0 0
Read Time4 Minute, 3 Second
„Mies van der Rohe Award 2022 | polskie nominacje” – grafika

W środę, 16 lutego o godz. 10 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury poznamy pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022.

Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowy konkurs w świecie europejskiej architektury. O tym, które z nominowanych obiektów weszły do finału dowiemy się podczas konferencji prasowej. Spotkanie będzie transmitowane na żywo w mediach społecznościowych, w tym na kanale Youtube pawilonu Zodiak [link: https://www.youtube.com/channel/UCHL2W5kDu0IEWK_nMJ9kCbQ].

Wyniki przedstawią:

  • Ivan Blasi, koordynator Nagrody Unii Europejskiej w Konkursie Architektury Współczesnej EU Mies Award,
  • Witold Naturski, p. o. dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W spotkaniu w pawilonie Zodiak uczestniczyć będą również:

  • Marlena Happach, architekt miasta, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego,
  • Marta Sękulska-Wrońska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich
  • Magdalena Maciąg, kuratorka wystawy „Mies van der Rohe Award 2022 | polskie nominacje”, OW SARP

oraz polscy eksperci nominujący do nagrody: Ewa P. Porębska, Grzegorz Stiasny, Marcin Szczelina i Hubert Trammer. Obecni będą również przedstawiciele pracowni architektonicznych i partnerzy wystawy „Mies van der Rohe Award 2022 | polskie nominacje”. [link: https://pawilonzodiak.pl/wystawa-2/]

– Miejsce jest nieprzypadkowe. Wystawa przybliża 25 realizacji z Polski nominowanych w konkursie. Możemy na niej przeanalizować nie tylko proces twórczy i idee przeświecające autorom obiektów z ich perspektywy. Przedstawiamy też przyczyny wyboru i kryteria oceny ekspertów nominujących poszczególne prace. Ulokowanie ich w kontekście wcześniejszych polskich realizacji obecnych w Nagrodzie, pozwala prześledzić zmiany zachodzące w myśleniu czym jest Dobra Architektura Współczesna – mówi Magdalena Maciąg, kuratorka wystawy, pełnomocniczka zarządu OW SARP do spraw programowych Zodiaku.

– Pięć z nominowanych obiektów możemy oglądać w Warszawie. Już wcześniej je dostrzegliśmy z ekspertami, znawcami i krytykami architektury. Stołeczne realizacje, które były nominowane do EU Mies Award 2022, znalazły się wcześniej w finale i zdobywały najwyższe laury w naszym konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Nagrodziliśmy pawilon edukacyjny Kamień nad Wisłą na Golędzinowie, Elektrownię Powiśle, Vienna House Mokotów Warsaw, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury. Trzy stacje metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza znalazły się wśród trzech najlepszych inwestycji w kategorii przestrzeń publiczna – mówi Marlena Happach, architekt miasta. I dodaje, że polska architektura w duchu Miesa van der Rohe daje nadzieję, że potrafimy lepiej urządzić świat dla siebie i przyszłych pokoleń. 

16 stycznia ogłoszono tak zwaną krótką listę – 40 z ponad 500 nominowanych obiektów, które przeszły do kolejnego etapu. Który z nich wejdzie do ścisłego finału nagrody? Zachęcamy do śledzenia transmisji! Liczba uczestników konferencji w pawilonie jest limitowana. Wstęp jedynie dla osób zaszczepionych.

O nagrodzie

Fundacja Miesa van der Rohe, organizator konkursu, od wielu lat bacznie przygląda się współczesnym realizacjom europejskiej sceny projektowej. Do współpracy przy konkursie zaprasza wybitne osobowości świata architektury i ekspertów z całej Europy. Wybrane przez nominujących obiekty cechuje innowacyjne i twórcze podejście do formy i funkcji, znaczące oddziaływanie społeczne oraz kształtowanie niezwykle ważnej dla całego świata idei zrównoważonego rozwoju. Nagroda wyróżnia więc najlepsze praktyki budowania, służące polepszeniu warunków życia, przy jednoczesnym poszanowaniu dla otoczenia.

Jury uznało prace finalistów za przykłady, które zachęcają i stają się referencjami dla lokalnego planowania przestrzennego. Prezentują nowy model projektowania, oparty na dążeniu do poszanowania procesów zrównoważonego rozwoju. Są również wynikiem starannie zaplanowanych procesów konstrukcyjnych oraz wyjątkowej dbałości o jakościowe materiały i detale. Na wystawie zostały zaprezentowane najlepsze polskie realizacje aktualnej edycji konkursu na tle ponad pięciuset nominacji z całej Europy.

Czemu tak wielu? Bo rok 2022 był rokiem kumulacyjnym – przyznawane co dwa lata wyróżnienie zostało zawieszone w 2020 roku, co znacznie powiększyło grupę startujących po trofeum. Dzięki temu zyskaliśmy szansę na przyjrzenie się wnikliwiej kondycji nowej polskiej architektury.

Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, odpowiedzialna za programy Kreatywna Europa i Horyzont Europa, powiedziała: – Konieczne jest przemyślenie sposobu, w jaki budujemy. Architektura wysokiej jakości jest podstawą podejścia Komisji Europejskiej do zrównoważonego rozwoju. Redefiniując rolę europejskich architektów jako opiekunów, architektura przyczynia się do Europejskiego Zielonego Ładu i jego elementu kulturowego: „Nowego europejskiego Bauhausu”. Nagroda UE w dziedzinie Architektury Współczesnej – Mies van der Rohe Award, podkreśla wkład architektury w zrównoważony rozwój. „Potrzebujemy młodych ludzi, architektów, artystów, specjalistów ds. edukacji i kultury, innowatorów, przedsiębiorców i władz regionalnych z całej Europy, aby aktywnie zaangażować się i skorzystać z tej inicjatywy”.

O wystawie

Wystawa jest otwarta do niedzieli 20 lutego. W najbliższy piątek (11.02, online) towarzyszyć jej będzie dyskusja „Refleksje wokół polskich nominacji”, w sobotę (12.02, online) warsztaty dla dzieci z cyklu „LESS IS MORE – ferie online z Zodiakiem”, a w niedzielę (13.02) oprowadzanie po wystawie Marcina Szczeliny.

Wstęp na wystawę i wydarzenia jest bezpłatny.

Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4

Godziny otwarcia: wt.-pt. godz. 15.00-19.-00, sob.-ndz. godz. 12.00-19.00

Organizatorzy wystawy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, m.st. Warszawa, Fundacja Miesa van der Rohe, Creative Europe

Patroni medialni: Architektura Murator, Architecture Snob

Partnerzy: Cosentino, OfficePlus, Farby Kabe, Geberit, Vasco

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/ogloszenie-finalistow-konkursu-mies-van-der-rohe-award-2022

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Galeria Grażyny Hase – Historyczna Pracownia Artystyczna
Next post Warszawska Syrena – historia pomnika-symbolu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz