0 0
Read Time1 Minute, 34 Second

Pracownicy miejskich szpitali i przychodni gromadzą m.in. opatrunki i sprzęt chirurgiczny niezbędny dla walczącej Ukrainy. Medycy organizują również oddolne zbiórki oraz zgłaszają się do pomocy w punkcie medycznym uruchomionym przez Warszawę. Wszystkie miejskie szpitale i przychodnie są również zaangażowane w pomoc uchodźcom, którzy przyjeżdżają do stolicy.

– Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc dla Ukrainy. Ogromne wsparcie dla uchodźców płynie również od lekarzy i pielęgniarek z miejskich szpitali i przychodni, którzy zapewniają pomoc medyczną i organizują zbiórki środków opatrunkowych, sprzętu chirurgicznego czy innych materiałów medycznych. Te potrzeby są ogromne bo każdy dzień wojny w Ukrainie przynosi wstrząsające informacje o kolejnych rannych i ofiarach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

 

Miejskie przychodnie i szpitale przekazały m.in. środki opatrunkowe, maseczki ochronne, kombinezony, fartuchy flizelinowe i plastikowe, gogle ochronne, przyłbice, koce, płyny do dezynfekcji, komplety chirurgiczne, smoczki dla niemowląt, pieluchy dla wcześniaków.
Także dzięki oddolnym zbiórkom organizowanym przez pracowników podmiotów leczniczych gromadzone są kolejne środki medyczne, które trafią na terytorium Ukrainy.

 

– Wszystkie miejskie szpitale i przychodnie są w stanie gotowości, aby zapewnić niezbędną pomoc medyczną uchodźcom przybywającym z Ukrainy. Niektóre osoby potrzebują środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, syropu przeciwkaszlowego, opatrunku. To realizujemy w specjalnie przygotowanych punktach medycznych. Ale wiele osób wymaga natychmiastowego leczenia szpitalnego z powodu przerwanej terapii onkologicznej czy dializ, dalszego prowadzenia ciąży, opieki nad noworodkiem. Wszyscy uchodźcy z Ukrainy zgodnie z komunikatem NFZ automatycznie nabierają uprawnień do ochrony zdrowia i są zaopiekowani – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej służby zdrowia.

Przypomnijmy, że od 25 lutego 2022 roku Ministerstwo Zdrowia*  wprowadziło możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Bezpłatne szczepienia uchodźców przeciw koronawirusowi wykonywane są również w miejskich puntach szczepień przeciw COVID-19.

 

*gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-przeciw-covid-19-cudzoziemcow-narodowosci-ukrainskiej (dostęp 3 marca 2022 r.)

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/pomoc-medyczna-dla-ukrainy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post 13. Festiwal Nowe Epifanie
Next post Wspólna pomoc dla ukraińskich uchodźców – spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta m.st. Warszawy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz