0 0
Read Time2 Minute, 27 Second

Drewno wielu osobom kojarzy się raczej z tradycyjnym, wiejskim budownictwem lub domkami letniskowymi. Warto jednak wiedzieć, że jest też wykorzystywane do budowy domów całorocznych. Szczególnie popularne są projekty domów szkieletowych, umożliwiające błyskawiczną budowę domu przy dość niskich kosztach. Na czym polega ta technologia?

Projekty domów szkieletowych: najważniejsze cechy

Domy szkieletowe często są nazywane kanadyjskimi, ponieważ właśnie w Kanadzie rozpowszechniła się metoda budowania domów z gotowych modułów. Takie prefabrykaty są produkowane w fabryce, a następnie przywożone na miejsce budowy i montowane przez ekipę budowlaną. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie gotowego domu nawet w trzy miesiące, niezależnie od pory roku. Jedynym elementem domu wykonanym w technologii „mokrej” są fundamenty.

W zależności od przeznaczenia – całorocznego lub letniskowego – ściany mogą być grube i idealnie wyizolowane lub cieńsze. W przypadku domków letniskowych wiele osób decyduje się na realizację najtańszych projektów domów szkieletowych o niewielkim metrażu. Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na budowę całorocznych domów w tej technologii.

Dlaczego warto realizować projekty domów szkieletowych?

Poza niskim kosztem i szybką budową są inne powody, by zainteresować się tą technologią. Wiele osób decyduje się na realizację projektów domów szkieletowych z powodu troski o środowisko. Takie budynki są przyjazne dla przyrody z kilku powodów. Po pierwsze, samo ich powstawanie wymaga mniejszego zużycia energii i chemii, niż w przypadku domów murowanych. Po drugie, drewno ma znakomite właściwości termoizolacyjne, więc potrzeba stosunkowo niewiele energii do ogrzania takiego budynku.

Domy szkieletowe są też dość łatwe w utrzymaniu. Drewno zapewnia bardzo dobry mikroklimat, korzystny dla mieszkańców, a przy tym utrudniający rozwój grzybów i pleśni. Warto też wiedzieć, że wbrew pozorom takie budynki potrafią mieć bardzo dobrą odporność na ogień – służą temu odpowiednie impregnaty zapobiegające zajęciu się ogniem.

Gdzie można przejrzeć projekty domów szkieletowych?

Większość projektów domów szkieletowych powstaje jako gotowe projekty, łatwe do realizacji na niemal dowolnej działce. Dzięki temu są one tańsze od przygotowywanych na indywidualne zamówienie – przy dobrej organizacji od zakupu projektu do wprowadzenia się do domu może minąć mniej niż pół roku!

Dobrym miejscem, w którym można przejrzeć takie projekty są internetowe katalogi, takie jak https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_szkielet_drewniany.html. Warto jednak pamiętać, że propozycji jest mnóstwo – znalezienie idealnego projektu może więc trwać bardzo długo, chyba, że wcześniej określimy kilka istotnych parametrów:

  • metraż – to właściwie najważniejszy parametr, a jeżeli w miarę dokładnie ustalimy widełki, ilość pasujących projektów domów od razu będzie nieco mniejsza;

  • styl – choć domy szkieletowe kojarzą się przede wszystkim z klasycznymi „kanadyjkami”, to powstaje także wiele projektów domów szkieletowych w stylu nowoczesnym lub np. zakopiańskim;

  • wydajność energetyczna – ten parametr można poprawić nawet w czasie budowy, ale jeżeli to możliwe, warto wybrać projekt, który od początku zakłada wysoką wydajność.

Warto cierpliwie podejść do kwestii wyboru projektu – lepiej dać sobie kilka dodatkowych dni na decyzję i mieć pewność, że była słuszna, niż po latach żałować, że jednak nie wybrało się innego. Najlepiej dokonywać takich decyzji w gronie rodzinnym, można też skorzystać z rady przyjaciół – ktoś może zwrócić uwagę na aspekt, który nam samym nie przyszedłby do głowy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Warszawska Praga Previous post Renesans warszawskiej Pragi
Next post Jak łączyć wino z potrawami?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz