0 0
Read Time1 Minute, 44 Second

300 tys. złotych więcej dla Warszawskiej Organizacji Turystycznej – decyzja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego pomoże przedsiębiorcom sektora turystycznego w stolicy. Dzięki dodatkowym pieniądzom zarząd stowarzyszenia będzie mógł zwolnić z tegorocznej składki członkowskiej dotkniętych skutkami pandemii przedsiębiorców zrzeszonych w WOT.

Powstanie Warszawskiej Organizacji Turystycznej zainicjował samorząd miasta stołecznego Warszawy. To stowarzyszenie które ma na celu integrację i wspieranie sektora turystycznego w stolicy.

Podobną decyzję o zwiększeniu składki prezydent Warszawy podjął już w ubiegłym, bardzo trudnym dla turystyki roku. Podstawowa składka wynosi 950 tys. złotych.

Z danych Stołecznego Biura Turystyki wynika, że szacunkowy wkład turystyki w PKB Warszawy w roku 2020 wyniósł 12,9 mld zł. I był niższy aż o 36 proc. niż w przedpandemicznym roku 2019. Wpływy z tytułu turystyki do budżetu miasta wyniosły 143 mln zł (spadek o 23 proc. w porównaniu do roku 2019). Najbardziej dramatycznie spadła liczba turystów, których w 2020 roku było 1,3 mln – to aż o 65 proc. mniej niż rok wcześniej.

Obłożenie hoteli w ubiegłym roku wyniosło 25 proc. – to spadek o 46 punktów. Po „odmrożeniu” branży późną wiosną Warszawska Organizacja Turystyczna lobbowała na rzecz turystyki, aktywnie promowała miasto w kontekście wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego w usługach oferowanych przez członków stowarzyszenia. Udało się w ten sposób zwiększyć obłożenie hoteli w miesiącach wakacyjnych – ale zaledwie do 35 proc.

Branża z niepokojem patrzy na kolejne obostrzenia, wprowadzone od 15 grudnia przez rząd, które pogorszą sytuację przedsiębiorców w perspektywie najbliższych miesięcy. Troskę budzi też fakt, że w bardzo niewielkim stopniu odnowił się ruch turystów z zagranicy. Przez to firmy zajmujące się obsługą turystycznego ruchu przyjazdowego wciąż nie odnotowują znaczącej poprawy sytuacji. Ze względu na obowiązujące wciąż limity podczas wydarzeń, szkoleń, seminariów wciąż „zamrożony” pozostaje sektor turystyki biznesowej (tzw. MICE).

Dzięki decyzji Prezydenta Warszawy stowarzyszenie będzie mogło w 2022 zwiększyć swoją aktywność w obszarze integracji, rozwoju (pozyskiwanie nowych członków) i promocji turystyki wypoczynkowej oraz MICE. Stowarzyszenie ma w planie rozwój sektora HoReCa (połączenie hotelarstwa z gastronomią i cateringiem) oraz tworzenie nowych innowacyjnych produktów. Zamierza także promować turystykę zrównoważonego rozwoju.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/na-ratunek-turystyce

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Podpisano umowę na modernizację placu zabaw w Parku im. Stefana Żeromskiego
Next post Kino zaangażowane – nowe filmy na VOD Warszawa

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz