0 0
Read Time2 Minute, 24 Second
Autor: Julia Smogorzewska

Międzynarodowy Konkurs im. Szymona Szurmieja na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej miał swój uroczysty finał. W niedzielę 16 stycznia zwycięzcy konkursu odebrali nagrody. Jedną z nich ufundował Prezydent Warszawy.

Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy otrzymał z rąk wiceprezydentki Aldony Machnowskiej-Góry izraelski dramatopisarz Iddo Netanyahu za sztukę „Don Samuel Abravanel”.

Ten konkurs jest dla stolicy bardzo ważny, tak jak ważna dla Warszawy jest historia miasta nierozerwalnie przez wieki związana z mieszkającymi tu Żydami. Konkurs ma mobilizować dramaturgów do pisania współczesnych sztuk o tematyce żydowskiej jednocześnie czerpiąc z historii i tradycji – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Dlatego obok tekstów zanurzonych we współczesności, pojawiły się dramaty nawiązujące do tragedii Holocaustu, doświadczeń Marca 1968 roku, a także utwory sięgające odległej przeszłości – dodała wiceprezydentka Machnowska-Góra.

Celem konkursu, ogłoszonego przez Teatr Żydowski w Warszawie, było pobudzenie dramaturgów różnych narodowości, kultur i tradycji do podjęcia być może jednego z największych tematów XXI wieku – tematu pamięci, mając przekonanie, że od czule kultywowanej pamięci zależy to, jakimi społeczeństwami jesteśmy, jak rozumiemy swoje obywatelstwo, jaką budujemy teraźniejszość i przyszłość.

Na konkurs nadesłano blisko sto sztuk z Polski i ze świata. Spotkały się w nim utwory pisane z rozmaitych perspektyw, przez autorów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych i kilku generacji.

O przyznaniu nagród zdecydowało jury w składzie: przewodniczący Tomasz Miłkowski, Gołda Tencer (dyrektorka Teatru Żydowskiego, aktorka, reżyserka), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramaturżka), Jacek Cieślak (krytyk teatralny), Remigiusz Grzela (kierownik literacki Teatru Żydowskiego, dramaturg), Marzena Dobosz (sekretarz kapituły, krytyczka teatralna).

Bodaj po raz pierwszy w Polsce (a może i na świecie) ogłoszony został taki konkurs wymarzony przez Gołdę Tencer. Pomysł okazał się nad podziw trafiony. Nie tylko dlatego że nadeszło niemal sto sztuk z różnych stron świata i z Polski, ale że przyniósł plon jakościowo przebogaty. Gdyby była taka możliwość, można by nagrodzić co najmniej drugie tyle prac konkursowych – mówi Tomasz Miłkowski, przewodniczący Jury. – Lektura tych utworów okazała się ożywczą przygodą, poszerzającą horyzonty pierwszych czytelników, a z czasem – mam nadzieję – dająca szansę inscenizatorom, którzy sięgną po teksty, aby przedstawić je w teatrze.

Lista nagrodzonych:

  • Laureatką I NAGRODY (w wysokości 30 tys. złotych) została Elżbieta Łapczyńska za sztukę „Statek Utopia”
  • NAGRODA PREZYDENTA MIASTA WARSZAWY dla Iddo Netanyahu za sztukę „Don Samuel Abravanel”
  • NAGRODA MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – Marta Szamani Yacoub za sztukę „Czy ktoś widział Hedwig Klein?”
  • NAGRODA DLA SZTUKI POLSKIEJ PRZYZNANA PRZEZ TVP KULTURA – Ewa Sułek za „Wiosło Jakuba”
  • NAGRODA MUZEUM GETTA WARSZAWSKIEGO – dla Jarosława Wójcika za „Pokój z widokiem”

Przyznano także trzy wyróżnienia Teatru Żydowskiego w Warszawie:

• WYRÓŻNIENIE DLA SZTUKI O TEMATYCE MARZEC’68: dla Pawła Mossakowskiego za sztukę „PODRÓŻNICY”

• WYRÓŻNIENIE dla Richa Rubina za sztukę „KAFKA’S JOKE”

• WYRÓŻNIENIE DLA SZTUKI W JĘZYKU JIDYSZ: dla Antologii dramatów autorstwa Michaela Felzenbauma

Informacje o konkursie: http://teatr-zydowski.art.pl/konkurs-im-szymona-szurmieja-na-dramat-wspolczesny-o-tematyce-zydowskiej

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/najciekawsze-dramaty-o-tematyce-zydowskiej-nagrodzone

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Izba Pamięci na wolskim cmentarzu powstańczym – oddział Muzeum Warszawy
Next post Abonament mieszkańca tylko z PIT-em rozliczonym w Warszawie

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz