0 0
Read Time1 Minute, 36 Second

Wielu rolników i hodowców kupuje mieszanki traw zamiast poszczególnych rodzajów nasion. Jest to wygodne i wydajne, jeśli chodzi o późniejsze zastosowanie np. na pastwisku lub na łące. Mieszanki zawierają starannie wyselekcjonowane nasiona traw odpowiednich do konkretnego użytku. 

Mieszanki traw – z jakich warto skorzystać?

Jedną z ciekawych propozycji dla hodowców stanowi mieszanka traw Melba. Polecana jest szczególnie do wysiewu na pastwiskach dla bydła mlecznego. Trawy wchodzące w skład tej mieszanki można wysiewać w trudniejszych warunkach, np. w klimacie z przejściowymi suszami i wysoką temperaturą.

Melba to trawy, które szybko rosną i szybko regenerują się po uszkodzeniach czy właśnie żerowaniu bydła. Są idealne na pastwiska, bo jak wiadomo te tereny są regularnie użytkowane i powinny zapewniać pasącym się zwierzętom paszę najwyższej jakości. W składzie tej mieszanki bardzo często znajduje się koniczyna.

Mieszanka traw pastwiskowych – czy warto jej użyć?

Różne gotowe mieszanki, np. mieszanka traw łąkowych, są odpowiednio skomponowane – wybór poszczególnych traw nigdy nie jest przypadkowy. Wspomniana wcześniej mieszanka Melba jest tak przygotowana, by na pastwisku nigdy nie zabrakło wartościowej paszy. Osiąga się to przez kompozycję gatunków wytrzymałych i odpornych na ucisk, deptanie, objadanie różnych części rośliny.

Poza popularną koniczyną białą, w składzie mieszanki Melba mogą znaleźć się np. życica wielokwiatowa i kostrzewa łąkowa. To gatunki typowe, często wysiewane na łąkach i pastwiskach. Są wyjątkowo uniwersalne, trwałe i szybko regenerujące się. Melba jest też wzbogacana przez dodatek kupkówki pospolitej i tymotki łąkowej.

Melba odpowiednia na pastwisko i łąkę?

Tego typu trawy można wysiać zarówno na typowym pastwisku, jak i na łące, która jest okazyjnie traktowana w ten sposób. Trawę wysiewa się najwcześniej w kwietniu, w innym przypadku można zrobić to na początku jesieni, np. w październiku. Melba szybko odrasta po koszeniu, dzięki czemu da się zachować porządek na łące, na której nie jest prowadzony regularny wypas.

Podsumowując, wybór odpowiednich mieszanek traw do wysiewu pozwala uzyskać najlepsze efekty. W przypadku pastwisk należy zdecydować się na trawy szybko regenerujące się i wytrzymałe na deptanie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
badania lekarskie Previous post Próba miasteniczna – jak wygląda to badanie?
kadry i place Next post Jak w praktyce wygląda obsługa kadrowo płacowa?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz