0 0
Read Time2 Minute, 17 Second

Szukanie pracy może być stresującym zadaniem. Gdy już wymarzona firma odezwie się do nas i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, wielu z nas może wpaść w panikę. Jak się przygotować? Co zrobić, by wywrzeć na rozmówcach dobre wrażenie?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Ważne, by dowiedzieć się kilku rzeczy o firmie, do której idziemy na rozmowę. Warto również wydrukować sobie raz jeszcze CV i list motywacyjny, by mieć te rzeczy przy sobie w trakcie rozmowy. Takie zaangażowanie może być docenione przez kadry firmy, dzięki czemu będziemy mieli szansę na nową pracę.

Możemy jeszcze przed rozmową sprawdzić, ile zarabiają ludzie w naszej okolicy na podobnym stanowisku. Zarobki bowiem będą różnić się od siebie w zależności od regionu Polski, stażu pracy na stanowisku, wykształcenia, czy umiejętności.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną wiele może powiedzieć o kandydacie. Nie jest powiedziane, że zawsze musimy ubierać koszulę i garnitur, czy garsonkę, by zrobić dobre wrażenie. To zależy od firmy, do której składamy aplikację.

Oczywiście kandydując do biura na wysokie stanowisko, gdzie obowiązkowym strojem są koszule i krawaty, na rozmowę kwalifikacyjną musimy przyjść równie elegancko ubrani. Jednak ciężko wyobrazić sobie kandydata na mechanika, który przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną w garniturze. Nie zmienia to jednak faktu, że na rozmowę taką powinniśmy przyjść ubrani schludnie.

Nie tylko mechanicy nie muszą iść na rozmowę pod krawatem. W stolicy wielkopolski brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Jak czytamy w artykule: https://wtk.pl/news/72964-praca_w_poznaniu_jak_jej_szukac_jacy_pracownicy_sa_potrzebni, w Poznaniu poszukuje się również cieśli, stolarzy, czy wykształconych budowlańców.

Czego nie robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Nieodpowiedni ubiór to nie jedyny grzech kandydatów na dane stanowisko. Jeżeli szukamy pracy, która wymagać od nas będzie ubioru biurowego, tak też będziemy musieli przyjść ubrani na rozmowę kwalifikacyjną.

Jednak osoby ubiegające się o jakieś stanowisko popełniają często szereg błędów, przez co tracą szansę na objęcie wymarzonego stanowiska. Błędy te często nie wynikają z naszej niewiedzy, a raczej z nerwów, które towarzyszą wszystkim osobom, którym zależy na pracy.

Twoim problemem, może okazać się na przykład uboga mowa ciała. Brak kontaktu wzrokowego, czy nerwowe ruchy mogą zostać źle odebrane. Tak samo, jak pokrętne i niezrozumiałe odpowiedzi na pytania. One również mogą źle wpłynąć na wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Są jednak błędy niewybaczalne. Spóźnienie na rozmowę o pracę może przekreślić nasze szanse na daną posadę już na samym wstępie. Tylko naprawdę dobra wymówka może obłaskawić rekruterów. Jednak złe wyrażanie się na temat poprzedniego pracodawcy jest błędem niewybaczalnym. Jakkolwiek by nie było w poprzedniej firmie, powinniśmy mówić o niej dobrze, lub przynajmniej neutralnie.

Jest wiele rzeczy, na jakie musimy zwrócić uwagę, idąc na rozmowę kwalifikacyjną. Odpowiedni ubiór, nasze zachowanie, czy wypowiedzi będą brane pod uwagę przez rekruterów, którzy z kilku kandydatów mają wybrać tego najlepszego.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
nagrobki Previous post Kamień naturalny na nagrobek – na jaki warto postawić?
alkomat Next post Kompletny przewodnik po alkomatach

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz