0 0
Read Time1 Minute, 52 Second
W niedzielę 2 sierpnia odsłonięto pomnik Stanisława Jankowskiego „Agatona”. To już drugi pomnik Powstańca Warszawskiego sfinansowany przez środowisko deweloperskie: Polski Związek Firm Deweloperskich, firmy BBI Development, Dom Development, Marvipol Development i Robyg.

Stanisław Jankowski „Agaton” był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, Cichociemnym, kapitanem artylerii Wojska Polskiego, oficerem wywiadu Armii Krajowej, a zawodowo – architektem. Jest współautorem m.in. trasy WZ czy Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, które do dziś uznawane są za wzór dobrego projektowania przestrzeni.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się na skwerze u zbiegu ulicy Karowej i Browarnej. Wzięli w niej udział powstańcy warszawscy, prezydent Rafał Trzaskowski oraz inni przedstawiciele władz samorządowych Warszawy.

„Agaton już za swojego życia otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Niech ten pomnik wykonany przez prof. Janusza Pastwę będzie kolejnym wyróżnieniem dla tego niezwykłego Warszawiaka, ale i cennym prezentem dla mieszkańców stolicy. Dziękuję Związkowi Powstańców Warszawy za tę inicjatywę, a Radzie Warszawy i Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich za jej wsparcie. To nagroda dla nas wszystkich, że tak nietuzinkowa postać walczyła o wolność naszego miasta, a później także to miasto współtworzyła. Jako młody chłopak nie spodziewałem się, że kiedyś będę mógł odsłaniać tak niezwykły pomnik, który jest tak samo oryginalny jak postać, którą dzisiaj przyszło nam uczcić” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Chciałbym, aby pomnik, który dziś odsłaniamy był hołdem, który oddajemy nie tylko panu Stanisławowi Jankowskiemu ps. „Agaton”. Chciałbym, aby stanowił on swoiste podziękowanie dla każdego, kto po II Wojnie Światowej przyczynił się do odbudowy stolicy. Wiemy przecież, że osób tych były tysiące. Często bezimiennych, lecz oddanych bezgranicznie miastu i jego odbudowie. Dziś środowisko, które reprezentuję, środowisko deweloperów podejmuje tę swoistą sztafetę pokoleń i stara się kontynuować dzieła rozpoczęte wiele lat temu przez naszych dzisiejszych bohaterów, a wcześniej poprzedników w zawodzie. Budujemy przestrzeń prywatną i publiczną. Czujemy się odpowiedzialni za to miasto, za jego kształt i za to jak je widzą inni” – mówił prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz podczas uroczystości.

To już drugi rok z rzędu, kiedy deweloperzy zaangażowali się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W zeszłym roku wspólnie z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego odsłonili pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, który znajduje się w Parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.

Polski Związek Firm Deweloperskich deklaruje dalszą gotowość do wspierania Powstańców Warszawskich i do budowania pamięci o historii miasta i jego Bohaterach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jak łączyć wino z potrawami?
Next post Rakieta Klub – nowe miejsce na rozrywkowej mapie Warszawy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz