0 0
Read Time2 Minute, 38 Second
Prezydent Rafał Trzaskowski|Autor: fot. R. Motyl

Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie polskie samorządy pomagają uchodźcom. Uruchamiają punkty informacyjne, dostarczają żywność i noclegi, a także podstawową pomoc medyczną. Jednocześnie proszą władze centralne o systemowe, prawne i finansowe rozwiązania, które pozwolą im lepiej odpowiadać na pilne potrzeby tysięcy osób przybywających z terenów objętych rosyjską agresją.

W Warszawie zorganizowaliśmy kilka tysięcy miejsc noclegów, które się powoli wypełniają. Zorganizowaliśmy dodatkowe miejsca w porozumieniu z panem wojewodą, mamy nadzieję, że zostaną szybko udostępnione – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jednocześnie samorządowcy pytania do rządzących dotyczące np. możliwości podjęcia pracy przez Ukraińców.

Rozmawiałem z wieloma Ukraińcami, większość z nich nie chce statusu uchodźców, tylko chce pracować. Pytają o edukację dla dzieci, pomoc medyczną. Wiem, że rządzący przygotowują ustawę, która ma te problemy rozwiązać. Ta ustawa jest z nami konsultowana i bardzo byśmy chcieli, żeby rządzący wsłuchali się w nasz głos, bo my wiemy jak wiele z tych problemów praktycznie rozwiązywać – podkreśla.

Warszawa pomaga też miastom partnerskim w Ukrainie. Już wyruszył transport darów od mieszkańców stolicy do Kijowa z Warszawy. Jeżeli warunki pozwolą, jeszcze dziś będzie w stolicy Ukrainy. Do Lwowa dotarł już transport żywności. Jeszcze dziś z Warszawy wysłany zostanie sprzęt medyczny do Kijowa.

Szczególnie trudna sytuacja jest w Rzeszowie, który znajduje się blisko polsko-ukraińskiego przejścia granicznego.

Nasze województwo jest na froncie wszystkiego co się dzieje. Z jednej strony przyjmujemy coraz większą falę ludzi, którzy uciekają przed wojną – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Bardzo serdecznie dziękuję kolegom i koleżankom samorządowcom za pomoc, za transport, dzięki któremu możemy przewieźć uciekających przed wojną w bezpieczne miejsca – dodaje.

Rzeszów deklaruje, że może być hubem przerzutowym w południowej części polski, a Lublin dalej na północ.

Dziś potrzebna jest pomoc dwojakiego rodzaju. Pomoc ludziom, którzy stoją w kolejkach na granicy, do nich trafiła pierwsza fala pomocy. Ale mamy też już sygnały od naszych miast partnerskich położonych w głębi Ukrainy. Potrzeba śpiworów, materacy, koców, środkach opatrunkowych, higienicznych. Staramy się lokalnie robić, co można, deklarujemy wsparcie logistyczne – podkreśla burmistrz Rzeszowa. 

Pomoc płynie z całej Polski.

Stworzyliśmy bank informacji pomocowej. Dzisiaj rusza transport do Iwano-Frankowska w naszym regionie partnerskim, zawozimy środki medyczne, wszystko, co jest potrzebne – informuje Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Wsparcie polskich samorządów ma też wymiar kompleksowy.

Do ostatniego czwartku w polskich szkołach uczyło się ok. 60 tys. ukraińskich dzieci. W tej chwili polską granicę przekroczyło już ponad 400 tys. osób, połowa z nich to dzieci i młodzież. One potrzebują pomocy natychmiast. A polscy uczniowie i uczennice będą się na nowo uczyć, czym jest solidarność. Te dni pokazują, że organizacje społeczne są niezbędnym elementem polskiego społeczeństwa i polskiej szkoły – zaznacza Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

Samorządowcy nie zapominają też, jak ważne są gesty wsparcia dla Ukraińców oraz potępienia rosyjskiej agresji.

Jutro odbędzie się sesja rady miasta, na której zostaną zerwane relacje partnerskie z Moskwą i Petersburgiem. My oczywiście nie chcemy wojować z rosyjskim społeczeństwem, wręcz przeciwnie, widzimy ludzi wychodzących w tych miastach na ulice, by protestować przeciwko wojnie. Mamy nadzieję, że to, co wyczynia Putin przyczyni się do tego, że ten reżim się niedługo skończy i będziemy mogli współpracować z wolnym społeczeństwem Rosji – podkreśla Rafał Trzaskowski.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/samorzadowcy-solidarnie-wspieraja-ukraine

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Miasto chce odzyskać warszawskie nieruchomości bezprawnie zajmowane przez Rosję
Next post InPost kolejnym sygnatariuszem Zielonego Funduszu dla Warszawy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz