0 0
Read Time59 Second

Można już zobaczyć efekt zakończonego pierwszego etapu remontu elewacji domu przy ul. Jagiellońskiej 56. Budynek został wzniesiony w latach 1952-56 jako część zespołu osiedla Nowa Praga II. Autorami projektu byli architekci Jerzy Gieysztor i Jerzy Kumelowski.

Przeprowadzone prace polegały przede wszystkim na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja zabytku. Podczas jego budowy wykorzystano dwa rodzaje piaskowca: grubo ciosany o szaro-zielonej barwie oraz żółto-beżowy. Połączenie różnych kolorów i faktur kamienia dało ciekawy efekt, który jednak stał się nieczytelny z powodu zanieczyszczeń i wieloletniego braku remontów.

Prace konserwatorskie przywróciły wyrazisty, ciepły kolor płyt na wyższych kondygnacjach, które teraz kontrastują z ciemniejszym przyziemiem. Podczas prac przywrócono również pierwotną kolorystykę betonowych kolumn w dolnych kondygnacjach, która nawiązuje do naturalnej barwy piaskowca.

Ze względu na wysoki koszt remontu, wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się podzielić go na etapy. Miasto st. Warszawa wsparło ją w 2021 roku dotacją w wysokości niemal 200 tys. zł. Jest to kolejny remont w otoczeniu pl. Hallera, jednej z wizytówek socrealistycznej architektury Warszawy, dofinansowany ze środków samorządowych.

Wspólnota budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 zamierza kontynuować prace remontowe w kolejnych latach.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/jagiellonska-56-elewacja-w-kolorze-piaskowca

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Z współuzależnieniem można wygrać przy wsparciu Warszawy
Next post Podziel się zdjęciami Warszawy z lat 90.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz