0 0
Read Time1 Minute, 19 Second

Ciąg dalszy niespodzianek podczas budowy pl. Pięciu Rogów – właśnie odkryto piwnicę jednego z nieistniejących już budynków. W zeszłym roku znaleziono przedwojenną szablę ułańską.

Prawie każda inwestycja prowadzona w centrum Warszawy oznacza również zaskakujące znaleziska archeologiczne. Także podczas całej budowy pl. Pięciu Rogów nie brakuje niespodzianek, tak jak odkryta niedawno piwnica.

Co to za piwnica?

Niespodzianką na budowie jest odkrycie piwnicy budynku pod ślepą ścianą Domu Braci Jabłkowskich. Przed wojną stała tam kamienica. Odkryty został tylko fragment ceglanego sklepienia, ponieważ całość znajduje się pod kontenerami budowlanymi, których obecnie nie można usunąć. Pod koniec prac, gdy teren nad piwnicą zostanie uprzątnięty w całości, rozpocznie się inwentaryzacja podziemnych pomieszczeń. Czy także dostarczy takich niespodzianek, jak fundamenty nieistniejącej kamienicy przy ul. Szpitalnej 1, w których w zeszłym roku znaleziono szablę z 1939 roku?

Pl. Pięciu Rogów – przyszły wygląd

Obecnie na placu trwa montaż okablowania energetyki i telekomunikacji. Zakładany jest system do osłony korzeni drzew, które będą sadzone, gdy temperatura na to pozwoli. Z powodu trudnych warunków pogodowych niektóre roboty są wstrzymane.

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej wystartowała w marcu 2021 roku. We wrześniu rozpoczęto układanie posadzki z płyt betonu architektonicznego. Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. Przebudowana została też ul. Szpitalna, która zyskała estetyczną, betonową nawierzchnię, zaś dalej – u zbiegu z ulicami Górskiego i Brokla – nowy asfalt. Po zmroku ul. Szpitalną rozświetlą odnowione latarnie.

W grudniu rozpoczął się kolejny etap zazieleniania placu. Posadzone zostały pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy na placu będą rosły 22 klony polne.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/kolejne-odkrycia-na-pl-pieciu-rogow

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Muzeum Warszawy – nowy program na nowy rok
Next post Od niewidocznego biletu do kruszenia betonu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz