Wspólna pomoc dla ukraińskich uchodźców – spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta m.st. Warszawy

0 0
Read Time1 Minute, 52 Second
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

Szczepienia, edukacja, ułatwienia w podejmowaniu pracy przez uchodźców z Ukrainy – to główne tematy omawiane dziś między prezydentami: Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. W spotkaniu uczestniczyli również Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Samorządy są dziś na pierwszej linii. Pomagamy Ukraińcom jak możemy, ale sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Cieszę się, że mieliśmy okazję porozmawiać z panem prezydentem o konkretnych rozwiązaniach – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Po raz pierwszy od wielu miesięcy popłynęły podziękowania w kierunku samorządowców. Zauważono naszą rolę oraz to, że zaczęliśmy koordynować pierwsze formy pomocy wobec uchodźców – mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Wierzymy, że granica będzie otwarta dla uchodźców z Ukrainy. Będziemy starali się im pomóc. Ludzie już teraz deklarują pomoc w zakwaterowaniu czy zatrudnieniu – dodał prezydent.

Podczas dzisiejszego spotkania omawiano m.in. temat punktów recepcyjnych, które funkcjonują już przy polsko-ukraińskiej granicy. Zarówno prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, jak i prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski apelują o utworzenie podobnych punktów także w tych miastach, do których obecnie trafiają uchodźcy. Ze strony samorządowców płynie także apel o lepszą koordynację form pomocy dla uciekających mieszkańców Ukrainy oraz o wsparcie finansowe dla samorządów.

Wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą omawiano również kwestię szczepień. Konieczne jest ustalenie czy w Polsce uznane zostaną szczepienia przeciw COVID-19, które obywatele Ukrainy wykonali w swoim kraju. Poruszono też temat szczepień ukraińskich dzieci, które miałyby rozpocząć naukę w polskich placówkach oświatowych.

Prezydenci Warszawy i Białegostoku przedstawili konkretne postulaty dotyczące edukacji ukraińskich dzieci i młodzieży. Zaproponowali, by w pierwszej kolejności rozpocząć naukę języka, a dopiero w drugim etapie zająć się wdrażaniem podstawy programowej. Konieczna będzie także zmiana liczebności klas.

Rozmawiano o konkretnych rozwiązaniach, które pomogą Ukrainie lub samorządom przyjmującym u siebie ukraińskich obywateli. Po spotkaniu prezydent Trzaskowski wspomniał o prośbie z Kijowa o utworzenie specjalnego konta do przelewania funduszy oraz zadeklarował chęć utworzenia takiego konta w ramach Unii Metropolii Polskich. Potwierdził również, że Warszawa zamierza zerwać stosunki z rosyjskimi miastami partnerskimi – Moskwą i Petersburgiem. O podobnych działaniach wobec miast partnerskich w Rosji i Białorusi mówił też prezydent Białegostoku.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/wspolna-pomoc-dla-ukrainskich-uchodzcow-spotkanie-prezydenta-rp-i-prezydenta-m-st-warszawy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Pomoc medyczna dla Ukrainy
Next post Rada Warszawa – jednomyślnie przeciwko agresji Rosji

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz