Styl loftowy rozpoczął się wraz z zagospodarowywaniem post fabrycznych lokali na obrzeżach wielkich miast. Poszukiwacze niebanalnych wnętrz i rozwiązań zaczęli interesować się pustostanami pozostałymi po likwidacji hal przemysłowych i zaczęto przerabiać je na mieszkania z zachowaniem ich indywidualnego klimatu. Dlatego dziś styl loftowy charakteryzuje się dużymi, otwartymi przestrzeniami oraz jak największymi oknami, często z łukowym wykończeniem.
Czym charakteryzuje się styl loftowy?
Widoczne instalacje, rury i belki nie są wadą a niewątpliwą zaletą takich mieszkań. Stanowią wręcz kwintesencję stylu loftowego i na etapie aranżacji wnętrza są mocno eksponowane. Ponadto dominują naturalne, surowe tworzywa i materiały takie jak beton, cegła, metal i drewno. Bardzo często pozostawia się fragmenty oryginalnych, ceglanych ścian. Na podłodze króluje beton lub drewno a całość utrzymana jest w jasnych kolorach, zwiększających optycznie przestrzeń. Okna stanowią ważny element wystroju mieszkań industrialnych, w których istotną rolę odgrywa światło. Do wnętrza powinno wpadać jak najwięcej światła dziennego, dlatego nie zasłania się ich firanami. Dopuszczalne są rolety a najlepiej metalowe żaluzje. Co do wyposażenia wnętrza królują proste i minimalistyczne meble. Stylowe szafki, komody i stoliki w stylu loftowym mają nogi wykonane z metalu w czarnym kolorze a blaty w odcieniu ciemnego drewna, wyglądającego na przypalone. Oryginalnym pomysłem jest wykorzystanie metalowych szafek rodem z fabrycznej szatni jako alternatywę dla użytkowych szaf i regałów.
Jakie obrazy pasują do loftów?
Modne obrazy do loftowych mieszkań powinny być utrzymane w dość surowej i minimalistycznej stylistyce. Z racji na duże i otwarte przestrzenie mogą to być obrazy wielkoformatowe. Przeważają czarno-białe wzory geometryczne, rysunki instalacji i maszyn. Malarstwo motoryzacyjne sprawdzi się w takim wnętrzu idealnie. Podobnie jak krajobrazy wielkich miast, wieżowców, mostów czy rozświetlonych ulic. Bardzo modne w ostatnim czasie stały się obrazy przedstawiające motywacyjne napisy i sentencje. Są elementem stylu skandynawskiego ale rewelacyjnie sprawdzają się także w loftowym wnętrzu. To proste i minimalistyczne dekoracje ścian, które poza walorami wizualnymi mają jeszcze jedną zaletę. Pozwalają za pośrednictwem sztuki wyrazić siebie, swoje poglądy, gusta i myśli. Dzięki dobrze dobranym cytatom personalizujemy wnętrze i nadajemy mu indywidualnego charakteru. To ważne w kontekście mieszkańców stylu loftowego, którzy zwykle są osobami o silnej osobowości, wychodzące poza utarte schematy i nie poddające się konwenansom. Jakich obrazów należy unikać aby nie zatracić surowego charakteru loftowego wnętrza? Z pewnością nie powinny się tam znaleźć subtelne kompozycje kwiatowe w pastelowych kolorach, martwa natura w klasycznym wydaniu czy też tradycyjne malarstwo pejzażowe.
Czym jeszcze warto udekorować stylowy loft?
Nie tylko obrazy w ramach mogą zdobić loftowe przestrzenie. Ciekawym rozwiązaniem są również plakaty czy nawet uliczne afisze. Wystarczy umieścić je w szklanych antyramach aby stały się doskonałym uzupełnieniem industrialnego wnętrza. Fototapety także mogą się sprawdzić w takim mieszkaniu, choć wymagają doskonałego wyboru i wyczucia. Nie ma tu miejsca na urokliwe pejzaże czy wodospady. Fototapeta powinna być utrzymana w stonowanych a nawet nieco mrocznych kolorach i stylistyce. Oprócz obrazów doskonałym pomysłem na dekorację mieszkania w stylu loftowym są również industrialne rzeźby. Nie ma tu jednak miejsca na klasyczne rzeźby i figurki pasujące do tradycyjnie urządzonych wnętrz. Dzieła tego typu powinny mieć abstrakcyjny klimat i wzornictwo. Wymyślne i oryginalne formy i instalacje prezentują się w takich wnętrzach rewelacyjnie.