0 0
Read Time2 Minute, 24 Second
Montaż ledowych opraw SAVA

Rozpoczął się długo oczekiwany montaż ledowych opraw SAVA. Pierwsze zawisły we wtorek, 22 lutego, na al. Stanów Zjednoczonych i ul. Wileńskiej. W sumie w styczniu przyszłego roku warszawskie ulice będzie oświetlało 38 414 takich lamp, zaprojektowanych specjalnie dla Warszawy. Pozwolą zaoszczędzić miastu aż 23 mln zł rocznie.

Pierwsze trzy oprawy SAVA zawisły w grudniu ubiegłego roku, przed najdłuższą nocą w roku. Zamontowano je na elewacji budynku Zarządu Dróg Miejskich. Docelowy montaż rozpoczął się we wtorek, 22 lutego. Tego dnia konserwatorzy oświetlenia zawiesili nowe lampy na al. Stanów Zjednoczonych i ul. Wileńskiej (pierwsze egzemplarze dotarły do stolicy w ubiegłym tygodniu, wprost z fabryki).  
Kolejną partię Zarząd Dróg Miejskich powinien otrzymać już w środę, 23 lutego. Konserwatorzy będą montować lampy zgodnie z przygotowanym przez siebie harmonogramem. Oprawy są bowiem przygotowane dla konkretnych ulic. ZDM będzie podsumowywał kolejne tygodnie prac. Przedstawi na jakich ulicach i ile opraw zostało zawieszonych w każdym tygodniu. Zaprezentuje też, ile energii elektrycznej i pieniędzy w skali roku pozwolą zaoszczędzić. 
 

Małe latające spodki  

Nowe oprawy zostały zaprojektowane specjalnie dla Warszawy. Nie dziwi więc nazwa, jaką otrzymały – SAVA. Przypominają mały latający spodek, a nowoczesny wygląd zawdzięczają kształtowi kopuły ”future proof”, w której mieszczą się wszystkie podzespoły składające się na działanie lampy. Sercem oprawy jest odpowiednio dostosowany do niej układ optyczny, pozwalający na ustawienie odpowiedniej temperatury barwowej światła.  
Model wyróżnia się tym, że będzie prostszy w utrzymaniu i naprawie. Aby otworzyć oprawę i wymienić zużytą część, serwisant nie będzie musiał używać specjalistycznych narzędzi. Wszystko dzięki zastosowaniu m.in. trwałego zawiasu i systemu automatycznego rozłączenia.  
Cała konstrukcja oprawy wykonana jest ze stopów aluminium. To pozwoli jej przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat. To ważne, bo wraz z latarniami są cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów i dużych różnic temperatur, zwłaszcza zimą.  
 

 

 

 

Zużyją znacznie mniej prądu  

Przede wszystkim nowe oprawy będą oszczędne. Całkowity koszt wymiany 38 414 lamp sodowych na tyle samo ledowych SAV wyniesie 32 mln 305 tys. 335 zł 53 gr, ale dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie przez oświetlenie uliczne w odniesieniu do dróg zarządzanych przez ZDM spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. Zużycie mniejsze o 27,8 GWh pozwoli pozostawić w budżecie miasta ok. 23 mln zł w skali roku. To istotne dlatego, że cena za energię z każdym rokiem wzrasta. Jeszcze w 2021 r. ZDM za prąd dla oświetlenia ulicznego płacił ok. 600 zł brutto za MWh (łącznie z dystrybucją), ale już w bieżącym koszt wynosi 873 zł za MWh brutto.  
 
Wymianie będą podlegać oprawy na ulicach kategorii powiatowej, wojewódzkiej i krajowej na terenie Warszawy, czyli tych zarządzanych przez ZDM (z wyjątkiem opraw historycznych na wybranych kilkunastu ulicach). Każdą wymianę poprzedzi wykonanie szczegółowego projektu oświetlenia, czyli dobór odpowiedniej mocy i optyki. ZDM szacuje, że montowanych będzie ok. 750 opraw SAVA tygodniowo. 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/najwieksza-od-lat-wymiana-oswietlenia-w-warszawie-rozpoczeta

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Rewitalizacja pod okiem Miasta
Next post Warszawa po wichurach

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz