10 lutego to święto prawobrzeżnej dzielnicy Praga, bo to właśnie tego dnia przed 374 laty nadano jej prawa miejskie. Dzisiejsza Praga to jedna z najciekawszych warszawskich dzielnic, pełna historycznych miejsc i tętniąca życiem, ale też stale się zmieniająca.
Praga to niezwykła dzielnica Warszawy, bardzo charakterystyczna. Od lat prowadzimy tam program rewitalizacyjny, dzięki któremu zaszło już wiele zmian, ale na tym nie poprzestajemy, planujemy kolejne działania i kolejny program. To, co jest dla mnie teraz najważniejsze to symboliczne zszycie lewego brzegu Wisły z prawym, dlatego budujemy najdłuższy most pieszo-rowerowy w Polsce i planujemy kolejną linię metra. Z okazji urodzin życzę Pradze i jej mieszkańcom, byście odkrywali swoją dzielnicę wciąż na nowo, zmieniali ją i korzystali z tego, co już dziś ma do zaoferowania. Wszystkiego najlepszego, Prago! – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Zmiany na Pradze
Od 2015 roku udało się poprawić komfort życia wielu mieszkańców Pragi dzięki Zintegrowanemu Programowi Rewitalizacji. Przeprowadzono kompleksowe remonty ponad 700 lokali mieszkaniowych łącznie z wymianą dachów i instalacji, a miejskie budynki doposażano w ogrzewanie centralne. Miejskie dotacje przeznaczono też na remont fasad praskich kamienic, np. przy ul. Jagiellońskiej 56, ul. Ząbkowskiej 33 i przy ul. Floriańskiej 8. Ta ostatnia została wzniesiona w latach 1912-1913, a rekonstrukcję jej fasady wykonano na podstawie archiwalnych zdjęć.
Przez ostatnie lata wiele zainwestowano także w nowe instytucje kulturalne oraz te istniejące od wielu lat, np. w najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce – Teatr Baj, który powstał w 1928 roku, a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku. Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany. Dzięki zakończonej inwestycji powstały dwie nowoczesne sale widowiskowe oraz przestrzeń wystawienniczo–edukacyjna. Więcej informacji na temat aktualnego programu teatru znajduje się na stronie: teatrbaj.pl.
Od niedawna otwarty jest także Pałacyk Konopackiego. Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września jest dostępny dla wszystkich. Jest to otwarta przestrzeń, w której każdy może realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne. Więcej informacji na temat aktualnego programu znajduje się na stronie: facebook.com/PalacykKonopackiego.
Przed kilkoma miesiącami zakończył się remont tzw. drewniaka przy ul. Środkowej 9. Parterowy budynek po kilku latach remontu odzyskał urok i blask, nie tracąc przy tym historycznego charakteru i ponownie służy dzieciom, które są pod opieką Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. Najbliższe otoczenie drewniaka również nabrało nowoczesnego charakteru.
Od ubiegłego roku mieszkańcy Pragi mają do dyspozycji niezwykłą przestrzeń – pracownię FabLab prowadzoną przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. W Centrum Kreatywności Targowa warszawiacy mogą uczyć się nowoczesnego rzemiosła i technologii. Prowadzone są tam też zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztatownia wyposażona jest m.in. w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨. Więcej informacji na stronie: fablabwarszawa.pl.
Program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca. Miasto już pracuje nad nowym, miejskim programem rewitalizacji.
Kolejne stacje metra i nowy most pieszo-rowerowy
Z końcem 2021 roku m.st. Warszawa podpisało umowę na budowę pierwszego stołecznego mostu pieszo-rowerowego, który połączy Nowe Centrum Warszawy z rewitalizowaną Pragą. Najdłuższy tego typu most w Polsce (452 m) połączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Warszawiacy będą mogli z niego korzystać już w 2024 roku. Będzie stanowił wspólną przestrzeń pieszą i rowerową z miejscami do odpoczynku. Prawobrzeżna część miasta przybliży się do uniwersytecko-wypoczynkowej części Śródmieścia. Powstanie pieszy ciąg pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Most zostanie włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły. Powstanie też korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą.
Już latem tego roku będzie gotowy odcinek II linii metra na Targówku, obejmujący stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Jednocześnie trwają prace, które w 2023 r. pozwolą na ogłoszenie postępowania w systemie „projektuj i buduj” na III linię metra. Linia M3 zostanie poprowadzona ze stacji Stadion Narodowy. W pierwszym etapie powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Wybudowane zostanie także odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. W dalszej perspektywie odcinek zostanie przedłużony na lewą stronę Wisły.
Ze względu na zagrożenie powodziowe w ostatnim czasie podjęto działania, by dzielnicę Praga-Północ zabezpieczyć przed ewentualnymi podtopieniami. Na Wybrzeżach Helskim i Szczecińskim powstał mur oporowy, który połączono z bramą przeciwpowodziową u wejścia do Portu Praskiego i z wałem Golędzinowskim po północnej stronie mostu Gdańskiego. Ulice przebudowano na odcinku o długości ponad dwóch kilometrów. Powstały obustronne drogi rowerowe i chodniki powiązane ze ścieżką oraz terenami rekreacyjnymi nad Wisłą. Wybudowano także nowe przejścia przez jezdnię.
Na Pradze jest zielono
Praga coraz bardziej się zazielenia. Tylko w ubiegłym roku stołeczny Zarząd Zieleni posadził na terenie tej dzielnicy niemal 250 drzew i ponad 2400 mkw. krzewów ozdobnych, bylin i pnączy. Nasadzenia pojawiły się m.in. przy ul. Kijowskiej, Radzymińskiej czy Targowej. W ostatniej z tych lokalizacji zieleń zastąpiła dotychczasowe nawierzchnie chodnikowe na ponad 500 mkw.
Również ulica Stalowa przeszła zieloną transformację. Półtorakilometrowy odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką rozpłytowano i zazieleniono. Posadzono tam m.in. 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. A całość dopełniły 34 drzewa – robinie akacjowe.
Zmiany widoczne są też w Parku Praskim, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęto modernizację. Dzięki inwestycji miejsce to będzie bardziej dostępne dla wszystkich mieszkańców, w tym osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi. W parku powstały już nowe aleje, a niebawem pojawi się też fontanna zamgławiająca czy nowe elementy małej architektury.
Na Pradze-Północ powstał też Pawilon Edukacyjny „Kamień”, przy Wybrzeżu Puckim 1, w którym w otoczeniu natury prowadzone są warsztaty, gry oraz spacery edukacyjne poświęcone tematom ekologicznym i przyrodniczym. Więcej informacji na stronie: facebook.com/Kamien.PawilonEdukacyjny.
Spacer po Pradze
Spacer po Pradze to zawsze dobry pomysł. Jednak ze względu na dynamiczny rozwój dzielnicy i wiele zmian, warto skorzystać z przewodnika „Praga odNova”. Multimedialna aplikacja pomoże w odkrywaniu wielu praskich atrakcji, np.: praskich kapliczek, cerkwi, bazyliki czy innych architektonicznych perełek. Aplikację można pobrać ze strony: www.pragaodnova.waw.pl.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/urodziny-pragi