0 0
Read Time1 Minute, 54 Second
Autor: materiały Muzeum Polin

Warszawa po raz kolejny uczci dziś pamięć o ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Obchody to nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale także pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Naszym moralnym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich, którzy stracili życie w wyniku Zagłady. Nigdy więcej systemowej nienawiści, nigdy więcej odzierania kogokolwiek z godności i człowieczeństwa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent. m.st. Warszawy.

W warszawskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku biorą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. O godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej) i modlitwa ekumeniczna za pomordowanych. W uroczystości weźmie udział Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, relację na żywo można zobaczyć także na FB wiceprezydentki.

 

Światło Pamięci

Symbolem pamięci o tych, którzy ginęli w obozach zagłady i gettach, niech będzie światło świec. Organizatorzy uroczystości Dnia Pamięci apelują o postawienie zapalonej świecy w oknie – o godzinie 18.00. To wyraz solidarności z milionami ofiar Holokaustu oraz znak nadziei. Jak mówi Gołda Tencer – założycielka i fundatorka fundacji: „Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło.” Apelujemy o zapalenie świec – tylko solidarny Płomień Pamięci pozwala zachować nadzieję, że ta straszna zbrodnia nigdy się nie powtórzy – mówi Aldona Machnowska-Góra zastępczyni prezydenta.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie – wystarczy pobrać z profilu FB Fundacji Shalom zdjęcie zapalonej w oknie świecy i udostępnić na swoim profilu. 

Tramwaj – symbol

27 stycznia, jak co roku, ulicami Warszawy będzie jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

 

Niestety z uwagi na zagrożenie epidemiczne został odwołany specjalny performance przygotowywany przez Teatr Żydowski i koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/miedzynarodowy-dzien-pamiec-o-ofiarach-holocaustu-w-warszawie

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Otwarcie nowej szkoły na Żoliborzu
Next post Buspas na Trasie Łazienkowskiej najbardziej efektywny w stolicy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz