0 0
Read Time15 Minute, 22 Second
Zielona Warszawa

Walka z pandemią, ale też kolejne zielone projekty Nowego Centrum Warszawy, festiwale i nagrody literackie, rozpoczęcie prac na ośrodku sportowym Skry czy odsłonięcie pomnika „Solidarności”.

Przestawiamy wybór wydarzeń, którymi żyła Warszawa w 2021 roku.

Styczeń: ruszają szczepienia

Ruszają szczepienia „grupy zero”, ale jak pisaliśmy 7 stycznia dla 16 tys. osób personelu medycznego miejskie szpitale dostały zaledwie 2,9 tys. szczepionek. Zaszczepić chce się 70 proc. nauczycieli, a Miasto zapewnia bezpłatny transport do punktu szczepień dla Powstańców Warszawskich.

Luty: nowy szpital, ale covidowy

Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy razem z Politechniką Warszawską organizują zbiórkę komputerów dla uczniów na nauce zdalnej. Prezydent Rafał Trzaskowski otwiera na Ursynowie Szpital Południowy  – na razie wyłącznie jako szpital covidowy. 1139 osób zgłasza się jako kandydaci na rachmistrzów w Spisie Powszechnym.

Marzec : nowe, zielone centrum

Prezydent Trzaskowski ogłasza rozpoczęcie przebudowy skrzyżowania pięciu ulic w centrum, zwanego od tej pory Placem Pięciu Rogów. Dalej: remont Marszałkowskiej i konkurs architektoniczny na Chmielną. Rusza w ten sposób budowa Nowego Centrum Warszawy.

Nie zapominamy jednak o prawobrzeżnej Warszawie. Aż 6 mln zł dofinansowania z funduszy UE i budżetu państwa dostaje pałacyk Konopackiego na Pradze – to element rewitalizacji dzielnicy.

Kwiecień: miejski ład zatrzymany

Rusza program „Warszawa szczepi” – powstaje 13 miejskich punktów szczepień masowych, na stadionie Legii ma szczepić się nawet kilka tysięcy osób dziennie.

Zarząd Dróg Miejskich szuka wykonawcy przebudowy Ronda Dmowskiego – ma się pojawić zieleń, powstaną naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów.

Kolejarze zamykają jedną z jezdni tunelu pod Dworcem Zachodnim. Kolejarze obiecują, że w 2023 r. dworzec wypięknieje – wszystkie perony będą zadaszone, przejścia podziemne poszerzone, a Wolę z Ochotą połączy dodatkowa kładka.

Rada Warszawy popiera pomysł budowy pomnika Kobietom Powstania Warszawskiego w Parku Krasińskich.

Natomiast wojewoda mazowiecki składa skargę kasacyjną do NSA w sprawie warszawskiej uchwały krajobrazowej. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenia, że wstrzymuje to na półtora roku prace, które mają wprowadzić ład w kwestii reklamy zewnętrznej w mieście.

Maj: szczepienia na majówkę

Przed siedzibą Ratusza staje punkt szczepień przeciw COVID-19. To warszawska akcja „Zaszczep się na majówkę”.

Miasto ogłasza przetarg na budowę mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę, który ma połączyć Bulwary Wiślane z Pragą.

Warszawscy ósmoklasiści i maturzyści zdają egzaminy w rygorze sanitarnym. A do szkół wracają uczniowie: klasy 1-3 na początku miesiąca, pozostałe na koniec.

Rada m.st. Warszawy daje pieniądze na remont domków fińskich na Polu Mokotowskim (gdzie mieszkał kiedyś Ryszard Kapuściński) i postanawia utworzyć tam centrum reportażu.

Od połowy miesiąca w weekendy Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat zmieniają się w deptak. A Zarząd Dróg Miejskich ogłasza przetarg na projekt nowych Alei Jerozolimskich – z szerszymi chodnikami, ze ścieżkami rowerowymi i zielenią.

Otwierają się teatry i kina, bo obostrzenia pandemiczne dopuszczają znów spektakle w pomieszczeniach zamkniętych.

Powstaje – w rekordowym tempie, w pół roku – nowy, pięciokondygnacyjny budynek Szpitala Bielańskiego. Miasto dofinansowało rozbudowę kwotą blisko 196 mln zł.

Ruszają prace na ośrodku sportowym Skry, który miastu udało się odzyskać po 13 latach batalii sądowej.

Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy zdobywa budynek Szkoły Podstawowej numer 400 w Miasteczku Wilanów.

Miasto ogłasza przetarg na prace przedprojektowe III linii metra oraz nowe (zielone, a także przyjazne pieszym i rowerom) rondo Dmowskiego. Wprowadza też priorytety w sygnalizacji dla komunikacji miejskiej – na niektórych buspasach sygnalizatory „widzą” autobus i ułatwiają mu przejazd. Zatwierdzony zostaje też projekt uspokojenia ruchu na znanej z tragicznego wypadku w 2019 r. ulicy Sokratesa na Bielanach.

Do 34 szkół trafiają różowe skrzyneczki – tak Warszawa wspiera walkę z wykluczeniem menstruacyjnym.

Czerwiec: festiwal tańca i książki

W warszawskim ZOO pojawia się samiec żyrafy Karim. Na miejscu zapoznaje trzy samice. A na Paluchu organizują darmowe czipowanie psów.

4 czerwca, w rocznicę wolnych wyborów 1989 r. prezydent Rafał Trzaskowski odsłania – na rogu Świętokrzyskiej i Kopernika – pomnik „Solidarności”.

Rada Warszawy nadaje Honorowe Obywatelstwo Miasta Stołecznego Warszawy Jolancie Brzeskiej i Andrzejowie Rzeplińskiemu.

Nowa, zielona Chmielna – taki projekt zwycięża w miejskim konkursie. A miasto podpisuje umowę na projekt przebudowy Marszałkowskiej. I rozpisuje konkurs na projekt rejonu ulicy Złotej i Zgody. To kolejne kroki do stworzenia Nowego Centrum Warszawy.

Przy Krakowskim Przedmieściu odbywa się festiwal tańca Wszystkie Mazurki Świata. W Ogrodzie Saskim – Drugi Plener Literacki. A nad Wisłą 14. W konkursie o Nagrodę Literacką Warszawy zwyciężają Joanna Rudniańska, Zyta Rudzka i Radosław Jurczak. Miesiąc kończy Big Book Festival.

Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim, można wybierać z 1429 projektów.

Przychodzą upały – Warszawa rozstawia kurtyny wodne i beczki z kranówką. Organizuje też akcję szczepień przeciw COVID-19 dla osób w kryzysie bezdomności.

Powstaje nowa strona internetowa Urzędu Miasta: um.warszawa.pl. Zastępuje 50 miejskich stron działających do tej pory.

Uczniowie demonstrują pod Kancelarią Premiera przeciw projektom „upartyjnienia” szkoły.

Stosunkiem głosów 40:17 prezydent Rafał Trzaskowski uzyskuje absolutorium Rady m.st. Warszawy.

W stolicy pojawiają się dwa nowe tramwaje – ze 123 zamówionych w Korei nowoczesnych składów.

Lipiec: 77 warszawianek roku

Rozpoczyna się festiwal Jazz na Starówce. Organizatorzy zaprosili tylko polskich artystów by wesprzeć ich przy braku koncertów spowodowanym przez pandemię.

Ursynów i Wilanów czekają na otwarcie tunelu łączącego obie dzielnice. Drogowcy zapowiadają “ostatnie prace” zamykając skrzyżowanie alei KEN i Płaskowickiej. A SKM testuje nowy pociąg – wyprodukowany w Nowym Sączu Impuls 2.

Rusza przebudowa niebezpiecznej ul. Sokratesa na Bielanach. I drugiej estakady u zbiegu Marsa i Żołnierskiej w Rembertowie.

Miasto w ramach corocznej edycji Warszawskich Konserwacji proponuje spacery po mieście – ale tym razem ze specjalną aplikacją. I sadzi 200 tys. kwiatów.

W budżecie obywatelskim zostaje wybranych 348 projektów. Miasto przeznacza na ich realizację 93 mln zł.

Warszawa domaga się zwrotu Szpitala Południowego. Pod rządami pełnomocnika szpital przynosi straty – do końca roku mają wynieść 20 mln zł. Liczba dawek szczepionek na covid-19 w stolicy przekroczyła 540 tys.

W Ratuszu wybierają partnera, który wyremontuje i będzie zarządzał Halą Gwardii. I planują przetarg na Park Linearny Suwak na Służewcu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma już fundamenty i zaczyna piąć się ku górze. Zaczyna się remont na rondzie Dmowskiego, ma potrwać pół roku. Drogowcy zmieniają nawierzchnię na Rondzie Żaba.

Na budowę mostu pieszo-rowerowego wpływa pięć ofert – między 89,9 a 228,3 mln zł.

Warszawa otrzymuje 12 mln dofinansowania z UE. Pójdą na Teatr Baj, remont pałacyku Konopackich i walkę z pandemią.

Prezydent zarządza kontrolę w schronisku “Na Paluchu”.

Miasto wprowadza nową usługę dla jeżdżących komunikacją miejską. Pod adresem sprawdzkarte.wtp.waw.pl można sprawdzić, kiedy kończy się ważność biletu.

ZDM powiększa flotę pojazdów sprawdzających opłaty za postój w strefie płatnego parkowania. Wcześniej były trzy samochdy, będzie siedem.

Rozpoczynają się wybory Warszawianki Roku. Z 280 nadesłanych propozycji komisja wyłoniła 77 kandydatek.

Sierpień: pokonujemy smoga

1 sierpnia o 17.00 na dźwięk syren miasto staje. Warszawa obchodzi rocznicę Powstania. Hołd Powstańcom warszawianki i warszawiacy oddają na Powązkach. Dzieci śpiewają powstańcze piosenki pod kolumną Zygmunta. A we wręczeniu odznaczeń Powstańcom przez prezydenta RP uczestniczy Prezydent Warszawy.

Odbywa się Bieg Powstania – pierwsza wielka impreza biegowa w stolicy od wybuchu pandemii.

Warszawa wprowadza system E-opieka do zarządzania placówkami opiekuńczymi. Będzie on kosztował 26 mln zł. A na Białołęce powstaje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Uruchamia też własną platformę VOD.

Samorządowcy przestrzegają przed pakietem Polski Ład. To 145 mld zł strat dla samorządów w ciągu dziesięciu lat. Dla samej Warszawy – ponad miliard przychodów do budżetu mniej w każdym roku.

Warszawa włącza się w akcję społeczną “Wolna Szkoła” – przeciwko planowanym przez ministra Czarnka zmianom w edukacji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdza nieważność decyzji wojewody wprowadzającej rządowego pełnomocnika do Szpitala Południowego. Warszawa odzyskuje szpital.

Na Grochowie powstaje zielona fala dla tramwajów. Na Bitwy Warszawskiej 1920 – buspas, a miasto zapowiada kolejne 38 km buspasów.

Rusza kampania antykopciuchowa Pokonaj Smoga. Można uzyskać do 90 proc. dofinansowania do wymiany pieców.

Zarząd Zieleni ogłasza przetarg na budowę Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał. Wyłania też wykonawcę parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie. A miasto otwiera zrewitalizowany stadion Hutnika razem z kortami tenisowymi.

Rozpoczyna się 18. edycja Festiwalu Singera.

Rusza rekrutacja do tegorocznej edycji programu akceleracyjnego dla startupów Warsaw Booster’21.

Wrzesień: tramwaje, biegacze i elektryczne autobusy

Otwarcie nowej trasy tramwajowej do Winnicy na Białołęce. Można tam dojechać dwójką i siedemnastką. Rusza też przetarg na linię tramwajową do Wilanowa.

Nad Zalewem Zegrzyńskim i w rejonie Wisłostrady odbywają się pierwsze w stolicy zawody triathlonowe na dystansie IronMan. Warszawa obchodzi po rocznej przerwie Święto Wisły – występują teatry, zespoły muzyczne, jest parada statków.

Pierwsze z zaplanowanych w Nowym Centrum Warszawy 118 dużych drzew sadzą na Marszałkowskiej prezydent Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Michał Olszewski.

W Wilanowie odbywa się międzynarodowy turniej siatkówki plażowej – FIVB Beach Volleyball World Tour Warsaw. W finale Polacy przegrywają z Finami.

Warszawa pokonując Gdańsk, Łódź, Szczecin oraz Wrocław zdobywa nagrodę Prime Property Prize 2021. To tytuł dla miasta najbardziej przyjaznego inwestorom.

Umiera Tomasz Knapik. Jego głos słyszymy nadal w warszawskim metrze. Na Woli odsłonięty zostaje mural Jana Lityńskiego.

Szykuje się modernizacja Pola Mokotowskiego – miasto wybiera wykonawcę. Lada moment ruszą też prace pod Kopcem Powstania Warszawskiego.

Na Wybrzeżu Helskim i Szczecińskim drogowcy wymieniają nawierzchnię. A ZDM wybiera wykonawcę, który zazieleni i uspokoi ruch na ul. Kruczej.

Radni chcąc pomóc dotkniętym lockdownami restauratorom przesuwają termin płatności za zezwolenia na sprzedaż alkoholu w lokalach. Wcześniej restauratorzy mogli liczyć nawet na umorzenia opłat.

Otwiera się Pałacyk Konopackiego – nowe centrum kulturalne na Pradze.

150 filmów można zobaczyć na 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Grand Prix zdobywa film „Przeżyć” w reż. Jonasa Pohera Rasmussena.

Książka „Nomadland. W drodze za pracą” Jessiki Bruder otrzymuje tegoroczną Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2020 roku.

W szkołach ruszają szczepienia na COVID-19 dla dzieci od 12. roku życia.

Na ulicach Warszawy demonstruje Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Warszawa może się pochwalić: w rankingu największych polskich miast zwycięża w dwóch z czterech kategorii: transporcie elektrycznym i transporcie zbiorowym, a w przypadku transportu rowerowego też jest na podium.

Mieszkańcy mogą zobaczyć nowo budowaną stację metra – Kondratowicza. Metro organizuje dzień otwarty.

Na Ursynowie otwiera się Centrum Kultury Alternatywy. Na otwarciu gra m.in. legendarny hip hopowy Płomień 81. Rusza także festiwal muzyki współczesnej Warszawska Jesień.

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński – ulubioną księgarnią warszawiaków i warszawianek. W organizowanym przez miasto konkursie otrzymuje 1,2 tys. z 7,3 tys. oddanych głosów.

22 września dzień bez samochodu. W Warszawie nie trzeba kasować biletów w komunikacji.

30-lecie istnienia obchodzi warszawska Straż Miejska. Prezydent Trzaskowski wręcza odznaczenia strażnikom. A 20-lecie obchodzi Warszawska Karta Miejska.

Warszawa zapowiada utworzenie Instytutu Zdrowia Kobiet – w budynku szpitala Inflacka.

Ulicami stolicy przebiega jak co roku Maraton Warszawski – nieprzerwanie od 42 lat.

Październik: jesień filmowa i chopinowska

ZDM mierzy prędkość samochodów na moście Poniatowskiego po ustawieniu – mimo protestów wielu kierowców – fotoradarów. Średnia prędkość samochodów to 44,5 km/h. A trzy lata temu w takich badaniach wyszło, że 85 proc. kierowców łamało tam przepisy.

W drugą sobotę października odbywa się „Noc Bibliotek”. Zaś pod koniec miesiąca “Noc księgarń”. Obu akcjom patronuje Prezydent m.st. Warszawy.

3 tony niesprzedanych warzyw i owoców udaje się uratować w kilka tygodni z miejskich targowisk. To kolejne obok tworzenia sieci jadłodzielni działanie Warszawy przeciwdziałające marnowaniu jedzenia.

Mediacje z wolontariuszami i powiększenie powierzchni pomieszczeń dla kotów – to dwa główne wnioski po kontroli w schronisku dla zwierząt na Paluchu.

Na Gocławiu otwierają nową szkołę, kosztowała 62 mln zł. To już 10 szkoła oddana do użytku w obecnej kadencji warszawskiego samorządu.

“W Warszawie wszystko gra Chopina” – to hasło działań artystycznych podczas Konkursu Chopinowskego. Wejściówki na koncert utworów Chopina w metrze rozeszły się na Facebooku momentalnie. Po mieście jeździ też tramwaj z muzyką Chopina.

Politechnika Warszawska pokonuje Uniwersytet w 70. regatach na Wiśle.

Na Woli odbudowują Górczewską, na Mokotowie zmieniają nawierzchnię na Wołoskiej, na Pradze na Płochocińskiej. A Zarząd Zieleni ogłasza przetarg na zagospodarowanie parku linearnego nad tunelem POW na Ursynowie.

Most pieszo-rowerowy przez Wisłę okazuje się tańszy niż przewidywano. Kosztorys przewidywał 180 mln zł, a zwycięzca przetargu – Budimex – złożył ofertę na 120 mln.

Samorządowcy spotykają się w Warszawie i protestują przeciw szkodliwym dla mieszkańców zmianom podatkowym zaplanowanym w Polskim Ładzie. Mówią, że to w istocie Mega Podatek i zanoszą petycję na ręce marszałkini Sejmu Elżbiety Witek.

Rada Warszawy sprzeciwia się kwestionowaniu przynależności do Unii Europejskiej. I przypomina, że stolica otrzymała z unijnego budżetu ponad 18 mld zł.

Na Dzień Nauczyciela Prezydent Warszawy nagradza 121 pracowników oświaty.

170 filmów można obejrzeć na 37. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Projekcje można oglądać stacjonarnie – w kinach. Główną nagrodę – 100 tys. zł – otrzymuje z rąk wiceprezydentki Aldony Machnowskiej-Góry rumuński reżyser Bogdan George Apetri za film “Cud”.

Rozpoczyna się współfinansowany przez Miasto festiwal kina kobiecego: HER Docs Film Festival.

Prezydent Rafał Trzaskowski i dziennikarz Marcin Meller ścigają się z Kabat na Wolę. Pierwszy jedzie komunikacją, drugi samochodem. Zwycięża prezydent.

Zarząd Zieleni zrywa beton przy kilku ulicach na Pradze Północ, Pradze Południe i Ursynowie. A słynna “sosna falenicka” ma otrzymać status pomnika przyrody.

Zazielenia się Marszałkowska. Od strony zachodniej wzdłuż ulicy na wysokości Placu Defilad posadzono 38 lip.

Rozpędza się czwarta fala pandemii koronawirusa. Szpital Południowy przestaje przyjmować pacjentów, bo instalacja tlenowa jest bliska przeciążenia.

Google otwiera nowe biuro w Warszawie. Na uroczystości prezydent Rafał Trzaskowski mówi, że Warszawa chce być liderem w gospodarce opartej na wiedzy.

Miasto podpisuje umowę na budowę linii tramwajowej wzdłuż Kasprzaka. Za dwa lata pojadą nią tramwaje. Oraz na przebudowę parku Pole Mokotowskie, która ma się skończyć w przyszłym roku.

Trwa warszawska jesień filmowa: przeglądy filmów azjatyckich, kino rosyjskie i ukraińskie, najnowsze kino poruszające tematykę żydowską, filmy krótkometrażowe i niezależne z całego świata, kino grozy.

Przed 1 listopada powstaje aplikacja pomagająca znaleźć groby bliskich na Powązkach.

Prezydent Trzaskowski na szczycie klimatycznym w Glasgow przypomina, że katastrofa klimatyczna nie zna granic ani poglądów. Warszawa deklaruje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Listopad: warszawianka roku

Ruszają szczepienia na COVID-19 dawką przypominającą.

Miasto współorganizuje Wirtualne Targi Pracy i Przedsiębiorczości.

Warszawa uruchamia specjalną linię autobusową – Mobilny Punkt Poradnictwa. Osoby w kryzysie bezdomności mogą się tam ogrzać, dostać ciepły napój i wsparcie socjalne.

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 obchodzi ósmą rocznicę powstania. Przyjęło przez ten czas 4 mln zgłoszeń od mieszkańców.

Wybrzeże Helskie i Szczecińskie zostają wzmocnione murem przeciwpowodziowym.

Stanowisko wiceprezydenta Warszawy obejmuje Tomasz Bratek. Dotychczasowy wiceburmistrz Śródmieścia będzie nadzorował pracę Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa, Biura Spraw Dekretowych oraz Biura Geodezji i Katastru.

ZDM zaczyna konsultacje o rozszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania na Pradze Północ, Saskiej Kępie i północnym Mokotowie.

Warszawa wznawia prace nad uchwałą krajobrazową.

Miasto przekazuje Muzeum Powstania Warszawskiego działkę przy Towarowej.

W rocznicę upadku Muru Berlińskiego przedstawiciele władz Warszawy i ambasady Niemiec spotykają się z tej okazji przy pomniku Solidarności.

Pałac Kultury podświetlony na zielono. Tak miasto wspiera akcję “Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie”.

Warszawianką Roku zostaje Wanda Traczyk-Stawska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, potem psycholożka i nauczycielka dziś wypowiadająca się publicznie w sprawach dotyczących klimatu, protestów rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie albo zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Strefa Płatnego Parkowania rozszerza się o cały obszar Ochoty i Żoliborza. To największe w historii powiększenie obszaru strefy.

Warszawa zwycięża w rządowym konkursie na “Najbardziej Odporną Gminę”. Już blisko 69 proc. Mieszkańców jest w pełni zaszczepionych, to najlepszy wynik w Polsce wśród dużych gmin. W nagrodę miasto dostaje 1 mln zł na przeciwdziałanie skutkom pandemii.

Na Dzień Wcześniaka prezydent Trzaskowski odwiedza w szpitalu św. Zofii rodziców rodziców małej Patrycji. Dziewczynka po urodzeniu ważyła 380 g.

Prezydent Trzaskowski razem z biskupami i rabinem apelują o pomoc migrantom na granicy z Białorusią. Miasto organizuje zbiórkę darów, które do Hajnówki zawozi wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra.

Rada Warszawy przyjmuje nowy system opłat za śmieci. Stawki mają być zależne od metrażu.

Miasto publikuje nowy fotoplan. Prezydent podpisuje umowę na budowę mostu pieszo-rowerowego na Wiśle. A w Porcie Czerniakowskim rusza pływająca sauna.

Warszawa będzie się ubiegać o prawo do organizacji piłkarskiego Euro 2025 kobiet. Prezydent miasta oficjalnie zwraca się w tej sprawie do szefa PZPN.

Prezydent Trzaskowski osobiście wkopuje pierwsze drzewa (platany) na rondzie Dmowskiego. A miasto pokazuje bajecznie zielony zwycięski projekt zagospodarowania rejonu ulic Złotej i Zgody.

Stołeczne Biuro Turystyki udostępnia spacery po Starówce. Wirtualnie, na stronie internetowej Warsawtour.pl. Biuro Cyfryzacji organizuje informatyczny hackhaton, by pozyskać pomysły na nowe aplikacje służące mieszkańcom.

Miasto podpisuje umowę na prace przedprojektowe związane z III linią metra.

Kończy się 10. sezon Veturilo. Rowery miejskie wypożyczaliśmy rekordowe 3 miliony razy.

Grudzień: świąteczne światełka i plakat

Rusza 9. edycja budżetu obywatelskiego. Miasto przeznaczy na realizację projektów mieszkańców rekordową sumę 101 mln zł.

Idą święta. W metrze jeździ świąteczny pociąg, na Trakcie Królewskim rozbłysła iluminacja, a na placu Zamkowym stoi – sztuczna – choinka.

Miasto otwiera 15 lodowisk. Rozpoczyna się naśnieżanie stoku na Górce Szczęśliwickiej.

Grzegorz Piątek zdobywa Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”.

Komisja wybiera zwycięski projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze. Ma w nim działać i żłobek, i dom pobytu dziennego dla seniorów, i ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.

Aż pięć samochodów ciężarowych z darami dla zwierzaków – karmą, zabawkami. To efekt zbiórki na schronisko dla zwierząt na Paluchu.

Rada Warszawy decyduje, że abonament parkingowy będzie przysługiwał tylko mieszkańcom płacącym podatki w stolicy. Obecne abonamenty zachowują ważność do końca obowiązywania.

Spółka Tramwaje Warszawskie podpisuje umowę na budowę nowoczesnej zajezdni na Annopolu. System informatyczny sam rozpozna każdy tramwaj i przestawi mu zwrotnicę, by wjechał na odpowiedni tor.

Zaczynają się przygotowania do remontu zniszczonych estakad Trasy Łazienkowskiej.

Warszawa rusza z akcją szczepienia dzieci 5-11 lat przeciw COVID-19. A w Wawrze powstaje Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Do placówki będzie można przyjść bez skierowania, a wizyty będą bezpłatne.

Testowany wiosną koreański tramwaj wyjeżdża na tory. Otrzymuje nazwę Warsolino.

Wiceprezydent Renata Kaznowska wraz z innymi osobami z kampanii “Wolna szkoła” uczestniczy pod Sejmem w proteście przeciwko Lex Czarnego. Posłowie na razie zdejmują projekt ustawy z porządku dziennego.

W warszawski ZOO rodzi się mały (10 cm wysokości) kanczyl jawajski czyli myszojeleń.

Miasto sadzi pierwsze z 22 zaplanowanych drzew na Placu Pięciu Rogów.

Rada Warszawy uchwala budżet na przyszły rok. Chociaż miasto straci przez Polski Ład ponad miliard złotych ze swoich przychodów, jednak nie zamierza rezygnować z zaplanowanych inwestycji.

Lasy Państwowe zapowiadają, że kto kupił choinkę w doniczce, będzie mógł ją oddać po świętach, a drzewko wróci do lasu. Dotyczy to tylko rodzimych gatunków: świerk pospolity, sosna zwyczajna, jodła pospolita.

Zarząd Zieleni podpisuje umowę na budowę Parku Linearnego Suwak.

Z Czech docierają wieści o testach wyprodukowanego przez Skodę nowego pociągu metra. Do Warszawy trafi 37 takich składów.

Po otwarciu tunelu łączącego Wilanów z Ursynowem – na którą to uroczystość rządzący nie zaprosili nikogo z władz miasta lub zainteresowanych dzielnic – miasto otwiera równoległą ulicę Branickiego. W styczniu pojadą tamtędy dwa autobusy.

Hitem grudnia jest plakat świąteczny Warszawy. Dyskutowana jest szeroko stylistyka nawiązująca do lat 70., a także hasło: “Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego”. Wiele dużych miast przygotowuje własne wersje nawiązujące graficznie do plakatu solidaryzując się z Warszawą.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/czym-zyla-warszawa-w-2021-roku

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Konsumencie! Jak trwoga, to do Rzecznika!
Next post Warszawa wita 2022 rok!

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz