Projekt ,,EKOstolica – nie marnujmy żywności!” zwyciężył w konkursie „Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność” zyskując 195 na 200 możliwych punktów. A to nie jedyne działania Warszawy promujące odpowiedzialną konsumpcję, produkcję i dystrybucję żywności.
W tym roku stołeczny ratusz przeprowadził pilotażową akcję zbiórek niesprzedanej żywności na trzech miejskich targowiskach. W kilka tygodni udało się uratować niemal trzy tony warzyw i owoców!
Na podstawie tej akcji zaplanowano projekt ,,EKOstolica – nie marnujmy żywności!”. Został on zgłoszony do programu „Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność”, zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów – i uzyskał najwyższą punktację wśród nadesłanych aplikacji.
Projekt przewiduje:
- Badania mieszkańców dotyczące nawyków zakupowych i marnowania żywności. Miasto przeprowadzi też badanie wśród handlowców, pytając o obrót żywnością (także w kontekście pandemii).
- Kampanię promującą oszczędzanie zasobów i niemarnowanie żywności.
- Zbiórkę żywności (niesprzedanej, ale zdatnej do spożycia) na targowiskach i przekazywanie odzyskanej żywności osobom potrzebującym, we współpracy z lokalnymi organizacjami.
- Podsumowanie i rekomendacje do wykorzystania w innych działaniach tego typu, a także dobre praktyki do przeniesienia na grunt innych miast.
Projekt odpowiada na postulaty zmniejszenia śladu ekologicznego i ilości marnowanej żywności. Miasto stawia sobie ambitne cele: wzrost wiedzy i świadomości mieszkańców dotyczących strat żywności, ograniczenie marnowania żywności i bioodpadów, a także zwiększenie dostępu do warzyw i owoców dla osób potrzebujących.
Projekt „EKOstolica – nie marnujmy żywności!” zostanie zrealizowany w 2022 roku.
Warszawa na rzecz Zero Waste
To niejedyne działania Warszawy przeciw marnowaniu żywności. W mieście działa sieć jadłodzielni, czyli ogólnodostępnych miejsc, do których każdy może przynieść nadmiar żywności. Każdy, kto tego potrzebuje, może zabrać produkty, które się tam znajdują.
Sieć jadłodzielni w stolicy stale się powiększa, obecnie jest ich 37. Miasto prowadzi akcje promocyjne i edukacyjne na temat niemarnowania żywności, obecnie trwa kampania „JedzeNIEwyrzucam”.
Stołeczny ratusz pracuje nad unikalną w skali kraju Polityką żywnościową dla m.st. Warszawy. Ma ona stworzyć wzorzec zrównoważonego systemu żywnościowego w mieście i ustalić zasady postępowania. Priorytetem polityki jest ograniczenie nadwyżek żywności nad poziomem konsumpcji, co pozwoli zminimalizować marnowanie żywności.
Miasto zajmuje się nie tylko kwestią żywności. Rozwija także przedsięwzięcia związane ze współdzieleniem zasobów – Współdzielnik, Spółdzielnia Kultury czy platforma WawaShare. Promuje gospodarkę cyrkularną, czego przejawem są m.in. Targi Zero Waste. Podejmuje akcje informacyjne i edukacyjne np. Eko-poukładani.
„Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność”
Program „Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność” zainicjowany został w październiku 2021 roku jako inicjatywa promująca miasta, poszukujące odpowiedzi na lokalne wyzwania zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju określonymi w Agendzie 2030 ONZ. Chodzi o opracowanie przez najlepsze samorządy w Polsce „Planu Działań dla Miast”. Dokument będzie przedstawiony na 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum), która odbędzie się w Katowicach w czerwcu 2022 roku.
Kryterium kwalifikacji do programu stanowiły zarówno dotychczasowe osiągnięcia miast jak i działania planowane do realizacji w 2022 roku., które musiały wpisać się w wybrany cel zrównoważonego rozwoju określony w Agendzie 2030.
Więcej informacji o wynikach naboru do programu Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność pod linkiem: https://obserwatorium.miasta.pl/plan-dzialan-dla-miast-wyniki-naboru-do-programu-oraz-analiza-dzialan-podejmowanych-przez-miasta/
Więcej informacji o założeniach programu pod linkiem: https://obserwatorium.miasta.pl/pdm/
Więcej informacji o celach zrównoważonego rozwoju pod linkiem: https://www.un.org.pl/