0 0
Read Time2 Minute, 31 Second
Posiedzenie sztabu kryzysowego związanego z sytuacją po ataku na Ukrainę.|Autor: Rafał Motyl

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Jego celem była koordynacja przygotowań jednostek miejskich do udzielenia pomocy mieszkańcom Ukrainy, którzy będą szukać schronienia w stolicy Polski. Rafał Trzaskowski zaapelował również do mieszkańców Warszawy o solidarność z Ukraińcami. Dziś na budynku warszawskiego ratusza powiewa ukraińska flaga.

Wszyscy z olbrzymim niepokojem obserwujemy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Obserwujemy bezprawny atak Rosji na Ukrainę. W tej chwili jesteśmy solidarni z całym narodem ukraińskim i będziemy wspierali Ukrainę – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami Rafał Trzaskowski.

Przypomniał, że kilka dni temu był z wizytą w Kijowie.

Wyraziłem tam chęć pomocy stolicy Ukrainy, która jest naszym miastem partnerskim. Nasze miasta partnerskie to także Charków i Odessa. Nawiązaliśmy również kontakt z tymi miastami oferując nasze wsparcie. Jeżeli tylko taka pomoc będzie konieczna, to oczywiście jej udzielimy na miarę naszych możliwości – powiedział.

Warszawa jest przygotowana na to, że eskalacja konfliktu spowoduje napływ uchodźców szukających schronienia na terenie naszego kraju.

Na mocy przepisów obowiązujących w Polsce za tego typu sytuację kryzysową odpowiedzialny jest rząd. My natomiast jesteśmy gotowi do współpracy. Wszystkie spory polityczne muszą być w tej chwili odłożone. W tej chwili najważniejsze jest zapewnienie naszego bezpieczeństwa i konkretna pomoc Ukrainie, niezależnie od tego jak sytuacja będzie się rozwijać – podkreślił Prezydent Warszawy.

Dodał, że Warszawa wraz z miastami tworzącymi Unię Metropolii Polskich zwróciła się z pytaniami do polskiego rządu dotyczącymi rozwiązań organizacyjnych, prawnych i finansowych tego, jak będzie wyglądała pomoc uchodźcom. Jak zaznaczył, niezbędna jest rządowa strategia, na którą samorządy czekają.

Warszawa na pewno stanie na wysokości zadania, ale ważne, żeby rozmawiać o tym, jakie plany ma rząd. Słyszałem o zapowiedzi spotkania z samorządowcami, zatem czekamy na konkretne propozycje w tym zakresie.

Rafał Trzaskowski poinformował o tym, że polski rząd zwrócili się dwukrotnie do Warszawy o przygotowanie miejsc, w których będzie udzielana pomoc potrzebującym. Stolica przygotowała takie obiekty i jest gotowa na udzielanie niezbędnego wsparcia. Pomoc Warszawy będzie dotyczyć szczególnie: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych. Miasto utworzy też punkty informacyjne oraz pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców. Już współpracuje w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi oraz organizuje wolontariuszy, którzy wesprą te działania.

Prezydent Warszawy przekazał, że podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy polecił służbom miasta zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i zwiększenie obsady dyżurów oraz zobowiązał je do natychmiastowego raportowania wszystkich incydentów, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa. Na razie takie nie wystąpiły.

Warszawa wysyła dziś sygnał solidarności z Ukrainą – na ratuszu powiewa ukraińska flaga, a Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony w żółto-niebieskich barwach.

Zwracam się także do mieszkańców Warszawy: okażmy solidarność mieszkańcom Ukrainy, którzy już są wśród nas. Dzisiaj potrzebują wiedzieć, że mają wśród nas przyjaciół. To może być dobre słowo, to może być ukraińska flaga w naszym oknie, to mogą być sygnały poparcia w mediach społecznościowych – zaapelował prezydent Warszawy.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/warszawa-przygotowuje-pomoc-dla-mieszkancow-ukrainy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post GIOŚ informuje o ryzyku przekroczenia dopuszczalnego poziomu PM10 w powietrzu
Next post Słowa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do mieszkańców Ukrainy

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz