0 0
Read Time1 Minute, 22 Second

To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie zaproponowanych wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi do udostępnionego pod koniec zeszłego roku dokumentu można zgłaszać do 24 stycznia br.

Warszawski Standard Zielonego Budynku będzie milowym krokiem w kierunku ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz przybliżania Warszawy do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku. Dokument jest zbiorem wytycznych do wykorzystania przez miejskich inwestorów w procesie planowania, realizacji, modernizacji i użytkowania budynków. Opracowane propozycje mają zmniejszyć energochłonność i emisyjność miejskich budynków w całym cyklu ich życia. W przyszłości miasto chce zachęcać do jego stosowania również inwestorów prywatnych.

Wstępne wytyczne dla zielonego standardu zostały opracowane wspólnie przez przedstawicieli miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii, a następnie przedstawione warszawiakom. Pierwszy etap konsultacji odbył się w pierwszej połowie listopada 2021 r., kiedy zorganizowano spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców. Zgłoszone wówczas uwagi i sugestie zawarto w dokumencie, który w ostatnich dniach 2021 r. udostępniono na stronie konsultacje.um.warszawa.pl. Każdy mieszkaniec stolicy do 24 stycznia br. może wypełnić odpowiedni formularz i drogą mailową (na adres nbaczynska@um.warszawa.pl) przesłać swoje spostrzeżenia do spisanych tam wytycznych. Pozwolą one na opracowanie finalnej wersji Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. 

Skąd ten pomysł?

Dokument jest istotną inicjatywą, która ma doprowadzić do osiągnięcia założonych przez stolicę celów klimatycznych. Jednocześnie opracowanie jednolitego standardu dla zrównoważonego budownictwa stanowi jedną z wytycznych Warszawskiego Panelu Klimatycznego, przeprowadzonego pod koniec 2020 r. Prezydent Rafał Trzaskowski zobowiązał się zrealizować przyjęte większością głosów rekomendacje, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej Warszawy i udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym miasta.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/warszawski-standard-zielonego-budynku-ostatnie-dni-konsultacji-spolecznych

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kto pyta, ten może znaleźć
Next post Galeria światła nad Wisłą

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz