0 0
Read Time2 Minute, 6 Second

Klimakterium to proces wygaśnięcia czynności jajników i zaprzestanie miesiączkowania. Już na kilka lat wcześniej wahania hormonalne powodują pierwsze zmiany w organizmie kobiety. Warto więc o skórę dbać już wcześniej tak, by jak najlepiej przetrwała ten ciężki okres. Wszelkie zmiany zachodzące są też indywidualne i ogromne znaczenie mają tu predyspozycje genetyczne.

Skóra

Naskórek- zmniejsza się zdolność regeneracyjna komórek, co pogarsza efektywność procesów naprawczych skóry. Wszystkie warstwy naskórka stają się cieńsze, a warstwa rogowa pogrubia się w niektórych miejscach. Przez to skóra jest szorstka w dotyku, a jej powierzchnia nierównomierna. Dodatkowo w tych okolicach naskórek złuszcza się nadmiernie. Zmniejsza się ilość wody w naskórku, a zwiększa przeznaskórkowa utrata wody. Dodatkowo ulega zmianie skąd naturalnego czynnika nawilżającego i zmniejsza ilość wydzielanego łoju. Te czynniki sprawiają, że skóra staje się przesuszona i przez to wiotka. Zwiększa się też podatność na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego, gdyż pH skóry zmienia się na kwaśne. Melanocyty grupują się tworząc tzw. starcze plamy bądź zanikają całkowicie przez co tworzą się plamy soczewicowate.

Skóra właściwa- następuje szereg zmian w obrębie kolagenu, czyli białka strukturalnego, odpowiedzialnego za sprężystość, twardość skóry. To ono wraz z elastyną buduje „szkielet” popierający skórę twarzy. W okresie menopauzy zanika jego ilość, spowalnia się proces wytwarzania kolagenu, a pozostałe włókna ulegają degradacji i rozrzedzeniu. Włókna elastynowe również ulegają procesom rozkładu i rozrzedzenia, a ich produkcja również znacząco się zmniejsza. Menopauza to okres, kiedy pogarsza się natlenowanie i odżywienie skóry spowodowane przez zmniejszenie liczby naczyń krwionośnych.

Tkanka podskórna- następuje stopniowy zanik tej tkanki, w efekcie czego skóra znacząco traci jędrność i staje się obwisła.

Włosy

Na owłosionej skóry głowy następuje łysienie typu męskiego, zanikanie włosów okolicy łonowej i pachowej. Menopauza to też czas, gdy zanikają mieszki włosowe, a włosy stają się cienkie i łamliwe.

Paznokcie

Paznokcie kobiet w okresie menopauzy stają się bardziej kruche i łamliwe, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne bruzdy.

Pielęgnacja

Menopauza jest okresem w życiu kobiety kiedy nie należy zaczynać eksperymentów pielęgnacyjnych. Nowe kosmetyki, zwłaszcza naturalne mające wysokie stężenie substancji aktywnych, mogą powodować alergie i podrażnienia skóry, która w tym czasie jest bardziej uwrażliwiona. Należy bezwzględnie używać krem z filtrem UV przez cały rok. Skóra staje się sucha przez co bardziej uwidocznione są zmarszczki, trzeba więc pamiętać o silnym nawilżaniu. Doskonale sprawdzą się tu kremy i sera z kwasem hialuronowym w składzie. Raz w tygodniu dobrze jest wykonać delikatny peeling enzymatyczny, co złuszczy naskórek i wyrówna powierzchnię skóry, a potem zaaplikować maskę nawilżającą. Dzięki temu uzyska się wygląd gładkiej i promiennej cery. W pielęgnacji nie można zapominać o skórze szyi i dekoltu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Floriańska 8 – elewacja jak nowa!
Next post Nowa procedura adopcyjna w Schronisku na Paluchu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz