0 0
Read Time2 Minute, 25 Second

Nawet przy częstym i dokładnym dbaniu o naszą higienę istnieje szansa tego, że na włosach pojawi się łupież. Jest to bez wątpienia rodzaj schorzenia, który może przyczynić się do powstania u wielu osób uczucia dyskomfortu. W wyniku dłuższego zwlekania z leczeniem łupieżu możemy przyczynić się do powstania różnego typu dolegliwości. Warto także dodać, że łupiesz może mieć każdy nie zależnie od wieku oraz płci. Jednak redukcja częstotliwości występowania oraz objawów, które mogą wystąpić jest jak najbardziej możliwa. Jak walczyć z łupieżem? Co zrobić, gdy zacznie się on pojawiać?

Łupież suchy – objawy oraz przyczyny powstawania

Jest to rodzaj grzybów, które powstają po umyciu włosów. Dla niektórych może być to dziwne, ale grzyby te znajdują się w naszych włosach cały czas jednak na skutek pewnych czynników mogą się zacząć znacząco namnażać. Dzieje się tak np. w momencie, gdy nasze włosy zaczynają się przetłuszczać. Wpływa to negatywnie na skórę oraz włosy, które zaczynają przyśpieszać proces rogowacenia. Łupież suchy charakteryzują powstające białe płatki, które mogą także z włosów przenosić się na ubrania. Tak prezentują się fragmenty łuszczącego się naskórka. Wszystkiemu może dodatkowo towarzyszyć lekkie uczucie swędzenia. Ma to również wpływ na wygląd naszej fryzury, gdyż w ten sposób włosy stają się mniej trwałe i tracą blask.

Różnica pomiędzy łupieżem tłustym a suchym

Sucha odmiana łupieżu nie jest wcale taka trudna do wyeliminowania nie oznacza, że możesz lekceważyć powstające przy jego obecności objawy. Zlekceważone schorzenie może zamienić się w tak zwany gorszy łupież tłusty. Pojawia się wówczas silny łojotok, a nasze włosy zaczynają szybciej się przetłuszczać. Dodatkowo na skórze głowy łatwo zaobserwować żółte plamki. Łupież tłusty w zaawansowanym przebiegu może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów w wyniku czego nawet jeśli uda nam się go wyleczyć to pozostawi on po sobie niełatwe w usunięciu objawy.  W tym przypadku będzie potrzebna jak najszybsza wizyta u lekarza specjalisty, który zdiagnozuje objawy choroby, a następnie przedstawi nam najlepszy sposób leczenia. W pierwszej kolejności w domu możemy zabezpieczyć włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Jeśli jest to możliwe to albo zrezygnujmy z układania włosów na gorąco lub od razu po tym procesie schłodźmy je za pomocą zimnego powietrza z suszarki, gdyż w ten sposób możemy przyśpieszyć procesy, które spowodują, że na twoich włosach pojawi się większa ilość łupieżu.

Łupież suchy, a leczenie

Łupież suchy mimo tego, że da się go szybko pokonać potrafi nawracać. Pacjenci mają przez to wrażenie jak by żadne sposoby na walkę z tego typu schorzeniem nie pomagały. Im nawroty są szybsze, częstsze tym problem z łupieżem suchym jest większy można wtedy skorzystać z kilku dostępnych preparatów.

  1. Preparaty przeciwgrzybiczne

W momencie, gdy chcesz zahamować rozwój tego typu łupieżu to powinieneś skupić się na eliminacji cytochromu P450, czyli komórek grzyba. Substancją zwalczającą grzyb w tym przypadku jest koetokenazol, która znajduje się w leczniczym szamponie przeciwłupieżowym.

     2. Preparaty cytostatyczne

Celem takich produktów jest odnowa komórek naskórka, a także spowolnienie tempa regeneracji warstwy rogowej. Substancje znajdujące się w tych preparatach to siarczek selenu i dziegcie mineralne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Odkrywaj, poznawaj, zwiedzaj – warszawskie muzea zapraszają
Next post Nowa zieleń na Woli

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz