0 0
Read Time2 Minute, 55 Second

Dom przy Skalbmierskiej został odnowiony dzięki dotacji miasta. Charakterystyczna dla Bielan elewacja odzyskała dawny wygląd, a Warszawa przeznaczyła na remont 121 470 zł.

Budynek przy ul. Skalbmierskiej 21 nie był kompleksowo remontowany od czasu budowy czyli od blisko 70 lat. Stan elewacji wymagał podjęcia prac konserwatorskich.

To kolejny przykład remontu, kiedy prace sfinansowano w połowie dzięki dotacji miejskiej. Może to także zachęcić do podobnych działań wspólnoty mieszkaniowe z sąsiednich budynków – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Współdziałanie z miastem to nie tylko odnowienie nieruchomości, ale także możliwość zachowania historycznego charakteru miejsca i zamysłu architektów – dodaje Renata Kaznowska.  

Biała i czerwona cegła pokryte były brudem i wymagały gruntownego oczyszczenia. Ekipa remontowa m.in. wymieniła spoiny, naprawiła płyty balkonowe i oczyściła ściany loggi z warstw tynków lub farb nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali. Przywróciła także zielony kolor metalowych balustrad balkonowych, jeszcze widoczny na wielu nieprzemalowanych od lat 50.  balkonach i drewnianych okiennicach.

Pokazowe osiedle z lat 50.

Osiedle na Bielanach jest bardzo charakterystyczne i odmienne od stylistyki socrealistycznej. Wyróżnia się elewacjami, wątkiem cegły czy zastosowaniem prefabrykatów. Budynek przy ul. Skalbmierskiej 21 znajduje się na terenie osiedla Bielany I. Został zbudowany w latach 1952 -57 według projektu małżeństwa architektów Marii i Kazimierza Piechotków, twórców większej części zabudowy mieszkaniowej najstarszej części dzielnicy, osiedli Bielany I, II i III.

Maria i Kazimierz Piechotkowie sprzeciwiali się estetyce socrealistycznej. Projektowali niskie budynki z dostępem do zieleni, dbali o osiedlową infrastrukturę i małą architekturę użytkową. Mieszkali na Bielanach na jednym z zaprojektowanych przez siebie osiedli i udzielali się w lokalnej społeczności. Ich osiedla są charakterystyczne i na tyle rozpoznawalne, że potocznie nazywane są do dziś „Piechotkowo”.

Niedawno Dom Spotkań z Historią przygotował wystawę plenerową na temat Marii Piechotkowej, dostępna jest także broszura.

Zagraniczni dziennikarze podziwiają

Elewacje czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Skalbmierskiej 21 o prostej, modernistycznej formie zostały oblicowane białą cegłą silikatową. W latach powojennych domy zbudowane z czerwonej cegły albo pustaków często pozostawiano na długi czas nieotynkowane. Traciły przez to na estetyce. Aby uniknąć takiej sytuacji, Piechotkowie zaprojektowali elewacje murowane z cegły silikatowej, a okna osadzili w prefabrykowanych ramach z betonu. Takie rozwiązanie stało się charakterystyczne dla całego kwartału bielańskiej zabudowy. Zastosowany tu przez architektów specyficzny sposób układania cegły zyskał nawet nazwę „wątku bielańskiego”.Kolejnym elementem ożywiającym elewacje są dekoracyjne poziome pasy z kontrastującej czerwonej cegły ceramicznej.

W końcu lat 50. osiedle stało się sławne. Na Bielany przywożono wycieczki zagranicznych dziennikarzy, żeby podziwiali pierwsze w Warszawie niesocrealistyczne, nowoczesne i przyjazne osiedle mieszkaniowe Piechotków z awangardowym placem zabaw w centrum.

Miejskie dotacje

Dotacje m.st. Warszawy na prace konserwatorskie przy zabytkach przyznawane są od 2004 roku. Od tego czasu stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel ponad 205 mln zł. Dzięki dofinansowaniu co roku odnawianych jest w stolicy po kilkadziesiąt obiektów zabytkowych. Tylko w zeszłym roku dzięki wsparciu o łącznej wartości 8 mln zł wyremontowano 64 zabytki (32 z gminnej ewidencji zabytków i 32 z rejestru zabytków). W kolejnym jesiennym naborze do miasta wpłynęły kolejny 144 wnioski o dotacje, w lutym i marcu właściciele sa informowani o decyzjach, tak by zdążyć rozpocząć prace jeszcze wiosną tego roku.

Warszawskie konserwacje

Od kilku lat Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprasza mieszkańców na „Warszawskie Konserwacje”, których ideą jest popularyzacja ochrony zabytków i historii naszego miasta. Podczas spacerów układanych tematycznie, uczestnicy mogą zobaczyć najciekawsze i najbardziej spektakularne remonty, jakie przeprowadzono rok wcześniej przy udziale miejskich dotacji. O ich przebiegu opowiadają właściciele zabytków oraz konserwatorzy. Zaprosimy na nie także w tym roku, w kwietniu.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/z-dotacja-ladniej-%E2%80%9Epiechotkowo-na-bielanach

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Debata z przedstawicielami UE już jutro w Warszawie. Jak przeciwdziałać mowie nienawiści i polaryzacji społeczeństwa?
Next post Rewitalizacja pod okiem Miasta

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz