0 0
Read Time1 Minute, 18 Second

Próba miasteniczna to badanie, które wykorzystywane jest w diagnostyce miastenii. Pozwala zdiagnozować chorobę już na wczesnym jej etapie. Dodatkowo pozwala ocenić skuteczność terapii. To badanie nieinwazyjne, po którego wykonaniu pacjent może wrócić do codziennych czynności.

Czym jest próba miasteniczna?

Próba miasteniczna to badanie z grupy badań EMG. Polega na rejestrowaniu czynności elektrycznej i przewodnictwa nerwowego w mięśniach. Pozwala na zdiagnozowanie choroby autoimmunologicznej, jaką jest miastenia. Podczas badania rejestrowane są reakcje mięśni na poszczególne bodźce. Dzięki badaniu można dowiedzieć się, w której grupie mięśniowej zlokalizowane są patologie, które należy wyleczyć.

Próba miasteniczna w Gdyni jest badaniem zlecanym przez neurologa. Jej głównym celem jest zbadanie transmisji nerwowo-mięśniowej. Inna nazwa badania to próba nużliwości lub próba męczliwości. W tym celu wykorzystuje się serię elektrostymulacji, które mają określić, w którym miejscu znajduje się problem. Ujemna próba miasteniczna wcale nie oznacza, że problem miastenii nie wystąpi. Wówczas konieczna jest pozostała diagnostyka.

Jak wygląda próba miasteniczna?

Badania EMG, czyli badania elektrofizjologiczne, do których zalicza się próba tężyczkowa w Gdyni czy próba miasteniczna, to badania, podczas których wykorzystuje się elektrostymulacje. W trakcie badania pacjent, a właściwie jego mięśnie i nerwy są rażone prądem, a badający sprawdza i analizuje ich reakcje. Próba miasteniczna jest badaniem nieinwazyjnym, które nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przed badaniem pacjentowi naklejane są elektrody powierzchniowe. W kilku miejscach, w których przebiegają nerwy przykładane są elektrody stymulujące impulsy elektryczne. W trakcie próby miastenicznej mięśnie i nerwy pacjenta są poddawane stymulacji elektrycznej kilkoma bodźcami. Pomiędzy kolejnymi stymulacjami następuje 30 sekundowa przerwa. Badanie rozpoczyna się od ręki, by następnie przejść do mięśni w bliżej osi ciała. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
kolokacja serwerowni Previous post Czym jest kolokacja serwerowni?
mieszanka traw Next post Czym wyróżnia się mieszanka traw Melba?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz