0 0
Read Time1 Minute, 29 Second

Miasto częściowo zrefundowało remont budynku mieszkalnego przy ul. Ząbkowskiej 33, który wchodzi w skład zespołu dawnej Fabryki Oczyszczania Spirytusu „Rektyfikacja Warszawska na Pradze”. To okazały przykład architektury przemysłowej, który został wzniesiony w latach 1895-1897.

Do niedawna wspólnota mieszkaniowa Ząbkowska 33 borykała się z bardzo złym stanem technicznym budynku. Elewacja była zabrudzona i popękana, a lico cegieł miejscami mocno skorodowane. Sytuację pogorszyły wstrząsy związane z prowadzoną kilka lat temu inwestycją na terenie zespołu fabrycznego, w skład którego wchodzi budynek.

Zaniepokojeni mieszkańcy w 2015 i 2016 roku zgłaszali do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków nowe uszkodzenia powstające na murach swojego domu.

W 2020 roku wspólnocie mieszkaniowej udało się przeprowadzić kompleksowy remont, który przyniósł bardzo dobry efekt. Naprawiono spękania murów, uzupełniono ubytki lica skorodowanych cegieł i przemurowano najbardziej zniszczone fragmenty. Dzięki starannemu oczyszczeniu metodą mikropiaskowania i przy użyciu specjalistycznych preparatów, elewacja odzyskała piękny, naturalny kolor. Efekt dopełnia ujednolicenie stolarki okiennej na klatkach schodowych i wymiana drzwi wejściowych.

Ze względu na wyjątkową wartość obiektu oraz dzięki pozytywnej ocenie przeprowadzonego remontu wspólnota mieszkaniowa w 2021 roku otrzymała od miasta częściową refundację kosztów przeprowadzonych prac w wysokości 70 tys. zł.

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, miasto zdecydowało się zwiększyć budżet na miejskie dotacje i pomoc tym, którzy zdecydowali się zadbać o zabytkowy budynek, w którym mieszkają. Suma przeznaczona na remonty wyniesie w tym roku ponad 9,4 mln zł. Dotacje otrzymają właściciele zabytków, którym zostanie przyznane dofinansowanie na prace konserwatorsko-budowalne – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

 

W zeszłym roku Rada m.st. Warszawy przyznała także refundacje m.in. na remont kamienicy przy ul. Polnej 4, dachu budynku przy ul. Kruczej 47A, elewacji, balkonów i tarasu budynku przy ul. Marszałkowskiej 140, a także na kolejny etap remontu budynku przy ul. Świętojerskiej 24. 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/zabkowska-33-miasto-wsparlo-remont

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Nowe stawki opłat za śmieci – skorzystaj z kreatora deklaracji!
kuchnia Next post Mała i nietypowa kuchnia. Jakie będą do niej najlepsze meble?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz