„Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”. Finał piątej edycji akcji

0 0
Read Time3 Minute, 33 Second
Warszawskie Święto Drzewa

3200 posadzonych drzew, organizacja wielu ciekawych zajęć, gier, zabaw, konkursów i wycieczek – to podsumowanie tegorocznej, piątej edycji akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion Drzew dla Warszawy”. W tym roku włączyło się w nią aż 120 szkół i przeszkoli. Wręczenie tytułów i statuetek dla najlepszych inicjatyw odbyło się 17 grudnia w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

Program „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” realizowany jest przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przy współpracy Klubu Gaja od 2017 roku, wpisując się w kalendarz jesiennej edukacji o drzewach i przyrodzie miasta.

– Co roku warszawiacy chętnie angażują się w inicjatywy związane z nowymi nasadzeniami i wspólnym zazielenianiem miasta. W ramach tegorocznej akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” rozdaliśmy stołecznym szkołom i przedszkolom rekordową liczbę sadzonek – ponad 3200, a w ciągu 5 lat było to w sumie ponad 8 tysięcy młodych drzew. Dziękuję serdecznie wszystkim za zaangażowanie i współtworzenie jeszcze bardziej zielonej stolicy – mówiła podczas wręczania nagród dla najlepszych inicjatyw Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Podczas 5. edycji akcji dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele sadzili drzewa, organizowali zajęcia, zabawy, konkursy plastyczne, literackie i fotograficzne, prowadzili też obserwacje przyrodnicze, odwiedzali miejskie parki i lasy. Dla placówek przygotowano materiały edukacyjne m.in. plakaty, słuchowiska, kolorowanki i gry terenowe oraz przekazano 3200 sadzonek drzew m.in. klonów, lip, jarzębów i dzikich jabłoni.

– To już piąta, jubileuszowa edycja programu edukacyjnego Zarządu Zieleni, który niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony warszawskich placówek. W tym roku szczególnie zachęcaliśmy dzieci i młodzież do odwiedzania Pawilonu Edukacyjnego Kamień, poznawania nadwiślańskiej przyrody i tworzenia inicjatyw związanych właśnie z tym miejscem. To niezwykle miłe obserwować, jak młodzi ludzie angażują się w projekty ekologiczne i stają się inspiracją nie tylko dla swoich rówieśników, ale i dla dorosłych – mówiła Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

– Mimo trudnej sytuacji pandemicznej uczestnicy projektu nie poddawali się i wspólnie działali na rzecz przyrody. W różnorodny i nowatorski sposób prowadzili swoje działania dla drzew i wokół drzew. Bardzo chciałbym podziękować uczestnikom za ich wytrwałość i pomysłowość oraz zaangażowanie w kolejną edycję akcji – dziękował Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Tegoroczną galę w Pawilonie Edukacyjnym Kamień uświetnił także występ trąbkowego tria Szymanowski Brass Ensemble z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Z nadesłanych przez placówki sprawozdań z akcji wyłoniono laureatów tytułu Najlepsza inicjatywa akcji „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzewa dla Warszawy 2021”. Tytuł otrzymali:

 • Szkoła Podstawowa Chocimska – za posadzenie 400 drzew i zaangażowanie w akcję blisko 300 osób, w tym rodziców oraz przyjaciół szkolnej społeczności.
 • Przedszkole nr 76 im. Warsa i Sawy – za posadzenie 172 drzew z rodzicami i realizację ciekawych zabaw dydaktycznych.
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 90 – za posadzenie ponad 130 drzew wspólnie z rodzicami oraz przeprowadzenie różnorodnych warsztatów tematycznych.
 • Szkoła Podstawowa nr 215 – za pomysł i realizację gry terenowej ze Świętym Franciszkiem wokół Pawilonu Edukacyjnego Kamień, posadzenie 110 drzew  i przeprowadzenie różnych działań koordynowanych przez 80 wolontariuszy/ek.
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863r – za łączenie działań dla drzew z historią dzielnicy m.in. sadzeniem drzew i poznawaniem historii ludzi, którzy spoczywają na praskich cmentarzach.
 • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 226 Małego Europejczyka – za różnorodne zajęcia, podcast dzieci o drzewach i zaangażowanie rodziców w konkurs „Najciekawsze drzewo w mieście”
 • Przedszkole nr 390 – za realizację dziesięciodniowego cyklu ciekawych zajęć, konkursu plastyczno-literackiego dla dzieci i rodziców oraz ćwiczenie ciszy w przyrodzie.
 • Przedszkole nr 263 – za realizację różnych zajęć badawczych, gier i zabaw m.in. relaksu pod drzewem i stworzenie przez dzieci gry planszowej „Drzewo”.
 • Biblioteka Szkolna i Świetlica w Szkole Podstawowej nr 231 – za zaangażowanie 600 uczniów, przeprowadzenie ciekawych zajęć i posadzenie 60 drzew z okazji jubileuszu 60-lecia szkoły.
 • Szkoła Podstawowa nr 363 im. prof. Witolda Doroszewskiego – za zaangażowanie rodziców w inicjatywę „Podziel się roślinką” i wycieczkę do sadu jabłkowego.
 • Szkoła Podstawowa nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – za cykl zajęć przyrodniczych na trenie obszaru Natura 2000 – Dolina Środkowej Wisły i poznawanie lasu łęgowego po praskiej stronie Wisły.

Specjalne wyróżnienie otrzymał Młodzieżowy Dom Kultury „Bielany” za zaangażowanie mieszkańców w akcję „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”.

Miasto Stołeczne Warszawa, w imieniu którego działa Zarząd Zieleni i Klub Gaja serdecznie dziękują wszystkim uczestniczkom i uczestnikom akcji.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/%E2%80%9Ewarszawskie-swieto-drzewa-milion-drzew-dla-warszawy-final-piatej-edycji-akcji

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kolejny etap budowy Izby Pamięci na Woli
Next post Tablica na skwerze Vaclava Havla

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz