0 0
Read Time2 Minute, 39 Second
Wsparciem w wysokości 4 mln zł samorząd Mazowsza włączy się w rozbudowę Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL) na Białołęce

Wsparciem w wysokości 4 mln zł samorząd Mazowsza włączy się w rozbudowę Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL) na Białołęce. Warszawa wybuduje nowy budynek, w którym na profesjonalną opiekę będzie mogło liczyć 200 pacjentów. Dziś umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele władz województwa, miasta oraz dzielnicy.

To ważna inwestycja na zdrowotnej mapie Warszawy podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk: – Niestety jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Dlatego jednym z wyzwań, jakie stoją przed samorządami jest zapewnienie profesjonalnej opieki medycznej osobom starszym, często samotnym. Potrzebne są placówki, w których osoby przewlekle chore, często właśnie seniorzy będą nie tylko czuć się bezpiecznie, ale przede wszystkim będą pod fachową medyczną opieką przez dłuższy czas.

 

Niecały rok temu, w marcu 2021 r. uruchomiliśmy na terenie SCOL nowy pawilon medyczny dla 170 pacjentów, a dzięki wsparciu władz Mazowsza możemy wspólnie realizować inwestycję, dzięki której powstanie kolejny nowoczesny dom długoterminowej opieki dla seniorów –mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Planowany budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i znajdą się w nim m.in. komfortowe pokoje, nowoczesna sale rehabilitacyjne, strefa wypoczynku dla pacjentów, sale terapii zajęciowej. Tworzymy kolejne miejsce, gdzie seniorzy będą otoczeni całodobową opieką wykwalifikowanego personelu, który zatroszczy się o każdego pacjenta. Wiemy, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze dlatego już dziś działamy na rzecz warszawskich seniorów.

 

Miejsce dla niemal 200 pacjentów

Dzięki wsparciu Mazowsza Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze przy ul. Mehoffera powiększy się o nowy pawilon.

 

Wybudowany zostanie dwupiętrowy budynek, w którym znajdą się pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami oraz sale rehabilitacyjne (pracownia fizykoterapii i kinezyterapii) i sale do prowadzenia terapii zajęciowej. Nowy budynek będzie przeznaczony dla blisko 200 pacjentów, a na ponad 5.6 tys. m2 powierzchni użytkowej znajdą się również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz strefa wypoczynku dla pacjentów i punkt przyjęć pacjentów, pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt, apteka.

 

Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego zwraca uwagę, że tego typu inwestycje są bardzo potrzebne.

Niestety dla wielu chorych, zwłaszcza samotnych, starszych osób, szpital staje się drugim domem. Zdarza się, że placówki nie mają dokąd wypisać pacjenta, bo nie ma w najbliższym otoczeniu nikogo, kto mógłby się nim zaopiekować. Ogromnym utrudnieniem jest też demencja czy problemy z poruszaniem się. Dlatego tak bardzo potrzebne są właśnie takie placówki jak białołęcki SCOL. To one przychodzą z pomocą w tego typu sytuacjach. 

 

Nowy pawilon opieki coraz bliżej

Obecnie przygotowana jest już dokumentacja projektowo – kosztorysowa budynku oraz pozyskano pozwolenie na budowę nowego obiektu. Aktualnie inwestycja znajduje się na etapie wyboru wykonawcy robót budowlanych.

 

Całkowity koszt zadania szacowany jest na 46 mln zł, z czego dotacja m.st. Warszawy to 33 mln zł oraz 4 mln zł to wsparcie samorządu województwa.

 

Warto przypomnieć, że w 2021 r. Warszawa otworzyła nowy dom długotrwałej opieki dla seniorów, który również działa na terenie SCOL. Przestronny i komfortowy budynek z nowoczesnymi salami rehabilitacyjnymi, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami z całodobową opieką zapewnia 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 33,5 mln zł i została sfinansowana z budżetu miasta.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/dotacja-mazowsza-na-budowe-nowego-domu-opieki-dla-seniorow-w-warszawie

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Flamingi nad Wisłą
Next post GIOŚ informuje o ryzyku przekroczenia dopuszczalnego poziomu PM10 w powietrzu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz