0 0
Read Time3 Minute, 5 Second
Park Żeromskiego

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę z wykonawcą prac modernizacyjnych na placu zabaw w Parku im. Stefana Żeromskiego. Popularne miejsce rekreacji w nowej odsłonie będzie dostępne już latem tego roku.

Za realizację inwestycji na kwotę ponad 1,7 mln zł jest odpowiedzialna firma Kępka Architektura Krajobrazu. Od podpisania umowy wykonawca ma 5 miesięcy na zakończenie robót budowlanych. Koncepcję placu zabaw stworzyła firma Porost.  

Na placu zabaw pojawi się więcej urządzeń dla dzieci i naturalnych materiałów oraz nowa roślinność. Motywem przewodnim nowego placu zabaw w parku na warszawskim Żoliborzu jest literatura. Dlatego na zmodernizowanym terenie pojawią się tematyczne rzeźby np. w postaci stosu książek czy kredek, a także edukacyjne panele. Będzie można również skorzystać z biblioteczki plenerowej. Na różnych elementach małej architektury umieszczone zostaną cytaty zaczerpnięte z literatury dziecięcej.

Cztery strefy zabaw dla różnych grup wiekowych

Głównym założeniem projektowym było wydzielenie kameralnych stref do zabawy i odpoczynku. Teren podzielono na cztery place zabaw dla różnych grup wiekowych: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Część dotychczasowych urządzeń dla dzieci zostanie poddana renowacji, pojawią się też nowe, wykonane głównie z drewna. Wszystkie cztery place połączy drewniany podest. Pojawią się również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.

W północnej części placu zabaw zaplanowano wyposażoną w stojaki rowerowe strefę wejściową, która płynnie przejdzie w strefę wypoczynkową ze stolikami, zadaszeniem oraz hamakiem.

Strefa dla najmłodszych – zabawa i edukacja

Plac zabaw dla najmłodszych dzieci (0-3 lata) wyposażony zostanie w zestaw wielofunkcyjny (m.in. zjeżdżalnia, schodki, mostek wiszący), ściankę wspinaczkową w formie tunelu i telefon do zabawy. Znajdzie się tam również nowy drewniany zestaw do zabaw w piasku, huśtawka oraz bujaki: konik i samochód. Zabawę urozmaicą kolorowe tablice edukacyjne. Otoczenie zestawu do zabaw w piasku zostanie dodatkowo osłonięte żaglem zacieniającym na drewnianych słupach.

Część dla najmłodszych będzie sąsiadować z placem zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Strefy te połączy tunel przechodzący pod drewnianą kładką. Na placu zabaw dla dzieci w wieku 3-6 lat wykorzystany zostanie istniejący już zestaw wielofunkcyjny. Miejscy ogrodnicy zaadaptują też wóz strażacki i huśtawki oraz wprowadzą nowe urządzenia do zabaw w piasku, bujaki, karuzelę (z możliwością wjazdu wózkiem inwalidzkim) i tematyczne tablice edukacyjne.

Strefy dla dwóch najmłodszych grup użytkowników zostaną wyposażone w piaskownicę wydzieloną drewnianą palisadą, która posłuży również jako siedzisko.

Atrakcyjne urządzenia do zabawy dla starszych dzieci

Place zabaw dla dzieci w wieku szkolnym zostaną oddzielone od strefy dla maluchów i przedszkolaków pasem zieleni z trawiastą strefą swobodnej zabawy i drewnianym podestem.

Na placu zabaw dla dzieci w wieku 6-12 lat, w centralnej części terenu, zostanie wykorzystane istniejące urządzenie wielofunkcyjne z dużą wieżą centralną, obrotowy talerz, huśtawki oraz ścianka wspinaczkowa. Przewidziano również wprowadzenie nowej huśtawki obrotowej, huśtawki-wagi i tablic edukacyjnych.

Na placu zabaw dla dzieci w wieku powyżej 12 roku życia wykorzystane zostaną istniejące huśtawki i zestaw sprawnościowy. Zarząd Zieleni zamontuje tam nowy drewniany tor przeszkód, piramidę linową ze zjeżdżalnią oraz stół do ping-ponga. W pobliżu strefy zlokalizowana zostanie trampolina, z której będą mogły korzystać wszystkie dzieci w wieku powyżej 3 lat.

Nowa zieleń oraz elementy małej architektury

Na placu pojawią się nowe elementy małej architektury – kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz ławy umiejscowione wzdłuż planowanych podestów drewnianych. Miejscy ogrodnicy posadzą też siedem drzew liściastych – gatunki klonu: pospolity i jawor, a także jabłonie. Zarząd Zieleni planuje również nasadzenia krzewów, które mają wydzielać i urozmaicać place zabaw. Wybrane zostały m.in. budleja Dawida, dereń biały, jaśminowiec wonny, kosodrzewina, hortensja krzewiasta czy tawuła japońska. Dodatkowym urozmaiceniem kompozycji zieleni będą kwitnące rabaty bylinowe z krwawnikiem, jeżówką, kocimiętką, trawami oraz pnącza.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/podpisano-umowe-na-modernizacje-placu-zabaw-w-parku-im-stefana-zeromskiego

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kulturalne prezenty na Dzień Babci i Dziadka
Next post Na ratunek turystyce

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz