0 0
Read Time2 Minute, 28 Second
Przewodnicząca, Ewa Malinowska-Grupińska podczas sesji Rady Miasta.|Autor: Rafał Motyl

Rada m.st. Warszawy stanowczo potępia zbrodniczą agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Radni wysłuchali także informacji Prezydenta na temat pomocy dla uchodźców i przyjęli uchwałę w sprawie zakończenia współpracy z miastami na terenie Rosji.

Na początku sesji Prezydent m.st. Warszawy przedstawił informację na temat działań miasta podejmowanych w sprawie pomocy dla uchodźców.

Warszawa to miasto, które pamięć wojny ma w swoim DNA. Nam nie trzeba mówić, co oznacza wojna, bo nasze miasto było zniszczone w prawie 90 proc. Ukraińcy walczą  także o nasze wartości – mówił prezydent Rafał Trzaskowski.

Prezydent podkreślał bezprecedensowy odruch pomocy i to, że to właśnie samorządy są na pierwszej linii frontu. Prezydent dziękował radnym i wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, dzielnic i wolontariuszom. Omawiał szczegółową pomoc.

Przede wszystkim działają punkty informacyjne na Dworcach Wschodnim i Zachodnim, łatwiej stamtąd przewozić do miejsc, gdzie możemy pomóc w sposób długotrwały – mówił Rafał Trzaskowski. Wspominał o różnych problemach związanych z pobytem przyjezdnych, choćby szczepieniach, nie tylko na koronawirusa, ale np. różnicach w szczepieniach obowiązkowych dzieci. Prezydent stolicy zapowiedział, że „przed nami trudne miesiące, a nawet lata, jest potrzeba skoordynowania i zarządzania pomocą na różnych szczeblach samorządu i rządu” .

Rada Warszawy potępia agresję Rosji

W przyjętej dziś jednogłośnie uchwale Rada m.st. Warszawy stwierdza, że atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę to jest nieuzasadniony i barbarzyński, „łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną.

Ukraina stawia opór. Determinacja i odwaga Ukraińców w walce o swoją wolność i przyszłość –
o demokratyczne, suwerenne państwo i jego prozachodnie ambicje – zasługuje na najwyższy szacunek i bezwarunkowe wsparcie – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Radni przypomnieli, że niedawno minęła 28. rocznica podpisania między Warszawą a Kijowem umowy o przyjaźni i współpracy.

Czas rosyjskiej agresji zobowiązuje nas, aby partnerstwo zawiązane pomiędzy obydwoma miastami miało jak najbardziej realny wymiar. Jako Rada wyrażamy gotowość do podjęcia kroków mających na celu finansowe wsparcie mieszkanek i mieszkańców Kijowa, a także wysiłków odbudowy stolicy Ukrainy niezwłocznie po zakończeniu trwającej rosyjskiej agresji – dodają stołeczni radni.

Wojna trwa. Solidarność i realna pomoc dla walczącej Ukrainy i uchodźców wojennych jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również potrzebą serca. Dziś tysiące mieszkańców stolicy mobilizuje się, by wspierać potrzebujących. Dla naszego Miasta najważniejszym zadaniem na nadchodzące dni, tygodnie i miesiące jest stworzyć szukającym u nas bezpieczeństwa uchodźcom tu na miejscu drugi dom  czytamy w uchwale.

Bez współpracy z rosyjskimi miastami

Radni przyjęli także uchwałę w sprawie zakończenia współpracy pomiędzy miastem stołecznym Warszawą a miastami Federacji Rosyjskiej. W uchwale radni wyrażają „wolę zakończenia współpracy pomiędzy miastem stołecznym Warszawą a miastami Federacji Rosyjskiej: Moskwą, Groznym, Niżnym Nowogrodem, Sankt Petersburgiem i Smoleńskiem. W uzasadnieniu przyjętej uchwały radni napisali, że to

nie tylko gest solidarności wobec miast partnerskich Warszawy na Ukrainie, ale stanowi również sygnał największego potępienia wszelkich działań zbrodniczych i ludobójczych w szczególności wymierzonych w ludność cywilną, których nasze miasto tak mocno doświadczyło w czasie II wojny światowej.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/rada-warszawa-jednomyslnie-przeciwko-agresji-rosji

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Wspólna pomoc dla ukraińskich uchodźców – spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta m.st. Warszawy
Next post Łuszczyca skóry głowy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz