0 0
Read Time2 Minute, 17 Second
Sadzenie drzewa na placu Pięciu Rogów

Zazielenianie tzw. placu Pięciu Rogów rozpoczęte. W środę, 15 grudnia w sąsiedztwie budynku po dawnej restauracji posadzono pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy na placu będą aż 22 klony polne.

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej rozpoczęła się w marcu. Na początku września w centralnej części obiektu rozpoczęło się układanie posadzki. Wcześniej konserwator kilkukrotnie przerywał prace ze względu na znaleziska archeologiczne.

W środę, 15 grudnia przyszedł czas na kolejny ważny etap przebudowy placu. W sąsiedztwie budynku, w którym jakiś czas temu mieściła się restauracja, wykonawca – firma STRABAG – posadził pierwsze drzewa. Klony polne ulokowane zostały w wypełnionych substratem konstrukcjach (sześciennych ażurowych modułach), zakopanych w ziemi. To tzw. systemy antykompresyjne.

22 klony, które upiększą plac, muszą mieć odpowiednie warunki do rozwoju, a drzewom taki system to zapewni – pozwoli na optymalny rozrost korzeni pod nawierzchnią. Konstrukcje tworzą tzw. ruszt, na którym opiera się potem posadzka wokół drzew. Dzięki temu płyty budujące nawierzchnię nie wywierają nacisku na rozwijający się system korzeniowy. 

Wschód już gotowy 

Obecnie prace toczą się po stronie zachodniej placu. W listopadzie wykonawca rozebrał dotychczasową infrastrukturę drogową, frezując stary asfalt, a następnie ściągając starą kostkę brukową i rozbierając betonową podbudowę. Obecnie w rejonie wlotu ul. Chmielnej oraz ul. Brackiej trwają roboty ziemne, które kończą przekładanie sieci, w tym instalacji teletechnicznych i elektrycznych. Z kolei przy wlocie ul. Zgoda wykonywana jest już podbudowa, na której potem zostanie ułożona nawierzchnia. 

Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. Położono tam posadzkę, przebudowany został też wlot ul. Szpitalnej. Wlot przed centralną częścią placu posiada estetyczną nawierzchnię (wykonano teksturowanie nawierzchni, aby miała odpowiednią fakturę), zaś na skrzyżowaniu z ulicami W. Górskiego i K. Brokla – nowy asfalt. 

Wciąż trwają prace na południu placu. Tam przebudowywany jest fragment zachodniej części ul. Kruczej, gdzie kończy się układanie kanalizacji. Zakończono też remont chodnika. 

Nowe Centrum Warszawy 

Tak zwany plac Pięciu Rogów jest przebudowywany w ramach Nowego Centrum Warszawy. To realizowany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego plan przemiany centralnej części miasta w bezpieczną, wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń. W ramach programu metamorfozę przejdzie ul. Marszałkowska na odcinku od pl. Bankowego do pl. Konstytucji – trwa projektowanie zmian. Prowadzone są prace na przejściu dla pieszych przez ul. Marszałkowską przy pl. Bankowym, które zyska sygnalizację świetlną, a także na rondzie Dmowskiego, gdzie powstają nowe przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, a od trzech tygodni trwa sadzenie nowych drzew. 

Zmienią się także ulice Chmielna i Krucza. Niedawno rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny dla ulic Zgoda i Złotej, które również zyskają nowy wygląd. To samo czeka też Al. Jerozolimskie – po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej.  

W ubiegłym roku przebudowano centralny odcinek al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/pierwsze-drzewa-na-placu-pieciu-rogow

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Warszawa jeszcze mocniej stawia na innowacje
Next post Wielkie małe szczęście w Warszawskim ZOO

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz