Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych bez tabu. Co liczy się bardziej – średnia ocen czy wynik egzaminu i czy słabsze liceum przekreśla możliwość dostania się na dobre studia?

rekrutacja do szkoly
0 0
Read Time3 Minute, 27 Second

Sytuacja w szkolnictwie wygląda jak wygląda i pandemia tego nie poprawia. Niestety nadal w szkołach jest różny poziom nauczania i są placówki bardziej prestiżowe i te raczej mało, a przecież w każdej szkole powinien być wysoki poziom nauki, a jednak tak nie jest. Dlatego też wielu uczniów, którym zależy na edukacji stara się dostać do lepszego liceum. Tutaj pojawia się pytanie, co przy rekrutacji liczy się bardziej: średnia ocen czy wynik z egzaminu? Zastanowimy się też czy słabsze liceum przekreśla możliwości dostania się na dobre studnia.

Wyniki za naukę, czyli jak liczyć punkty podczas rekrutacji?

Zasadniczo, aby dostać się do dobrej szkoły średniej trzeba uzyskać sporą ilość punktów, a na owe punkty składają się zarówno te otrzymane za oceny, jak i za egzamin ósmoklasisty. Punkty za oceny oblicza się dla czterech przedmiotów. Są to język polski, matematyka oraz dwa wybrane przedmioty, które wskazane są jako punktowane, a to zależy już od samego profilu klasy. Za ocenę celującą uczeń otrzymuje 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą 2 punkty. Ale można też uzyskać dodatkowe punkty. W przypadku świadectwa z wyróżnieniem można otrzymać aż 7 punktów. Z kolei osoby aktywne, które wykonują pracę wolontariuszy w szkole mają możliwość dostania dodatkowych 3 punktów, ale niestety trudniej jest uzyskać takie punkty jeżeli pracuje się jako wolontariusz organizacji zewnętrznych, choć zawsze można porozmawiać z dyrektorem placówki na ten temat. Oczywiście jeżeli jesteście laureatami konkursów na szczeblu co najmniej wojewódzkim, to macie możliwość otrzymania 18 punktów i to jest maksymalna ilość, jaką można dostać. Zatem jak można zauważyć ilość punktów jakie można otrzymać za oceny oraz aktywności społeczne czy konkursy jest bardzo duża, co zaprzecza tezie, że najbardziej liczą się wyniki z egzaminu 8 klas.

Egzamin – jak obliczyć punkty za wyniki?

Gdy zbliża się egzamin 8 klas następuje popłoch wśród uczniów, którzy martwią się (przynajmniej spora ilość) co będzie jeżeli otrzymają słaby wynik. Zasadniczo trzeba pamiętać, że zarówno wynik z egzaminu, jak i oceny, na które pracuje się cały rok liczą się tak samo. A poza tym jeżeli pracowaliście sumiennie i uczyliście się nawet podczas pandemii i koronaferii, to jednak nie musicie obawiać się o egzamin, bo z nim nie powinniście mieć problemów. Za trzy egzaminy można uzyskać 100 punktów i to jest maksymalny wynik, jednak wyniki wyrażane są procentowo. W przypadku języka polskiego czy matematyki ilość punktów należy pomnożyć, razy 0,35, czyli jeżeli otrzymacie 100% to 100 x 0,35 daje wam 35 punktów i to maksymalna suma za język polski i tyle też punktów można otrzymać zdając egzamin z matematyki na 100%. Z kolei nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku egzaminu z języka obcego. Tutaj mnoży się punkty razy 0,3, co oznacza, że maksymalnie można uzyskać 30 punktów.

Czy egzaminu można nie zdać?

Cóż, odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi „nie”, czyli nawet jeżeli otrzymacie bardzo małą ilość punktów, to nadal zdaliście. Ale nie oznacza to, że wtedy dostaniecie się do szkoły, o której marzyliście, bo raczej na to nie ma szans. Zdarza się, że stres zrobi swoje i nie działa motywująco i uczeń się maksymalnie zdenerwuje, ale jednak gdy uczycie się i pracujecie przez cały rok, nie powinno to mieć dużego znaczenia dla samego wyniku.

Słabsze liceum= słabsze studia

W teorii we wszystkich szkołach poziom nauczania powinien być taki sam, ale tak rzeczywiście nie jest. Dlatego też są placówki uznawane za te bardzo dobre i są także te bardzo słabe. Wiadomo chcąc dostać się na dobre studia lepiej uczyć się w szkole, w której wymagania są duże, bo dzięki temu można dobrze zdać egzamin i dostać się na dobą uczelnie. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda jeżeli chodzi się do mało prestiżowego liceum. Nie oznacza to, że nie macie szans na dostanie się na dobre studia, ale będzie to utrudnione. Tak naprawdę będziecie musieli samodzielnie nadrabiać materiał i pracować z podstawą programową.

Zdecydowanie lepiej pracować przez cały rok i starać się, bo jak zapewne zauważyliście nie tylko wyniki z egzaminu, ale i oceny są tak samo ważne w procesie rekrutacyjnym. Swoją drogą, pracując przez cały rok, będziecie dobrze przygotowani do egzaminu i napisanie go będzie czystą formalnością, wszak będzie tylko potwierdzać Waszą wiedzę.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
ksiazki religijne Previous post Książki religijne, które warto przeczytać
rusztowanie budowlane Next post Rusztowanie budowlane – kiedy warto w nie zainwestować?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz