Łuszczyca to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, czyli takie, w którym organizm zaczyna atakować własne komórki oraz tkanki. Przyczyn występowania łuszczycy doszukuje się m.in. w uwarunkowaniach genetycznych – niektóre osoby, ze względu na dziedziczone geny, mają większe skłonności do wystąpienia łuszczycy niż inne. Innymi czynnikami, które predysponują do wystąpienia łuszczycy, są także stres, ciężkie infekcje oraz niektóre leki – szczególnie te należące do grupy beta-blokerów – leki powszechnie stosowane w nadciśnieniu, soli litu, oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca skóry głowy, jest schorzeniem problematycznym, a jej pierwsze objawy często mylone są ze zwykłym łupieżem, ponieważ i w jednym i w drugim przypadku, występują podobne objawy, jak łuszcząca się skóra oraz swędzenie. Z czasem niewielkie zmiany łuszczycowe na głowie zajmują coraz większą powierzchnię a małe, łuszczące się skupiska, łączą się w większe agregaty.
Leczenie łuszczycy skóry głowy
Łuszczyca skóry głowy to schorzenie, którego leczenie w dużym stopniu opiera się o stosowanie preparatów działających miejscowo. Ważnym i pierwszym etapem w leczeniu łuszczycy na głowie, jest złuszczenie nawarstwiających się na niej łusek. Aby pozbyć się łusek stosuje się m.in. leki zawierające salicylany w postaci np. oliwek nakładanych na skórę głowy. Kolejnym etapem leczenia jest stosowanie preparatów, które sprawią, że łuszczyca na głowie stanie się mniej widoczna i dokuczliwa. Stosuje się w tym celu leki przeciwzapalne m.in glikokortykosteroidy, a także terapię pochodnymi witaminy D czy też cygnoliną. Pomocne i skuteczne w leczeniu łuszczycy skóry głowy są też specjalistyczne szampony, m.in. szampony dziegciowe – mają one bardzo nieprzyjemny zapach, ale wiele osób niezwykle chwali ich skuteczność w leczeniu łuszczycy głowy.
Jak dbać o skórę na głowie
Prawidłowa higiena oraz profilaktyka skóry głowy, pomoże zapobiec zaostrzeniu zmian łuszczycowych i utrzymać skórę w dobrej kondycji.
- Nie wolno drapać skóry głowy – choć to trudne do wykonania, musimy pamiętać, że rozdrapywanie tylko pogarsza sytuację; jeżeli nie możemy się opanować – warto sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty przeciwświądowe.
- Codzienne mycie głowy i włosów powinno być bardzo delikatnie – nie należy nadmiernie drapać skóry głowy, jedynie delikatnie wmasowywać produkty do mycia skóry głowy.
Domowe sposoby
Łuszczyca skóry głowy, to na tyle poważne schorzenie, że stosowanie jedynie domowych sposobów, może być niewystarczające. Mogą one stanowić dodatek do terapii podstawowej, z wykorzystaniem specjalistycznych leków i preparatów, a nie jako podstawowe leczenie.
- papki przygotowane z liści zielone herbaty – nakładane na miejsca zmienione łuszczycowo mogą łagodzić stany chorobowe skóry w przebiegu łuszczycy,
- liście brzozy – dodawane do kąpieli po ich wysuszeniu, pomagają łagodzić objawy łuszczycy,
- olej z wiesiołka – sprawdza się jako preparat nawilżający do skóry łuszczycowej.
Podsumowanie
Łuszczyca na głowie, wymaga bezwzględnie jak najszybszego podjęcia prawidłowego leczenia. Łuszczyca we włosach – często pacjenci z łuszczycą na głowie skarżą się na wypadanie włosów, co może nie jest bezpośrednio spowodowane łuszczycą, ale podrażnieniem skóry spowodowanym np. nadmiernym drapaniem. Warto jak najszybciej zacząć leczenie łuszczycy skóry głowy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby na coraz to szersze partie ciała, a także uchronić się przed groźnymi powikłaniami m.in ze strony układu kostno-stawowego.