0 0
Read Time5 Minute, 43 Second
Szczepionka przeciw Covid -19

W obszarze miejskiej polityki zdrowotnej miniony rok upłynął przede wszystkim pod znakiem walki z pandemią COVID-19 – w tym celu m.inn. został otwarty Szpi-tal Południowy. Jednak mimo kolejnych fal koronawirusa miasto uruchomiło rów-nież nowe miejskie przychodnie i ośrodki zdrowia oraz rozpoczęło kolejne inwe-stycje.

– Pandemia dobitnie pokazała jak ważna dla bezpieczeństwa mieszkańców jest nowoczesna i dobrze zorganizowana opieka zdrowotna, dlatego Warszawa inwestuje potężne środki w miejskie szpitale i przychodnie. W mijającym roku w 10 warszawskich szpitalach hospitalizowano ponad 140 tys. pacjentów. Te dane najlepiej pokazują jak ważną rolę pełnią samorządy – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – W trosce o zdrowie warszawianek i warszawiaków kontynuujemy rozbudowę Szpitala Bielańskiego, rozpoczęliśmy rozbudowę SOR-w Szpitalu Czerniakowskim, tworzymy Instytut Zdrowia Kobiet oraz inwestujemy w zakup nowoczesnego sprzętu. W tym roku na mapie Warszawy pojawiły się również nowe miejskie przychodnie, ośrodek długoterminowej opieki dla seniorów oraz centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – dodaje.

Miejska służba zdrowia w liczbach

Miasto stołeczne Warszawa jest organem tworzącym dla 10 miejskich szpitali: Bielańskiego, Praskiego, Czerniakowskiego, Grochowskiego, Wolskiego, Solec, w tym Szpitala Południowego, Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, specjalistycznego szpitala „Inflancka”, specjalistycznego szpitala im. Św. Rodziny raz Centrum Medycznego „Żelazna”.

Na terenie Warszawy znajduje się również ponad 110 miejskich przychodni i specjalistycznych placówek zdrowia. Łącznie w miejskich podmiotach leczniczych pracuje blisko 15 tys. personelu, z czego niemal 9 tys. to lekarze i pielęgniarki.

Miejskie szpitale w walce z pandemią

– Od początku pandemii miejskie podmioty z wielkim zaangażowaniem włączają się w walkę z koronawirusem. W tegorocznej trzeciej fali COVID-19 miejskie szpitale zapewniły ponad 650 łóżek, czyli 1/3 wszystkich miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem i wymagających hospitalizacji – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Jak podkreśla wiceprezydent Kaznowska w czasie obecnej, czwartej fali pandemii miejskie szpitale przygotowały i uruchomiły ponad 700 łóżek dla pacjentów covidowych.

– Ogromnym wsparciem w walce z pandemią nie tylko w Warszawie, ale na całym Mazowszu było uruchomienie tymczasowego szpitala covidowego w Szpitalu Południowym. Dzięki wielkiej determinacji i ciężkiej pracy wielu osób ta placówka zapewnia 300 łóżek, w tym 50 łóżek respiratorowych – dodaje Renata Kaznowska.

Obecnie liczba łóżek przygotowanych do leczenia pacjentów zakażonych COVID-19 to: 300 łóżek w Szpitalu Południowym, 180 łóżek w Szpitalu Praskim oraz 93 łóżka w Szpitalu Bielańskim, a także 45 łóżek w Czerniakowskim, 36 w Grochowskim, 33 w Wolskim i 17 w Solec.

Warszawa szczepi przeciw COVID-19

Warszawa aktywnie włączyła się również w akcję szczepień przeciw COVID-19. W tym celu od miesięcy miasto prowadzi akcję informacyjną „Warszawa szczepi” promującą szczepienia przeciw COVID-19.

– W szczytowym momencie szczepień uruchomiliśmy niemal 80 punktów szczepień, 4 punkty szczepień powszechnych, w tym największy na stadionie Legii, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas festynów czy koncertów oraz szczepienia uczniów w szkołach. Ponownie zorganizowaliśmy też  punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 – podsumowuje wiceprezydent Kaznowska.

Od 18 grudnia br. Warszawa rozpoczęła akcję szczepień dzieci w wieku 5-11 lat: dotychczas szczepionkę przyjęło ponad 5,4 tys. małych mieszkańców*. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków (EMA) otrzymują one dwudawkową szczepionkę mRNA o nazwie Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dawce pediatrycznej 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml). Druga dawka szczepionki zostanie podana w odstępie trzech tygodni. Za każdym razem o kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat decyduje lekarz.

– Warto przypomnieć, że Warszawa jest liderem szczepień przeciw koronawirusowi wśród dużych miast w Polsce – aktualnie ponad 71 proc. mieszkańców, czyli ponad 1 mln 270 tys. jest w pełni zaszczepionych – mówi Renata Kaznowska.

Za tak wysoki odsetek zaszczepionych mieszkańców stolica otrzymała również dwie rządowe nagrody w konkursach dla najlepiej zaszczepionej dużej gminy „Najbardziej Odporna Gmina” (powyżej 100 tys. mieszkańców) i jednej z 500 najlepiej wyszczepionych w kraju (konkurs „Gmina na Medal”). Otrzymane pieniądze miasto przeznaczyło na przeciwdziałanie skutkom COVID-19, w szczególności na wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 w miejskich placówkach:

https://zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Warszawa zapewnia bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów, kobiet w ciąży, małych dzieci i osób w kryzysie bezdomności – w sezonie szczepień 2021/2022 miasto przeznaczyło na ten cel ponad 3,3 mln zł.

– Tak jak w ubiegłej edycji programu finansowane przez miasto szczepienia seniorów, kobiet w ciąży i małych dzieci oraz osób dotkniętych kryzysem bezdomności, będą trwały przez cały sezon grypowy, czyli od września do marca. To szczególnie ważne teraz, ponieważ w okresie wzrostu liczby zachorowań na grypę oraz COVID-19 rozróżnienie tych chorób może być trudne w początkowej fazie infekcji – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Miejski program szczepień „Grypa 65+” dla warszawskich seniorów co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – w tej edycji programu blisko 27 tys. mieszkańców Warszawy powyżej 65 r.ż.

Inwestycje i nowoczesny sprzęt

Mimo walki z pandemia COVID-19 dużo dzieje się w miejskiej służbie zdrowia w zakresie inwestycji. W połowie lutego został uruchomiony tymczasowy szpital covidowy w Szpitala Południowego. Koszt tej inwestycji to niemal 400 mln zł. Budowę i oddanie szpitala do użytku udało się przyspieszyć aż o pół roku, a niezbędne odbiory i rozruchy przeprowadzono w ekspresowym tempie. Docelowo, po ustąpieniu pandemii, Szpital Południowy będzie nowoczesną, wielooddziałową placówką leczniczą, służącą mieszkańcom południowej Warszawy.

Trwa również rozbudowa i modernizacja Szpitala Bielańskiego, która rozpoczęła się pod koniec 2020 r. Koszt inwestycji – 196 mln zł – jest całkowicie finansowany z budżetu miasta, a jej zakończenie zostało zaplanowane za trzy lata. Dzięki dobudowaniu nowego, pięciokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni blisko 10 tys. m2, szpital rozszerzy swoją działalność.

W tym roku Warszawa otworzyła również nowy dom długotrwałej opieki dla seniorów, który działa w ośrodku Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Mehoffera. Przestronny i komfortowy budynek z nowoczesnymi salami rehabilitacyjnymi, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami z całodobową opieką zapewnia 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 33,5 mln zł i została sfinansowana z budżetu miasta.

Wśród nowych przychodni miejskich, które rozpoczęły działalność leczniczą w tym roku na pewno warto wspomnieć o palcówce przy ul. Styrskiej 44. Nowy obiekt zapewnia kompleksowy zakres świadczeń zdrowotnych – w nowoczesnym i świetnie wyposażonym budynku znajdują się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i dorosłych oraz dzienny oddział psychiatryczny. Poradnia została wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, w tym. m.in. aparat EKG, USG. Warszawa przekazała 19,5 mln zł dotacji na budowę i wyposażenie przychodni.

– Miejskie placówki zabezpieczają podstawowe potrzeby zdrowotne mieszkańców. Przychodnie zapewniają odpowiednią profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację pacjentów – mówi wiceprezydent Kaznowska, i dodaje: –  W trosce o zdrowie warszawiaków budujemy nowe placówki i remontujemy istniejące. Wiemy również jak ważny jest nowoczesny sprzęt, dlatego też na bieżąco go wymieniamy i kupujemy nowy. Warszawa zainwestowała w tym roku również blisko 36 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację miejskich podmiotów leczniczych. Nie mniej cieszy nas zakup sprzętu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości ponad 30 mln. zł do szpitali zaangażowanych w walkę z covid-19.

* dane na 22.12.2021 r.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/walka-z-pandemia-oraz-kolejne-inwestycje-w-ochrone-zdrowia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Nowy bosmanat będzie bramą nad Wisłę
Next post Szybciej autobusem na Mokotowie

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz