0 0
Read Time1 Minute, 43 Second

Dokładnie 706 tytułów zgłoszono do 15. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Przez dwa miesiące internetowy formularz został wypełniony ponad 1200 razy!

Książki do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłaszali czytelnicy i czytelniczki, a także przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek.

Dziękujemy wszystkim za przesłane zgłoszenia!  Ogromne zainteresowanie, jakie towarzyszyło przyjmowaniu zgłoszeń, dowodzi, że czytamy i chętnie polecamy ulubione tytuły. Nagroda Literacka m.st. Warszawy docenia współczesnych ludzi pióra, łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa. Tytuły wyróżnione Nagrodą to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur z nazwiskami wspaniałych autorów i autorek – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Jak zawsze najwięcej propozycji zgłoszono w kategorii proza – 241, poezja – 235, literatura dziecięca – 158, a także 53 książki o tematyce warszawskiej. Kilka publikacji pojawiło się w więcej niż jednej kategorii. Po raz pierwszy przyjmowane były zgłoszenia komiksów i powieści graficznych – w tej kategorii wpłynęło 30 tytułów.

Jury rusza do pracy

Paczki z książkami już zostały przekazane jurorkom i jurorom Nagrody Literackiej. Jury po raz drugi obradować będzie w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak. Przed nimi czas bardzo intensywnej pracy, selekcji i rozmów o literaturze. Spośród zgłoszonych książek wybiorą 15 – po trzy w każdej z pięciu kategorii. W kwietniu ogłoszone zostaną nominacje, a w czerwcu nazwiska laureatek i laureatów i tegoroczny warszawski twórca lub twórczyni.

O Nagrodzie

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wielkie wyróżnienie dla autorów i podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. W obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, ale jej historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs na najlepsze polskie książki minionego roku, reaktywowany uchwałą Rady m. st. Warszawy, jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff.

Jubileuszowej 15. edycji Nagrody towarzyszy nowa identyfikacja stworzona przez graficzkę Olę Jasionowską.

Polecamy także stronę Nagrody Literackiej i jej profil FB.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/ponad-700-ksiazek-zgloszonych-do-nagrody-literackiej

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Najlepsze budynki i wydarzenia 2021 roku już zgłoszone
Next post Ostatnie dni głosowania na Najlepszego Sportowca Warszawy za rok 2021

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz