0 0
Read Time2 Minute, 18 Second

Przedsiębiorcy, czyli czynni podatnicy VAT mają prawo do obniżenia podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepisy prawa dość zawile przedstawiają termin odliczenia podatku VAT od usług i towarów, dlatego zostanie to wytłumaczone w poniższym artykule. 

Termin odliczenia VAT w regulacjach prawnych

Obniżenie kwoty podatku należnego jest możliwe tylko w sytuacji, gdy wydatek poniesiony na zakupiony produkt/usługę jest ścisłe związany z świadczonymi przez przedsiębiorcę czynnościami, które są opodatkowane od towarów i usług. Konieczne jest także, by czynny podatnik VAT posiadał odpowiedni dokument, potwierdzający nabycie towarów/usług, który uprawnia go do odliczenia podatku VAT.

Ważne jest także zachowania obowiązującego terminu odliczenia podatku. Odliczenie podatku VAT może zostać wykonane w składanej deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy za nabyte towary/usługi. Nie może to być jednak wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny. Jeśli przedsiębiorca nie dokona odliczenia za okres, w którym postał obowiązek podatkowy, może to zrobić w rozliczeniu za jeden z dwóch lub trzech następnych okresów rozliczeniowych.

Więc ile miesięcy na odliczenie VAT ma podatnik? Dla przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie z VAT są to aż trzy miesiące, zaś dla firm rozliczających się kwartalnie są to aż dwa kwartale (6 miesięcy). Nie wszystkim przedsiębiorcom przysługuje prawo do rozliczania kwartalnego – nie mogą tego robić nowi podatnicy VAT przez pierwsze 12 miesiące działalności.

Faktury otrzymane po terminie

Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje w momencie, gdy powstał obowiązek podatkowy oraz, gdy przedsiębiorca posiada fakturę. Konieczne jest spełnienie obu tych warunków. Budzi to wątpliwości w przypadku faktur otrzymanych z opóźnieniem. W powodu kilkumiesięcznego opóźnienia w otrzymaniu dokumentu podatnik może nie zdążyć obniżyć kwoty podatku należnego w odpowiednim rozliczeniu. W takich przypadkach prawo umożliwia odliczenie podatku VAT według daty otrzymania faktury, a więc w danych okresie rozliczeniowym, lub w dwóch / trzech kolejnych okresach.

Okresy rozliczeniowe w których podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT liczy się od początku okresu rozliczeniowego, po miesiącu / kwartale, w którym otrzymano fakturę lub powstał obowiązek podatkowy.

Rozliczenie podatku VAT z faktur zagubionych lub duplikatów

W przypadku zagubionych faktur, które zostały odnalezione po upływie terminu rozliczenia VAT, możliwe jest złożenie korekty za okres, w którym przedsiębiorce obowiązywało prawo do odliczenia podatku. Nie może wydarzyć się to później, niż po upływie pięciu lat.

Według Poradnika Przedsiębiorcy, możliwe jest obniżenie kwoty podatku należnego na postawie duplikatu. Zależy to jednak od okoliczności zagubienia pierwotnej faktury. Jeśli faktura dotarła do przedsiębiorcy i zaginęła przed ujęciem jej w rejestrze zakupów, można wystąpić z prośbą do sprzedającego o wystawienie duplikatu, i na jego podstawie odliczyć podatek VAT, ale z datą pierwotnej faktury. Data wystawienia duplikatu może być wzięta pod uwagę jedynie w sytuacji, gdy pierwotna faktura nie dotarła do kupującego. W takich przypadkach duplikat jest równoważny oryginałowi faktury.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Język angielski – czym wyróżniają się dobre kursy?
zdrowy zarost Next post Olejek do brody — sposób na piękny zarost. Jaki wybrać?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz