0 0
Read Time5 Minute, 21 Second
Koncert przed Pawilonem Edukacyjnym Kamień

Ponad 5 tysięcy nowych drzew, pięknie kwitnące rabaty w całym mieście, ekologiczna transformacja ulic, modernizacje parków i nowatorskie podejście do zarządzania zielenią – 2021 to kolejny rok intensywnych działań stołecznego Zarządu Zieleni.

2021 rok w Zarządzie Zieleni przebiegał pod znakiem dalszego zazieleniania miasta i tworzenia bardziej przyjaznych przestrzeni, zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Posadziliśmy w całej Warszawie tysiące nowych drzew, krzewów i bylin, ale także rozpoczęliśmy ważne inwestycje budowlane i projektowe w stołecznych parkach. Dalej rozwijamy nowoczesne techniki zarządzania zielenią i opieki nad drzewami, aby jak najlepiej chronić to, co w mieście niezwykle cenne. Naszą wiedzą i pasją dzielimy się z mieszkańcami w najpiękniejszym budynku nad Wisłą – Pawilonie Edukacyjnym Kamień – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Zazielenianie Warszawy

Pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy znajdują się 32 parki, 74 skwery i zieleńce, ponad 1000 ha zieleni wzdłuż głównych ulic, sieć wodna miasta, warszawskie bulwary, 7 plaż i naturalny brzeg Wisły. W minionym roku pojawiło się tam jeszcze więcej roślinności.

W 2021 roku ZZW posadził ponad 5000 drzew, w tym ok. 3900 wzdłuż stołecznych ulic. Krzewy i żywopłoty pojawiły się na powierzchni ponad 37 tys. mkw. Wspierając różnorodność biologiczną posiano ponad 5700 mkw. łąk miejskich i wyłączono z koszenia ok. 50 ha trawników. Stołeczne rabaty pełne kwitnących roślin cebulowych i wieloletnich bylin (ponad 16 tys. mkw.) przez cały rok cieszyły oczy mieszkańców. Co więcej, w ramach zielonej transformacji w 3 dzielnicach rozbetonowano i obsadzono ponad 1,6 tys. mkw. powierzchni.

Przyjazne przestrzenie dla mieszkańców

Zarząd Zieleni dba o najwyższą jakość terenów zieleni w stolicy. Rozpoczęto prace modernizacyjne w 3 parkach: Pole Mokotowskie, pod Kopcem Powstania Warszawskiego oraz w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, a także projektowanie 2 parków linearnych: przy ul. Suwak i nad tunelem obwodnicy Warszawy oraz 2 nowych skwerów: Gwary Warszawskiej na Woli i Sportów Miejskich przy stacji metra Ratusz Arsenał. Zakończono prace nad koncepcją parku nad Kanałem Żerańskim.

Zagospodarowano teren wokół Reduty Wolskiej – wzdłuż ulicy Redutowej oraz na północy Cmentarza Prawosławnego na przedłużeniu ulicy Pustola, tworząc zielone, atrakcyjne przestrzenie do spacerów i aktywności. Stworzono park kieszonkowy przy ul. Kruczej oraz plac zabaw w sąsiedztwie Ogrodów Frascati. Przeprowadzono główne prace modernizacyjne w Parku Praskim i rozpoczęto rewitalizację sąsiedzkiego podwórka na Nowej Pradze przy ul. Konopackiej. Ruszyła także budowa sąsiedzkiego pawilonu na Skwerze Ormiańskim.

W stołecznych parkach, skwerach i wzdłuż chodników postawiono także ponad 700 nowych ławek warszawskich, zapewniających wygodny wypoczynek.

Nowoczesne zarządzanie zielenią

2021 rok to dalszy rozwój nowoczesnego systemu zarządzania warszawską zielenią dzięki współpracy Zarządu Zieleni i innych jednostek miejskich. Pod koniec ubiegłego roku przyjęto dwa pierwsze standardy stołecznej Karty Praw Drzew określające sposób informowania o koniecznych wycinkach drzew oraz ujednolicające zasady przeglądów i monitoringu miejskiego drzewostanu. W stołecznym serwisie mapowym pojawiła się Mapa Koron Drzew dla całej Warszawy, czyli pierwsza w Polsce kompletna mapa pokrycia miasta koronami drzew, pozwalająca oszacować liczbę drzew w mieście, ich gatunek i stan zdrowotny. Ogłoszono przetarg na drugą i ostatnią część Mapy Lokalizacji Pni Drzew, która zasili miejską bazę zieleni o precyzyjne dane dotyczące położenia drzew. Wdrożono także mobilną aplikację MoDrzew, wspomagającą inwentaryzację i monitoring zieleni wysokiej.

Przy współpracy z innymi jednostkami uruchomiono nowatorski projekt, który zakłada stworzenie chodników przyjaznych miejskim drzewom, chroniących ich systemy korzeniowe. Prowadzono także prace nad Systemem Kategoryzacji Terenów Zieleni, którego celem jest stworzenie wieloletniego modelu zarządzania stołecznymi parkami.

Ochrona warszawskiej przyrody

W ubiegłym roku przeprowadzono kolejne inwentaryzacje drzew w Warszawie. Oznaczono i zbadano ponad 6600 drzew w parkach i na skwerach i aż 16 tysięcy drzew rosnących przy ulicach. W ramach opieki nad warszawskim drzewostanem wykonano różnorodne zabiegi pielęgnacyjne, w tym powiększenie mis, wymianę gleby czy założenie specjalnych wiązań w koronach. 330 drzew poddano specjalistycznym ekspertyzom dendrologicznym.

Dbając o zieleń oraz jej dzikich mieszkańców, realizowano i podtrzymywano efekty projektów unijnych: monitorowano obszar Doliny Środkowej Wisły i siedliska nadwiślańskich ptaków oraz chroniono zagrożone gatunki związane z siedliskami wodnymi na terenie miasta, projektując renaturyzację cieków i zbiorników wodnych czy tworząc specjalne miejsca do gniazdowania i odpoczynku dla zwierząt.

Projektowanie wspólnie z mieszkańcami

Zrealizowano ponad 40 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców. To nie tylko nasadzenia drzew, żywopłotów, krzewów i bylin, ale również montaż budek dla ptaków i nietoperzy, czy hoteli dla owadów. Dzięki pomysłom warszawiaków na Pradze-Południe, Białołęce i Ursynowie powstały ogrody deszczowe.

Przeprowadzono konsultacje społeczne na temat funkcji i zasad użytkowania Parku Żeromskiego, a także konsultowano koncepcję modernizacji ulicy Grochowskiej w ramach projektu Zielone Ulice.

Czystsza i aktywna Dzielnica Wisła

W 2021 roku Dzielnica Wisła stała się jeszcze piękniejsza i pełna aktywności. W Porcie Czerniakowskim pojawiły się 3 nowe pomosty oraz pływająca Sauna Wisła. Ogłoszono także przetarg na projekt mostu w porcie oraz konkurs na nowy budynek bosmanatu. Rozpoczęto pracę nad koncepcją Portu Żerańskiego, gdzie planowane jest m.in. Warszawskie Centrum Sportów Wodnych. Nad Wisłą zamontowano ponad 200 koszy, kolejne paleniska, ruszty, hamaki i siedziska, a na Gocławiu powstała zupełnie nowa strefa rekreacji. Odnowiono także wawerską plażę, wyremontowano fragment popularnej leśnej ścieżki na prawnym brzegu rzeki i nawierzchnie tras pieszo-rowerowych na bulwarze gen. Pattona.

Wisła była otwarta dla wszystkich. Zorganizowano w sumie 100 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowych dla dzieci i dorosłych, 122 bezpłatne rejsy promujące stołeczną żeglugę pasażerską, zajęcia wioślarskie, niemal 200 dni wystaw w Punkcie Edukacji Ekologicznej i kubikach na bulwarach, a także 10 widowisk w ramach Święta Wisły. Warszawscy Plażowi dbali o komfort i animację odpoczywających nad Wisłą przez ponad 80 dni. Wspólnie z mieszkańcami sprzątano nadwiślańskie plaże i łęgi,  a także sadzono i pielęgnowano zieleń w całej Warszawie.

Edukacja przyrodnicza

Pro-przyrodnicza edukacja warszawiaków i warszawianek skupiona była wokół Pawilonu Edukacyjnego Kamień. Obiekt działał 7 dni w tygodniu, oferując odwiedzającym materiały edukacyjne, gry czy lornetki, a także cotygodniowe wydarzenia skupione wokół zieleni, ekologii i nadwiślańskiej przyrody. W sumie odbyło się ok. 100 eko-wydarzeń, takich jak warsztaty, spacery przyrodnicze, spotkania z ekspertami ZZW i partnerami zewnętrznymi, spektakle, seanse, akcje adopcji roślin czy panele dyskusyjne.

Prowadzono także inne projekty edukacyjne. Zorganizowano V edycję akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion Drzew dla Warszawy”, podczas której przekazano 3200 sadzonek drzew do opieki 120 szkół i przedszkoli. Zorganizowano także jesienne konkursy dla placówek szkolnych: IV edycję konkursu „Jesienne skarby w ogródku – cebule dla przedszkoli” oraz I edycję „Szkoły bioróżnorodności”. W ramach programu edukacyjnego „W koronach miasta” poświęconego drzewom w mieście odbył się cykl 9 spacerów edukacyjnych w stołecznych parkach – w tym roku we współpracy z Polskim Towarzystwem Dendrologicznym.  

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/coraz-wiecej-zieleni-w-warszawie-podsumowanie-dzialan-zarzadu-zieleni-w-2021-r

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Drogi gaz i energia elektryczna – za wyższe ceny usług komunalnych zapłacą wszyscy mieszkańcy
Next post Europejski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz