Punkty informacyjne, pomoc wolontariuszy, darmowa komunikacja i autobusy zarezerwowane do transportu uchodźców – Warszawa nadal mobilizuje się w działaniach na rzecz przybywających do Polski mieszkańców Ukrainy. W wybranych lokalizacjach do godziny 13:00 prowadzona jest dziś też zbiórka darów.
W 28 punktach w Warszawie trwają zbiórki dla Kijowa. Zbieramy niezbędną żywność czy artykuły higieniczne. Odzew jest ogromny – pomagają warszawianki i warszawiacy, pomagają prywatne firmy. Dziękuję wszystkim za tę niesamowitą solidarność z naszymi przyjaciółmi! Widać, że Warszawa staje na wysokości zadania – mówił prezydent Rafał Trzaskowski, który odwiedził dziś jeden z punktów zbiórki w Urzędzie Dzielnicy Ursynów.
Akcja prowadzona jest w 28 miejscach w stolicy i potrwa jeszcze do godziny 13:00. Potrzebne są: chusteczki, ręczniki papierowe, pieluchy, bandaże, jedzenie z długim terminem ważności, jedzenie w puszkach, dania instant, mleko w proszku i woda w małych butelkach. Zebrane dary trafią do Kijowa – miasta partnerskiego m.st. Warszawy.
Pomoc od mieszkańców stolicy
Do tej pory warszawiacy zaoferowali ponad 1100 mieszkań lub pokoi, w których mogą przyjąć mieszkańców Ukrainy. Blisko 100 przybywających spędziło ostatnią noc w przygotowanych miejscach w stolicy. Warszawa już dziś jest gotowa na ponad 2200 kolejnych uchodźców. 1137 chętnych zostało przyjętych na wolontariat, kolejnych 1258 osób oczekuje na przyjęcie.
Nadal jednak można zgłaszać swoją chęć pomocy dla Ukraińców: w przypadku zainteresowania wolontariatem poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl oraz – proponując dary i inną pomoc – poprzez adres darczyńcy@um.warszawa.pl. Wciąż poszukiwane są też mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Zgłoszenia na stronie: ochotnicy.waw.pl/mieszkania.
Punkty informacyjne dla Ukraińców
Przybywający Ukraińcy mogą uzyskać informacje pod numerem: +48 505 700 701, który jest głównym numerem stołecznej informacji dla uchodźców (czynny przez cały tydzień od 8:00 do 20:00), a także w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
W stolicy działają też cztery punkty informacyjne. Pierwszy z nich powstał w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54, gdzie pracują osoby posługujące się językiem ukraińskim. Można tam uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji, porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej), wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka, nauki języka polskiego, wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w regularnych spotkaniach i poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi. Numery telefonu do Centrum to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969 (czynne przez cały tydzień w godzinach 8:00-20:00).
Pozostałe punkty działają też w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), z dostępnym numerem infolinii: +48 22 656 64 63 oraz na Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) i na Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera.
Z punktów informacyjnych do miejsc noclegowych Ukraińcy mogą dotrzeć dzięki 15 czekającym w gotowości warszawskim autobusom. Wszystkie tramwaje i autobusy od wczoraj jeżdżą udekorowane małymi flagami w barwach ukraińskich i stołecznych. Również od wczoraj mieszkańcy Ukrainy mogą korzystać w komunikacji miejskiej za darmo po okazaniu dowolnego dokumentu.
Pozostałe działania
Ratusz działa we wszystkich obszarach. Przygotowuje wolne miejsca w przedszkolach i szkołach, szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr – m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.
W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje także Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/warszawa-nie-ustaje-w-pomocy-dla-ukraincow