0 0
Read Time2 Minute, 24 Second

27 stycznia Warszawa po raz kolejny uczci pamięć o ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Obchody to nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale także pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego

Pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem. Musimy o niej przypominać, by ideologia odbierania człowieczeństwa i zniszczenia nigdy więcej nie odżyła. Musimy dawać odpór nawet najmniejszym przejawom nienawiści, by przeciwstawiać się podziałom i wyszukiwaniu wrogów tam, gdzie w istocie ich nie ma – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent. M.st. Warszawy.

W warszawskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku biorą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. W czwartek 27 stycznia o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej) i modlitwa ekumeniczna za pomordowanych.

 

Światło Pamięci

Symbolem pamięci o tych, którzy ginęli w obozach zagłady i gettach, niech będzie światło świec. Organizatorzy uroczystości Dnia Pamięci apelują o postawienie zapalonej świecy w oknie – o godzinie 18.00.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie – wystarczy pobrać z profilu FB Fundacji Shalom zdjęcie zapalonej w oknie świecy i udostępnić na swoim profilu. 

 

Tramwaj – symbol

27 stycznia, jak co roku, ulicami Warszawy będzie jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

 

Performance Teatru Żydowskiego

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich zaprasza na spektakl – performance zatytułowany „PIF PAF IN PIACH” w reżyserii Gołdy Tencer, we współpracy
z Karoliną Kirsz. Performance odbędzie się 27 stycznia w godzinach 17.00 – 20.00
w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10. Wstęp wolny.

Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni i restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ Zagładzie – zaprasza Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance’u. 

Informacje o spektaklu na stronie Teatru Żydowskiego.

 

Koncert w POLIN

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na koncert pieśni  do słów Zuzanny Ginczanki. W Audytorium zabrzmi siedem premierowych kompozycji. Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania na stronie Muzeum.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/pamiec-o-ofiarach-holocaustu-w-warszawie

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Galeria światła nad Wisłą
Next post Porozmawiajmy o społecznych innowacjach w sektorze energii

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz