0 0
Read Time1 Minute, 48 Second

W jaki sposób kryzys współczesnego kapitalizmu wpłynął na powstanie, konsolidację i popularność międzynarodowej fali ruchów neo i post-faszystowskich? Czy w czasach narastających nierówności i triumfów skrajnej prawicy świat sztuki może jeszcze stanowić przestrzeń oporu? Pytania, jakie stawiają organizatorzy i goście debaty „Obieg obrazów i kapitału”, będą punktem wyjścia do dyskusji o tworzeniu instytucji artystycznych, niezależnych od środków finansujących zarówno rozwój twórczości, jak i ruchy neofaszystowskie. Debata w ramach cyklu Goethe-Institut „Od Caligariego do…” odbędzie się 29 listopada.

O tym, że faszyzm to dziecko systemu kapitalistycznego i nie sposób przeciwstawić się mu nie krytykując jednocześnie kapitalizmu, pisano już w latach 30. XX wieku. Goście organizowanej przez Goethe-Institut debaty „Obieg obrazów i kapitału” zastanowią się jak problemy globalnej, pokryzysowej ekonomii napędzają falę neofaszyzmów, post-faszyzmów czy ruchów alt-right. Wolfgang Ullrich, niemiecki historyk sztuki, filozof i specjalista od teorii mediów wraz z Janem Sową, socjologiem i kulturoznawcą oraz prowadzącą dyskusję filozofką Katarzyną Kasią porozmawiają o tym, jak międzynarodowy świat sztuki może stać się w tej rzeczywistości przyczółkiem nowych idei i przestrzenią oporu.

Ostatnia z debat organizowanych przez Goethe-Institut w ramach jesiennego programu „Od Caligariego do…” to moment na refleksję o tym, jak dyskontować potencjał świata sztuki. I jak stworzyć instytucje artystyczne, które nie będą zależne od mechanizmów finansujących jednocześnie rozwój twórczości i ruchów neofaszystowskich.

Tytuł cyklu „Od Caligariego do…” zainspirowała książka niemieckiego historyka filmu i teoretyka kultury Siegfrieda Kracauera – „Od Caligariego do Hitlera”. Analizując kino Kracauer pisał o prądach psychologicznych, panujących w okresie Republiki Weimarskiej, które wpłynęły na bieg historii i o symbolicznym przedstawieniu uwodzenia mas przez Hitlera, jakie dostrzegł w filmie Roberta Wiene. W programie wydarzeń znalazły się także dyskusje z historykami, kulturoznawcami, badaczami, artystami oraz kuratorami i historykami sztuki, a także pokazy filmów. Cykl debat organizowany jest we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako część programu Roku Antyfaszystowskiego (nigdywiecej.artmuseum.pl).

Obieg obrazów i kapitału, 29 listopada, godz. 18:00

Uczestnicy: Wolfgang Ullrich – historyk sztuki, kulturoznawca, Jan Sowa – socjolog i kulturoznawca.
Prowadzenie: Katarzyna Kasia – filozofka

Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, Warszawa
Debaty w cyklu „Od Caligariego do…” odbywają się z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym. Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/549677838932670/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Oficjalna aplikacja Złotych Tarasów już dostępna
Next post Pływanie krok po kroku, czyli od czego zacząć przygodę z pływaniem

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz