0 0
Read Time3 Minute, 45 Second
Panele fotowoltaiczne na Ochocie|Autor: nasze

Rok temu zakończył się Warszawski Panel Klimatyczny. Przyjęta wówczas mapa drogowa wskazała 49 rekomendacji, które mają zwiększyć efektywność energetyczną i udział OZE w bilansie energetycznym miasta. Jak dzisiaj przebiega wdrażanie przyjętych rozwiązań?

Warszawski Panel Klimatyczny ruszył w listopadzie 2020 r. 90 losowo wybranych mieszkańców stolicy we współpracy z ekspertami miało zdecydować o dalszych kierunkach rozwoju miasta w kontekście efektywności energetycznej. Finalnie przyjęto 49 rekomendacji dla Warszawy, a prezydent Rafał Trzaskowski zadeklarował, że rozwiązania przegłosowane przez co najmniej 80% panelistów będą dla stolicy wiążące. Odpowiedzialność za wdrażanie lub koordynację wdrażania poszczególnych rekomendacji została podzielona pomiędzy komórki urzędu, zgodnie z właściwością merytoryczną.

Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji związanej z kryzysem klimatycznym. Dlatego sukcesywnie wdrażamy postanowienia Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Stopień złożoności poszczególnych rekomendacji był bardzo zróżnicowany. Realizację tych łatwiejszych mogliśmy zacząć od razu. Część zadań wiąże się jednak z poważnymi inwestycjami, które wymagają dokładnego procesu analitycznego i planistycznego. Dlatego na realizację potrzeba więcej czasu – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

W najbliższym czasie prace rozpocząć ma specjalny Zespół Monitorujący wdrażanie rekomendacji ubiegłorocznego panelu.

Ekologiczne i efektywne energetycznie budownictwo

Część rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego dotyczyła kwestii związanych z budownictwem, m.in. z systemem zarządzania energią. Miasto chce zrealizować pilotażowy projekt modernizacji 50 wybranych budynków miejskich, pod kątem zwiększenia ich efektywności energetycznej, a także efektywności systemu wentylacyjnego i instalacji ciepłej wody użytkowej. Taki pilotaż pokaże z jakimi kosztami i z jakim zakresem prac trzeba będzie się liczyć w najbliższej przyszłości.

Na finiszu są prace nad Warszawskim Standardem Zielonego Budynku, czyli zbiorem wytycznych dla miejskich inwestorów w procesie planowania, realizacji, modernizacji i użytkowania budynków. Dokument został opracowany jeszcze w listopadzie 2021 r. Obecnie analizowane są uwagi przekazane w trakcie konsultacji społecznych, a w najbliższych miesiącach standard ma zostać wdrożony zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy.

Trwają również prace nad strategicznymi rozwiązaniami w zakresie ograniczania energochłonności nowobudowanych obiektów, termomodernizacji budynków i „mapy” drogowej 100% OZE dla Warszawy. Za działania w tym zakresie odpowiada Biuro Infrastruktury.

Green Climate Action Plan

10 panelowych rekomendacji włączono do działań krótkoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju (do 2030 r.), stanowiącej jeden z elementów planu osiągnięcia przez stolicę neutralności klimatycznej (Green Climate Action Plan). To rekomendacje dotyczące m.in. wspomnianego już Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku, ale także takie rozwiązania jak: wytwarzanie energii elektrycznej przez miasto, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej na obszarach zabudowanych czy kampanie społeczne adresowane do różnych grup mieszkańców stolicy.

Odnawialne źródła energii

Zgodnie z rekomendacjami panelu, do 2030 r. na dachach tych miejskich budynków, na których istnieje taka możliwość, mają zostać zainstalowane panele fotowoltaiczne. Obecnie trwają prace nad szczegółowym planem instalacji na miejskich budynkach i parkingach oraz parkingach P+R. Niezależnie od tych działań, ZTM Warszawa rozstrzygnął już konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną modernizacji parkingu P+R Połczyńska oraz prowadzi prace analityczne nad modernizacją parkingu P+R Młociny. Trwają roboty budowlane na parkingu P+R Żerań PKP oraz opracowana jest dokumentacja projektowa parkingu P+R Jeziorki PKP. Prowadzone są również prace projektowe dotyczące modernizacji Schroniska Na Paluchu i Warszawskiego ZOO. Wszystkie te inwestycje zakładają montaż paneli fotowoltaicznych, a część z nich również inne rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną obiektów.

W trakcie realizacji jest też największa miejska inwestycja w OZE, wdrażana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – powstaje 7 instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW. Niezależnie od tego panele montowane są na budynkach szkolnych i urzędach. Obecnie na terenie Warszawy instalacje fotowoltaiczne są zainstalowane na ponad 141 budynkach miejskich.

W ekologiczne źródła energii inwestuje nie tylko m.st. Warszawa, ale także sami mieszkańcy stolicy. Aby skrócić czas ubiegania się o dotację miejską na ten cel, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej ponad dwukrotnie zwiększyło w 2021 r. zatrudnienie w Wydziale Dotacji.

Doradztwo energetyczne i edukacja

Zgodnie z rekomendacjami, przy Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej rozpoczęło działalność 4 mobilnych doradców energetycznych. Eksperci mają pomagać mieszkańcom w doborze rozwiązań dotyczących OZE i efektywności energetycznej oraz pomagać z formalnościami. Uzupełnieniem dla ich działalności będzie stacjonarny punkt doradztwa w mieście, który ma zacząć funkcjonować w tym roku.

Efektem Warszawskiego Panelu Klimatycznego były także rekomendacje dotyczące działań edukacyjnych. Obecnie opracowywany jest dokładny plan w tym zakresie, ale niezależnie od niego, jeszcze w ubiegłym roku miasto opracowało i przekazało warszawskim placówkom oświatowym materiały edukacyjne i scenariusze lekcji na temat zmian klimatu i tego w jaki sposób wpływa na nie system żywnościowy. Powstał także „Poradnik adaptacji do zmian klimatu”, kierowany do mieszkańców Warszawy, administratorów budynków oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Poradnik będzie dostępny w tym roku.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/warszawski-panel-klimatyczny-stolica-wdraza-rekomendacje-panelistow

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Od poniedziałku kancelaria warszawskiego ratusza w nowym miejscu
Next post Dotacje dla produkcji filmowych w Warszawie

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz