0 0
Read Time2 Minute, 7 Second

Jeżeli za każdym razem kiedy jesteś w sklepie wydajesz za dużo i odczuwasz z tego powodu ogromny stres – nie jesteś sam. Problem ten dotyczy dużej części polskiego społeczeństwa. Przeciętny Polak nie zarabia wiele. Dodatkowo nie jest uczony zarządzania finansami. Efekty tego stanu rzeczy są odczuwane boleśnie. Jedyną szansą jest w tym przypadku nauka oszczędzania. Warto zdawać sobie sprawę, że oszczędzanie nie jest trudne. Każdy ma szansę się go nauczyć, pod warunkiem, że naprawdę mu na tym zależy.

Musisz chcieć zmian

Żeby nauczyć się oszczędzać musimy naprawdę tego chcieć. Aby mieć więcej motywacji dobrze jest się zastanowić jakie konsekwencje mają nasze dotychczasowe nawyki finansowe. Jak się czujemy, kiedy w połowie miesiąca zaczyna nam brakować pieniędzy na podstawowe wydatki? Przypomnijmy sobie stres jaki odczuwamy przy kasie, gdy zastanawiamy się czy wystarczy nam środków na zapłacenie za zakupy.

Następnie pomyślmy jakie korzyści da nam zdobycie kontroli nad finansami. Nasze poczucie własnej wartości wzrośnie, zyskamy poczucie kontroli nad własnym życiem, już nigdy nie będziemy musieli brać kredytów i pożyczać pieniędzy od rodziny. Zgromadzone oszczędności pozwolą nam opłacić nieprzewidziane wydatki. W razie konieczności będziemy również w stanie wspomóc finansowo naszych bliskich.

Dlaczego mamy problemy z dopięciem budżetu?

Problemy z finansami są zazwyczaj spowodowane faktem, że kupujemy zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy. Być może staramy się rozładować stres poprzez robienie zakupów. Równie prawdopodobne jest to, że kupujemy za dużo, gdyż nie planujemy. Idziemy do sklepu głodni i wkładamy do zakupowego koszyka wszystkie produkty, które wydadzą się nam apetyczne. Problemem wielu rodziców jest chodzenie na zakupy z dziećmi. Najmłodsi domownicy zazwyczaj nie rozumieją jeszcze, że nasz budżet jest ograniczony i nie możemy kupić wszystkiego, na co aktualnie mamy ochotę.

Zaczynamy planować

Jeżeli tylko uda się nam zacząć, przekonamy się, że planowanie jest proste. Gdy zamierzamy zrobić zakupy spożywcze, powinniśmy zastanowić się co chcemy jeść przez najbliższe kilka dni (menu warto jest uzgodnić z rodziną). Na tej podstawie sporządźmy listę zakupów. W tym celu możemy wykorzystać gazetki promocyjne na egazetka.com. Pamiętajmy, żeby robić zakupy w sklepach oferujących najniższe ceny (przy jednoczesnej wysokiej jakości produktów), pod warunkiem, że znajdują się one blisko naszego miejsca zamieszkania. Gdy chcemy jechać do sklepu zlokalizowanego dalej, sprawdźmy czy będzie to opłacalne po odliczeniu kosztów benzyny.

Ważną zasadą jest mądre korzystanie z gazetek promocyjnych. Nie należy kupować produktów, które nie są nam niezbędne tylko dlatego, że są one dostępne w okazyjnej cenie. Dotyczy to w szczególności asortymentu z krótkim terminem przydatności (na przykład twarogu czy jaj). Możemy robić zapasy pod warunkiem, że mamy pewność, że zużyjemy dany produkt, a dodatkowo posiadamy wystarczająco dużo miejsca na jego przechowywanie. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Rejestracja spółki z o.o. – jak wybrać firmę, która nam w niej pomoże
Next post Jak rozmawiać z dzieckiem o problemach?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz