W którym mieście na dzieci czeka najwięcej miejsc w publicznych żłobkach, przedszkolach i podstawówkach? Gdzie koszty życia najmniej obciążają domowy budżet? Odpowiedzi poszukał portal iKalkulator.pl.
W swoim nowym rankingu miast najbardziej przyjaznych rodzinom z dziećmi iKalkulator.pl porównał m.in. dostępność publicznych placówek wczesnej edukacji, średnie zarobki i poziom bezrobocia, a także ceny za korepetycje i zajęcia w szkołach językowych. W zestawieniu uwzględniono dziesięć największych miast w Polsce.
Zwycięzcą rankingu została Warszawa. Tuż za nią na podium uplasowały się Poznań i Gdańsk. Najgorszymi z perspektywy rodzin dużymi miastami okazały się Kraków, Lublin i Szczecin, który zajął ostatnie miejsce.
O pozycji w rankingu w dużej mierze decydowała dostępność publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek – najwyżej punktowana kategoria zestawienia. Pod tym względem najlepiej wypada Poznań, gdzie w przeliczeniu na jednego mieszkańca przypada najwięcej przedszkoli i szkół podstawowych. O miejsce w żłobku statystycznie najłatwiej jest z kolei w Warszawie.
Drugim najważniejszym kryterium były średnie zarobki. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się oczywiście Warszawa, gdzie przeciętna pensja brutto wynosi średnio 6 tys. zł. To 700 zł więcej niż w drugim pod tym względem Gdańsku. Życie w stolicy znacznie obciąża jednak domowy budżet, przede wszystkim ze względu na najwyższe w kraju stawki kupna i najmu mieszkania. Spośród dziesięciu największych miast Polski najniższe zarobki oferują rodzicom Bydgoszcz i Białystok.
Autorzy rankingu porównali w nim także m.in. stopę bezrobocia oraz ceny komunikacji zbiorowej. O pracę najłatwiej w Poznaniu, gdzie wskaźnik bezrobocia jest najniższy – bez zatrudnienia pozostaje zaledwie 1,3 proc. mieszkańców. Z kolei pod względem transportu publicznego dobry wynik zanotowały przede wszystkim Lublin, Warszawa i Wrocław, gdzie uczniowie szkół podstawowych mogą jeździć zupełnie za darmo.