Karty coachingowe to specjalna talia kart, która może przedstawiać rozmaite obrazki. Symbole, pejzaże, przedmioty, a to wszystko po to, aby pracować indywidualne lub z zespołem. Jest to narzędzie bardzo chętnie używane przez coachów. Mogą się przydać do pracy z zespołem, podczas szkoleń czy wzmacniania integracji w grupie. Mogą to być dowolne zdjęcia lub grafiki, z podpisami lub bez. Karty z wartościami lub z samymi symbolami, pozwolą uczestnikom na dowolne zgadywanie co jest na karcie. Dzięki temu można wzbudzać rozmaite skojarzenia i sprawdzać jak dana osoba reaguje na obrazki. Tym samym jest to swobodna praca z uczestnikiem, opierająca się na jego wyobraźni i systemie wartości. Nowoczesny coaching potrzebuje wielu narzędzi, które pozwolą kształtować grupę i jednostki i pomagać im w lepszym zrozumieniu siebie. Jednym z takich narzędzi są właśnie karty coachingowe. Proste w użyciu, a bardzo przydatne.
Jak używać kart coachingowych?
Takie karty służą coachom do pracy indywidualnej lub grupowej. Mogą zawierać pytania coachingowe czyli nakierowane na rozwój lub badanie pewnych zachowań. Często znajduje się na nich zdjęcie z ilustracją, o której trzeba coś powiedzieć, opisać ją, skojarzyć z czymś innym. Wyzwala to kreatywne myślenie, tak potrzebne w procesach rozwoju zawodowego i nie tylko. Używanie takich kart, pomaga stworzyć bezpieczną i swobodną atmosferę już na początku spotkań. Karty coachingowe wzmacniają poziom inteligencji emocjonalnej, jako bardzo ważnego elementu w poznawaniu siebie i kształtowaniu swoich zachowań. Często, aby zrozumieć perspektywę pracownika, trzeba spędzić z nim wiele godzin. A można to zrobić na sesjach między innymi przy użyciu specjalnych kart coachingowych. Na każdym kolejnym spotkaniu, uczestnicy są nastawieni na przyjemną rozmowy, a nie mówią wprost o sobie i swoich wartościach, tylko o skojarzeniach z obrazkami. Taki sposób prowadzenia zajęć jest przyjazny i niezobowiązujący i daje pole do dalszej rozmowy. Uczestnicy czują się luźno i mogą swobodnie rozmawiać ze sobą i z coachem, który umiejętnie prowadzi spotkanie, właśnie dzięki kartom. Taki sposób pracy kojarzy się bardziej z zabawą czy z grą i o to właśnie chodzi.
Teambuilding i storytelling za pomocą kart coachingowych
Karty coachingowe to dobre narzędzie do pracy w grupie. Znacznie ułatwia poważne rozmowy i sprawia, że mogą stać się zabawą. Pewne procesy mogą się w pełni zrealizować, właśnie za pomocą kart. Przykładowo proces budowania więzi w grupie, może zacząć się przy pracy z kartami. Określona grupa poczuje się wzmocniona dzięki świadomym siebie członkom grupy, a także odkryciu swoich mocnych stron, na tle innych grup. Symbole znajdujące się na kartach mogą nawiązywać do problemów w grupie i warto je traktować jako okazję do budującej rozmowy. Szukanie kompromisu i jednomyślności w grupie za pomocą kart, omawianie słabych stron, siła grupy, wkład indywidualny w grypę – do tego wszystkiego mogą nawiązywać karty coachingowe. Stanowią one lekki pretekst do dalszej, poważnej rozmowy. Tak samo, karty coachingowe mogą pomóc w storytellingu, gdzie uczestnicy snują swobodne opowieści i otwierają się przed innymi. W tym wypadku ich opowieść dotycząca danego obrazka i skojarzenia z nim, jest metaforą ich wartości i tego, co dla nich ważne. Dzięki temu, inni uczestnicy lepiej poznają swoich współpracowników lub osoby z grupy edukacyjnej. Karta stanowi przepustkę do dalszej rozmowy i jest narzędziem, które pozwala na lekką rozmowę.