Jak co roku, stolica przygotowała masę atrakcji na długi majowy weekend. W tym roku może on trwać aż 5 dni, jeśli wzięliśmy urlop 2 maja. Zapomnijmy o siedzeniu w domu i postarajmy się spędzić ten czas tak aktywnie, jak tylko się da.
Licząc na słoneczną pogodę, wybierzmy rowery (w Warszawie jest aż 550 km tras rowerowych) czy biegi – możemy wziąć udział w Biegu Konstytucji 3 maja. Na szukających wytchnienia czekają plaże nad Wisłą i polany w parkach, gdzie można się poopalać, pograć w gry planszowe, poczytać czy zrobić piknik. Spragnionych kultury czeka nie lada wyzwanie – będą wybierać spośród ogromnej ilości atrakcji przygotowanych przez muzea, teatry czy ośrodki kultury. Wszystkiego nie da się przecież zobaczyć w 5 dni! I nie zapominajmy oczywiście o naszych bliskich, którzy wpadną do Warszawy na majówkę. Pokażmy im nie tylko typowe zabytki, ale zabierzmy również do klimatycznych kawiarni, które będą otwarte w długi majowy weekend. Jak możemy spędzić majówkę 2019 w każdej dzielnicy Warszawy? Oto kilka propozycji!
‘’Biała łąka „ umajona
Bielany i Białołęka zachęcają do długich spacerów wzdłuż Wisły. W tej pierwszej dzielnicy rowerem dojedziemy nad Uroczysko Młociny, Dęby Młocińskie czy jeszcze dalej, do Kampinosu. Jeśli rower to za mało, wybierzmy się do Parku Linowego, gdzie poćwiczymy wszystkie mięśnie, próbując przejść trasy o różnym poziomie zaawansowania. Zabierzmy ze sobą dzieci – zwłaszcza, jeśli rozpiera je energia do działania. Z kolei Park Młociński pozwoli odetchnąć od miejskiego zgiełku. Dzieci poszaleją tam na leśnym placu zabaw, a dorośli mogą w tym czasie poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu, pogrillować czy rozpalić ognisko.
Białołęka nie bez znaczenia kojarzy się z dużą ilością tras, po których możemy pojeździć rowerami. Właśnie tu zaczyna się najdłuższa trasa rowerowa w Warszawie, prowadząca do Powsina, jej długość wynosi aż 37 km. Rowerami dojedziemy też nad Zegrze, ale również do rezerwatów przyrody: Łęgi Czarnej Strugi oraz Puszczy Słupeckiej. W samej dzielnicy poleżakujemy na plaży nad Wisłą, odpoczniemy w Parku Picassa czy pobiegamy w Parku Leśnym Henryków i Dąbrówka.
„Ochota” na Majówkę
Do wyjścia z domu na Ochocie zachęca pani Monika Beuth-Lutyk, Rzecznik Prasowy dzielnicy:
Na Ochocie z nowych miejsc można polecić skatepark w parku Zachodnim, nowe jest również boisko w pięknym parku Malickiego. Ponadto, jak zawsze zapraszamy do parku Szczęśliwickiego, na górkę Szczęśliwicką, która przeszła modernizację, oraz na Pole Mokotowskie. Jest kilka nowych stacji roweru miejskiego, co oznacza, że po Ochocie wygodnie jest przemieszczać się rowerem miejskim lub oczywiście własnym.
Z kolei na Mokotowie znajdziemy m.in.:
- ścieżki rowerowe,
- Jeziorko Czerniakowskie,
- Pole Mokotowskie,
- 16 siłowni plenerowych,
- OSiR Mokotów.
Jak podkreśla Aleksandra Grabarczuk, Podinspektor w Wydziale Promocji i Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy:
Mokotów ma do zaoferowania wiele atrakcji dla osób, które lubią spędzać czas wolny w ruchu, w otoczeniu przyrody. Ścieżki rowerowe, parki oraz obiekty sportowe i rekreacyjne przyciągają osoby lubiące aktywne formy wypoczynku. Zieleń miejską Mokotowa stanowią zespoły roślinności spełniające cele rekreacyjno-wypoczynkowe i estetyczne, a w szczególności parki, zieleńce, zieleń na placach, ulicach, ogrody działkowe oraz liczne zarybione stawy i zbiorniki wodne otoczone zielenią.
Pani Grabarczuk zachęca również do zapoznania się w majówkę z zabytkami, takimi jak Pałac Szustrów czy słynna Królikarnia, a także ofertami muzeów i teatrów.
A my polecamy wstać nieco wcześniej i udać się na Targ Śniadaniowy na skwer AK Granat. Już od połowy kwietnia będziemy mogli zjeść tam pyszne wegańskie i mięsne śniadania w dobrych cenach, w akompaniamencie relaksacyjnej muzyki. I to wszystko na leżakach, pod chmurką i w cieple słoneczka. Bardziej aktywni mogą skorzystać z organizowanych na Targach Śniadaniowych zajęć jogi czy fitness, a także najróżniejszych warsztatów.
Na Wesoło w Warszawie
W Wawrze w ofercie majówkowej przoduje oczywiście Wawerskie Centrum Kultury. Wymienia się tu m.in. spektakl dla dzieci Smok Wawelski, który odbędzie się 5 maja w filii Wawerska Strefa Kultury o godzinie 11.30. Z kolei w filii Radość 2 maja będzie można wziąć udział w plastycznych warsztatach rodzinnych “Flaga, kotylion, barwy narodowe”, a 4 maja w koncercie zespołu A my tacy… pt. “Gościńce, ścieżki, drogi”. Koncert ten jest oparty na poezji Barbary Białowąs. Przedstawia etos wędrowania przez urokliwe, polskie krajobrazy w różnych porach dnia i roku. Opowiada o tym, że kontakt z przyrodą daje moc i energię do pokonywania trudów codzienności, budzi wrażliwość postrzegania świata i namysł nad sensem istnienia.
W pozostałych filiach: Anin, Falenica oraz Aleksandrów, również można będzie skorzystać z majówkowych warsztatów oraz wydarzeń związanych z Dniem Flagi czy tematyką wiosenną. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie: www.wck-wawer.pl.
Nieodmiennie po Rembertowie, Wesołej i Wawrze warto pojeździć rowerem – to właśnie na tych obszarach spotkamy najwięcej terenów zielonych. Majówka to okazja do sprawdzenia swoich kolarskich umiejętności choćby na Trasie Rowerowej MTB. Do odwiedzin w piękną pogodę zachęcają Jezioro Torfy, Lisie Bagno, Rezerwat Kawęczyn, Bagno Jacka, Sulejówek, Mazowiecki Park Krajobrazowy czy oczywiście nadwiślańskie tereny. Poza tym dużą atrakcją jest stadnina koni. Wiele osób z pewnością chętnie zajrzy do rembertowskiej Posiaduffki.
„Wolę” wyjść z domu
Jak wymienia pan Mariusz Gruza, Rzecznik Prasowy Dzielnicy Wola:
Majówka na Woli to przede wszystkim tereny zielone:
– Lasek na Kole – idealne miejsce na spacery i rekreację,
– park Księcia Janusza, w którym znajduje się jedyny na Woli pumptrack,
– park Moczydło,
– park Szymańskiego,
– park Sowińskiego.
Pan Gruza zachęca do odwiedzenia parku Szymańskiego, w którym od ubiegłego roku oglądać można kompleks fontann multimedialnych. Możemy tam aktywnie spędzić czas również na wrotkowisku. Z kolei w parku Sowińskiego trwa budowa tężni solankowej, modernizowany jest również słynny Park Wodny “Moczydło”. Warto zatem skorzystać z już dostępnych ścieżek rowerowych i tras dla rolkarzy, placów zabaw czy siłowni plenerowych. Jeśli jeszcze nie byliśmy, koniecznie udajmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Śródmieście to ogromny obszar, w którym czeka nas wiele atrakcji. Najpopularniejszą trasą spacerową jest ta prowadząca z placu Zamkowego do Łazienek Królewskich, w których 1 maja odbędzie się Piknik Europejski z okazji rocznicy przystąpienia Polski do UE. Warto udać się na Bulwary Wiślane, na których nie tylko przespacerujemy się wzdłuż Wisły, ale też dobrze zjemy i odpoczniemy. Niedaleko Bulwarów znajdziemy Centrum Nauki Kopernik, które jak co roku przygotowało własny repertuar na warszawską majówkę. Jeśli wolimy odpocząć od zgiełku, udajmy się do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie posiedzimy w ogrodzie na dachu czy wypijemy pyszną kawę.
Podobnie jak na Śródmieściu, na Żoliborzu również warto wypoczywać na świeżym powietrzu. Zapraszają nas m.in. Prochownia, Kaskady czy Sady Żoliborskie. W tej pierwszej poleżymy na leżakach i zjemy pod chmurką. Warto przyjść tu wieczorem, by docenić klimatyczny nastrój. To też świetne miejsce na zdjęcia. W Parku Kaskady pobiegamy i pojeździmy rowerem. Spacerem wzdłuż Wisły od Cytadeli dojdziemy na Kępę Potocką, gdzie poleżymy nad Łachą Potocką. Stamtąd już rzut beretem mamy na do Parku Stefana Żeromskiego i oczywiście Prochowni.
Widzi „misię” maj na Pradze
Trudno wymienić wszystkie atrakcje, z których możemy skorzystać w majowy weekend na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku. Warto wyjść z domu, by poleżeć na piasku Poniatówki, mając za plecami PGE Narodowy, w którym 2 maja rozegra się finałowy mecz piłkarski o Puchar Polski. Oprócz powyższych, czeka na nas Park Skaryszewski znany z dużej ilości wiewiórek, a także piękny Park Praski. Rodzinnie warto wybrać się do Zoo.
Pogrillujemy nie tylko na słynnej Poniatówce, ale także w Lesie Bródnowskim. A skoro mowa o Targówku, to oczywiście nie zapominajmy o Parku Bródnowskim, w którym odpoczniemy przy brzozowej alejce czy jednej z wielu fontann. Poleżymy również na trawach Parku Wiecha i pojeździmy na koniach w PGR Bródno.
„Majowie na Ursynowie”
Poszukujący sportowych emocji z pewnością nie ominą Toru Służewiec, który sezon zaczyna 28.04.2019 roku. Z kolei czynni sportowcy chętnie wezmą udział w atrakcjach dostępnych w Wawa Wake. Rowerem pojeździmy po Lesie Kabackim, choć warto wybrać się tam również na rodzinny spacer. Na Ursynowie dostępnych jest również sporo typowo miejskich ścieżek rowerowych. Pamiętajmy, że brak własnego sprzętu to nie problem – obecnie w Warszawie dostępnych jest ponad 5 000 rowerów na 400 stacjach Veturilo. Za grosze pojeździmy na ursynowskich i wilanowskich trasach rowerowych oraz w innych częściach stolicy.
Dolina Służewiecka zachęca z kolei do zrobienia pikniku. Nie zapomnijmy również o pięknym Pałacu Wilanowskim, wokół którego rozciąga się zespół pałacowo-ogrodowy i rezerwat przyrody Morysin. Jeśli dopisze nam pogoda, możemy wyskoczyć na plażę Wilanów Zawady i przepłynąć Wisłę promem.
„Rowerem przez Włochy”
Majówka na Włochach, Bemowie i w Ursusie to przede wszystkim tereny zielone. Zachęcamy do odwiedzenia fortów (Bema, Blizne, Włochy, Zbarż), ale również Ogrodów Kosmosu czy Parku “Górczewska”. Warto wybrać się na rowery do Kampinosu, urządzić piknik w Parku Kombatantów i poleżakować na plaży w Ursusie. Zachęca też Park Cietrzewia. Fanów samolotów zapraszamy na Okęcie – na okolicznych polach można rozłożyć leżaki i obserwować startujące oraz lądujące samoloty z Lotniska Chopina. Tam właśnie powstaje najwięcej pięknych zdjęć, które później oglądamy m.in. na Instagramie. Ale fani dobrych ujęć znajdą świetne widoki również we wspomnianych fortach czy Ogrodach Kosmosu. A sesji dokumentującej wylegiwanie się na plaży w Ursusie pozazdrości nam niejeden znajomy.
Dodatkowo, Rada i Zarząd Dzielnicy Włochy, serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na koncert z okazji obchodów Roku Moniuszki. Koncert kwintetu dętego “FAVORI” odbędzie się 5 maja o godz. 13.30 w parafii Matki Bożej Saletyńskiej, ul. Popularna 46.
Opracowanie: https://rynekpierwotny.pl