0 0
Read Time2 Minute, 51 Second

Trwa Lato z Kinem Niemieckim! Podczas wakacji nadal można nadrobiać filmowe zaległości i przypomnieć sobie najlepsze filmy z dorobku kinematografii zachodnich sąsiadów. Goethe-Institut i Kino Muranów połączyli siły i zapraszają do udziału w Lecie z Kinem Niemieckim, aż do 24 września!

Trwa Lato z Kinem Niemieckim: Bagdad Café, Złote rybki, Niebo nad Berlinem

Lato z Kinem Niemieckim to przegląd filmów, które powstały w latach 1980 – 2018. W programie znalazły się filmy określane już jako kultowe: Bagdad Cafe Percy Adlona (1987), Niebo nad Berlinem Wima Wendersa (1987), czy nominowany do Oscara Lili Marleen Rainera Wernera Fassbindera (1980). Nie zabrakło te najbardziej popularnych pozycji z ostatnich edycji Tygodnia Filmu Niemieckiego, takich jak: komedia Złote rybki, czy nagradzany wielokrotnie Toni Erdmann, który tak pokochała również publiczność w Polsce.

Bagdad Cafe to najgłośniejszy film Percy Adlona i zarazem najsłynniejszy owoc współpracy z aktorką Marianne Sägerbrecht. Film powstał wg scenariusza, który Adlon napisał wspólnie z żoną, Eleonore Adlon. Ten obsypany nagrodami w kraju i na świecie (norweska Amanda Award, Bavarian Film Award, César, Ernst Lubitsch Award, German Guild Film Award – Gold, French Syndicate of Cinema Critics Award, Robert Award, nominacja do Independent Spirit Award), niezwykle klimatyczny, uderzający w najczulszą strunę komediodramat stał się niemal kultowym obrazem dla całych pokoleń widzów. Podobną sławą cieszyła się grająca Brendę Sägerbrecht, jak również słynny motyw muzyczny z tego filmu – nastrojowa piosenka „Calling You” Boba Telsona.

Odpowiadając na duże zainteresowanie filmem „Toni Erdmann” zdecydowaliśmy się pokazać go ponownie (27 sierpnia). Przypomnijmy, że tytuł okazał się niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, a reżyserka Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę.

Niebo nad Berlinem 10 września, godz. 20:00

Trwa Lato z Kinem Niemieckim: Bagdad Café, Złote rybki, Niebo nad Berlinem

Niebo nad Berlinem  zaliczany jest do ścisłego kanonu arcydzieł współczesnego kina. W poetyckiej formie opowiada o dwoistości świata, w jakim żyjemy. Nostalgiczne dzieło Wima Wendersa podejmuje w artystycznej formie palące problemy polityczne (film powstał na trzy lata przed upadkiem muru berlińskiego), ale też podejmuje refleksję na temat kondycji współczesnego człowieka. W programie znalazły się aż dwa filmy Fatiha Akina. Pierwszy, to Głową w mur (17 września), niemiecko-turecki melodramat, który opowiada historię fikcyjnego małżeństwa niedoszłego samobójcy z dziewczyną, która chce wyrwać się spod władzy rodziny. Film otrzymał w 2004 roku tytuł Najlepszego Europejskiego Filmu oraz Złotego Niedźwiedzia podczas 54. MFF w Berlinie.

W ułamku sekundy (18 września) zawdzięcza swoje emocjonalne napięcie i wiarygodność Diane Kruger, która za swoją rolę została doceniona w Cannes zdobywając nagrodę dla najlepszej aktorki, a sam film otrzymał Złotego Globa za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Lato z Kinem Niemieckim zakończy pokaz Good bye Lenin! (24 września), którego akcja rozgrywa się w trakcie upadku NRD. Matka głównego bohatera, to działaczka komunistyczna, która w wyniku zawału serca tuż przed upadkiem muru berlińskiego zapada w śpiączkę. Kiedy z niej wychodzi, NRD już nie istnieje, a syn w obawie o stan jej zdrowia postanawia nic jej nie mówić i tworzy iluzję.

Oto lista filmów, które obejrzeć można jeszcze w najbliższych tygodniach.
Wszystkie seanse odbywają się o godz. 20:00:

14.08 – Złote rybki
20.08 – Lili Marleen
27.08 – Toni Erdmann
03.09 – Fukushima, moja miłość
10.09 – Niebo nad Berlinem
11.09 – Kaminski i ja
17.09 – Głową w mur
18.09 – W ułamku sekundy
24.09 – Good bye Lenin!

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Wirus nie spowodował kryzysu, tylko ujawnił problemy systemu
Polecenia w branży usługowej Next post Ile warte są polecenia w branży usługowej?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz