0 0
Read Time1 Minute, 25 Second

Dzięki wsparciu miasta wyremontowano kamienicę na Mariensztacie. Wspólnota z ulicy Białoskórniczej otrzymała dotację i odnowiła elewacje zewnętrzne budynku.

Po wojnie Mariensztat był inwestycją sztandarową. Podczas jej realizacji bito rekordy współzawodnictwa i kręcono propagandowe filmy. Osiedle powstawało równocześnie z budową Trasy W-Z i mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Jednak niestabilne podłoże, słabej jakości materiały i tempo stawiania domów wpłynęło niekorzystnie na trwałość kamienic. Niektóre budynki są w bardzo złym stanie.

Architektura osiedla projektu Zygmunta Stępińskiego ma przypominać zabudowania małego miasteczka z XVIII wieku. Kamienicę przy ul. Białoskórniczej 7 wzniesiono na początku lat 50. XX wieku przy biegnącej od Rynku Mariensztackiego ku Wiśle historycznej ulicy mieszczącej w XVIII i XIX wieku warsztaty i fabryki białoskórnicze (czyli produkujące delikatne skóry na np. rękawiczki). Do jej budowy użyto częściowo cegły rozbiórkowej. Ponieważ budynek stoi na niejednolitym podłożu Skarpy Warszawskiej, zaczął nierównomiernie osiadać, spowodowało to spękania i zarysowania ścian.

Ratunek dla kamienicy

Dom wymagał wzmocnienia. Prace takie wykonano wcześniej, ale ich skutkiem była konieczność usunięcia dużej części tynków z elewacji budynku. Dodatkowo silne zawilgocenia zdegradowały tynki.

W 2021 roku wspólnota mieszkaniowa, przy udziale dotacji miasta w wysokości 63 462 zł, przeprowadziła remont elewacji frontowej i podwórzowej budynku.

Prace rozpoczęto od wykonania izolacji, poziomej i pionowej, fundamentów. Następnie ekipa remontowa wzmocniła spękane mury i nadproża okienne. Usunęła odspojone tynki i odtworzyła prosty detal architektoniczny, czyli opaski okienne i niemal całkowicie zniszczony gzyms ponad parterem. W końcu pracownicy wykończyli elewację tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowali na kolor różowy, zgodnie z badaniami kolorystycznymi.

Pomimo skromnej formy architektonicznej kamienica prezentuje się po remoncie bardzo dobrze, co rodzi nadzieję, że efekt ten zachęci sąsiednie wspólnoty mieszkaniowe do podjęcia prac przy kolejnych budynkach.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/bialoskornicza-7-kamienica-z-pokazowego-osiedla

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Warszawski Transport Publiczny w czasie ferii
Next post Otwarcie nowej szkoły na Żoliborzu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz