0 0
Read Time3 Minute, 59 Second
pawilon Kamień

Zaczynamy 8. edycję Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy. Które z nowych budynków, inwestycji i wydarzeń są najlepsze i mogą wygrać?

Z roku na rok ranga konkursu rośnie. Inwestorzy publiczni i prywatni coraz chętniej prezentują swoje realizacje. I zgłaszają je do naszego konkursu. Nowe budynki i przestrzenie publiczne tworzą coraz lepszą Warszawę – do życia i wypoczynku, dostępną dla wszystkich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

 

Nowe budynki, przebudowy istniejących obiektów, zmiany w przestrzeni publicznej może zgłosić każda mieszkanka i każdy mieszkaniec naszego miasta. Czekamy też na zgłoszenia od przedstawicieli inwestorów, zespołów projektowych, organizatorów wydarzeń czy wydawców książek o tematyce warszawskiej. Pochwalcie się swoimi osiągnięciami.

Sąd konkursowy na czele z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim rozpatrzy tylko realizacje ukończone w 2021 roku. To samo dotyczy wystaw, książek czy innych wydarzeń.

Jestem bardzo ciekawa, co tym razem zgłoszą inwestorzy i architekci. I na co wskażą mieszkańcy Warszawy. Z roku na rok jakość budynków i przestrzeni publicznych jest coraz wyższa. Oceniamy nie tylko wygląd i funkcjonalność danej inwestycji czy wkomponowanie jej w otoczenie i krajobraz. Sprawdzamy też jakość rozwiązań proekologicznych. Badamy dostępność obiektów i przestrzeni publicznych dla osób w różnym wieku i z niepełnosprawnościami – mówi Marlena Happach, architekt miasta i wiceprzewodnicząca sądu konkursowego.

Jakość architektury to wygoda i rozwiązania dobre dla wszystkich użytkowników oraz dla środowiska naturalnego. Dlatego członków sądu konkursowego wspierają w pracy eksperci z zespołów Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności oraz z Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jak zgłosić najlepsze realizacje i wydarzenia w naszym konkursie?

Każdy może w prosty sposób dokonać zgłoszenia w naszym konkursie. Wystarczy wejść na stronę Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy i wypełnić formularz. Na zgłoszenia czekamy do 6 lutego.

Kto jest organizatorem konkursu?

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagrodę przyznajemy we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Kto wygrał w 7. Edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy:

  • Architektura użyteczności publicznej – Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie, Aleja Rzeczypospolitej 23B, autorzy: Bujnowski Architekci, inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa 
  • Architektura komercyjna – Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42, autorzy: APA Wojciechowski Architekci, inwestor: Tristan Capital Partners, White Star Real Estate
  • Architektura mieszkaniowa – kamienica wielopokoleniowa, ul. Stalowa 29, autorzy: SAWA-TECH Projektowanie i Wykonawstwo, inwestor: TBS Warszawa Południe
  • Nowe życie budynków – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1, ul. Rakowiecka 21, autorzy: Konior Studio, inwestor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Projektowanie przestrzeni publicznej – Pawilon edukacyjny Kamień na Golędzinowie z polaną, ul. Wybrzeże Puckie 1, autorzy: eM4. Pracownia Architektury. Brataniec, inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
  • Wydarzenie architektoniczne – książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, autor: Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

Nagrody przyznajemy w sześciu kategoriach. Najlepsze inwestycje i wydarzenia z 2020 roku wybieraliśmy z 10-osobowym jury z Michałem Olszewskim, Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawy oraz Marleną Happach, Architekt Miasta na czele

Szkoła w Wilanowie z trzema nagrodami

Szkoła Podstawowa Nr 400 w Wilanowie w Alei Rzeczypospolitej 23B zdobywa aż trzy nagrody. Oprócz nagrody w kategorii architektury użyteczności publicznej autorom tego projektu przyznajemy jeszcze dwie:

  • Grand Prix
  • Nagrodę za rozwiązania proekologiczne

Szkołę nagradzamy za wysoką jakość realizacji i za nową jakość budynku szkolnego wspaniale powiązanego z otoczeniem i otwartego na lokalną społeczność. Powstała architektura przyjazna uczniom i środowisku. Układ całego założenia jest czytelny i funkcjonalny. W wykończeniu elewacji budynków architekci zastosowali naturalne materiały wysokiej jakości. Wielką zaletą kompleksu oświatowego jest duży teren zieleni, plac z nawierzchnią z cegły oraz wiele rozwiązań proekologicznych (zielone dachy, dziedzińce). Nietypowe rozwiązanie to hala parkingowa. Ma ciekawą formę architektoniczną z betonu barwionego na czerwono z boiskiem na stropie i zielonymi skarpami.

Przytułek św. Franciszka Salezego z nagrodą za dostępność

Nagroda za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji trafia do budynku nominowanego w kategorii Nowe życie budynków. To modernizacja, przebudowa i nadbudowa oficyny Przytułku św. Franciszka Salezego przy ul. Solec 36 a. Autorami projektu jest pracownia ArDJ, Paweł Detko, Piotr Jurkiewicz Architekci, inwestorem – Towarzystwo Przytułku Św. Franciszka Salezego w Warszawie.

Nagrodę za dostępność przyznajemy za doskonałą realizację trudnego zadania przebudowy i modernizacji zabytkowego obiektu w sposób, który zapewnia wygodę korzystania. Wszystkie rozwiązania wprowadzono tak, że dobrze komponują się z całością realizacji. To wyjątkowe miejsce, bo dostępność przestrzenna łączy się z otwartością na lokalną społeczność.

Dwie kamienice przy ulicy Foksal z Nagrodą Mieszkańców

W naszym konkursie przyznajemy też Nagrodę Mieszkańców. Zwycięzcę wybieramy w plebiscycie internetowym. Mieszkańcy Warszawy najwięcej głosów oddali na dwie kamienice przy ul. Foksal 13/15. Długo stały zniszczone, choć były prywatne. W trakcie pieczołowitej restauracji, konserwacji i remontu udało im się przywrócić bogaty, pałacowy wystrój na elewacjach i we wnętrzach. Autorami tej zmiany są: Pracownia Architektoniczno-Konserwatorska PROART, Anna Rostkowska z zespołem oraz inwestor – firma Ghelamco Polska.

 

www.nagroda-architektoniczna.pl

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/konkurs-na-najlepsze-budynki-i-wydarzenia-z-2021-roku

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Dobry pracownik nie ma wieku! – program warszawskiego Urzędu Pracy
Next post Izba Pamięci na wolskim cmentarzu powstańczym – oddział Muzeum Warszawy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz