0 0
Read Time1 Minute, 21 Second

Miasto nadało kolejny tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej – otrzymała go Galeria Grażyny Hase. W przygotowaniu także wystawa związana z twórczością projektantki w Muzeum Warszawy.

Pracownia zajmująca ponad 70 m2 została zaaranżowana w jednej ze śródmiejskich warszawskich kamienic. To magiczne miejsce, w którym od lat 80. XX wieku, rodzą się koncepcje modnego wizerunku, powstają oryginalne stroje i wzory ubrań, wpisane w świat polskiego designu modowego.

Barwny ptak warszawskiej bohemy

Grażyna Hase tworzyła modę w trudnych latach PRL. Przyczyniła się do stworzenia polskiego modelingu. Jej projekty rozjaśniały powszechną szarość i bylejakość. To czołowa postać polskiej mody, wybitna polska projektantka, grafik, modelka i menadżerka, wciąż działa, projektuje i tworzy. Jest autorką podziwianych w kraju i zagranicą pokazów mody, projektantką strojów sportowych, uniformów branżowych, kostiumów scenicznych, teatralnych i filmowych. Była także współautorką programów telewizyjnych poświęconych muzyce i modzie.

Gościnne atelier

Artystka była zaangażowana w życie artystycznego Warszawy, której przedstawicieli zapraszała i gościła w swoim śródmiejskim atelier. Klimatycznym, otwartym na potrzeby odbiorcy miejscu, w którym do dnia dzisiejszego organizuje spotkania, projektuje oraz porządkuje dokumentację wzorów zamawianych niegdyś przez czołowe marki modowe w Polsce.

Grażyna Hase działa w pracowni od dziesiątków lat, stworzyła w niej niezwykły klimat. Znaczenie i oryginalność zgromadzonych tam modeli oraz archiwaliów dokumentujących działalność projektową, artystyczną, edukacyjną i wystawienniczą jest niebagatelna.

Uwzględniając te wartości miasto nadało temu miejscu tytułu Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej. Przypomnienie twórczości Grażyny Hase planuje także Muzeum Warszawy. Grażyna Hase. Zawsze w modzie – to przygotowywana wystawa (28.04 – 11.09), która zaprezentuje dorobek związanej z Warszawą wybitnej projektantki mody, przedstawiając jej działalność jako modelki, projektantki, twórczyni marki i mentorki.

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/galeria-grazyny-hase-historyczna-pracownia-artystyczna

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Urodziny Pragi
Next post Ogłoszenie finalistów konkursu Mies Van Der Rohe Award 2022

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz