Rozwód może, ale jak się okazuje, wcale nie musi być kosztowny. Na sumę wszystkich opłat związanych ze złożeniem pozwu i dalszych czynności ustalanych w toku procesu składa się wiele czynników. Najłatwiejszą, najszybszą i najtańszą dla rozstających się małżonków opcją jest rozwód bez orzekania o winie i wspólne złożenie wniosku. Ile kosztuje rozwód, gdy przeprowadza się go w atmosferze niepełnego porozumienia?
Rozwód bez orzekania o winie – na jakie opłaty trzeba się przygotować?
Rozwód bez orzekania o winie najczęściej przeprowadza się, kiedy para rozstaje się za porozumieniem stron. Jest to jednocześnie najszybsza i najtańsza forma rozwodu. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, jego koszt wynosi 600 złotych (opłata sądowa od pozwu) z czego 300 złotych zwracane jest małżonkom po zakończeniu postępowania. W takiej sytuacji małżonkowie oszczędzają nie tylko na koszcie długoterminowego wynajęcia adwokata, ale również omijają ich inne, dość kosztowne kwestie, takie jak chociażby koszt ustalenia podziału majątku, czy też ewentualnej apelacji.
Rozwód z orzeczeniem o winie – ile może kosztować?
Jeżeli rozstający się małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia nie tylko w zakresie samego rozstania, ale również co do podziału ich majątku – koszty rozwodu rosną, a sam czas trwania postępowania może znacznie się wydłużyć. Dobrą informacją dla jednej ze stron jest fakt, że jeżeli sąd przychyli się do jej wniosku – strona wygrana może wystosować wniosek o częściowy, a nieraz nawet całkowity zwrot kosztów poniesionych w sprawie (jednak do określonej przepisami wysokości). Co zatem składa się na koszty rozwodu z orzeczeniem o winie? Samo złożenie pozwu o rozwód wynosi 600 zł,Koszt ewentualnej apelacji wynosi 600 złotych.
Zwrot kosztów – komu przysługuje?
Rozwód z orzekaniem o winie jest nie tylko dłuższy, ale również wymaga od powoda lub powódki przygotowania dobrze przygotowanego pozwu rozwodowego, w którym będzie musiał się znaleźć powód – wina współmałżonka, która spowodowała konflikt między małżonkami. W trakcie rozwodu z orzeczeniem o winie warto również pamiętać o kosztach zatrudnienia adwokata. W razie wygrania sprawy – istnieje szansa na odzyskanie przynajmniej części nakładów finansowych poniesionych w sprawie rozwodowej. Kwota ta uwzględnia koszty wynagrodzenia biegłych, koszty adwokackie i inne opłaty. Każdej ze stron przysługuje również prawo do zwrócenia się z prośbą o zwolnienie z ww. kosztów i/lub ustanowienie obrońcy z urzędu. Musi to być jednak podyktowane trudną sytuacją materialną wnioskodawcy.
Jak widać, każdy kto chce uzyskać rozwód powinien liczyć się z możliwością poniesienia znacznych nakładów finansowych. Najtańsze i najszybsze dla małżonków jest wspólne złożenie wniosku – jest to jednak uwarunkowane osiągnięciem porozumienia poza salą sądową. Niezależnie od rodzaju składanego wniosku – w każdym wypadku warto skorzystać ze wsparcia adwokata lub radcy prawnego, który pomoże wyjaśnić wszystkie aspekty prawne związane z rozwodem i w razie konieczności będzie reprezentował interesy strony bezpośrednio przed sądem.
Artykuł powstał we współpracy z Radcą prawnym Lucyną Szabelską z kancelarii kancelariasprawyrodzinne.pl