0 0
Read Time2 Minute, 46 Second
Wizualizacja Parku Linearnego Suwak

Warszawski Zarząd Zieleni zawarł umowę z wykonawcą parku linearnego przy ulicy Suwak. Dzięki przyszłej inwestycji na Służewcu powstanie nowy teren zieleni do wypoczynku i rekreacji.

Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze powstanie park o powierzchni 20 tys. mkw. i długości 867 m. Za realizację inwestycji, której koszt wynosi niecałe 6 mln zł, jest odpowiedzialna firma Baobab Brandys sp. z o.o. Wykonawca stworzy park według formuły „zaprojektuj i wybuduj”. Początek prac budowlanych zaplanowano na trzeci kwartał 2022 r., a ich zakończenie na lato 2023 r. Pierwszym etapem inwestycji będzie uporządkowanie terenu, m.in. usunięcie pozostałości po ogródkach działkowych.

Dlaczego nowy teren zieleni jest parkiem linearnym?

Specyfika parków linearnych polega na tym, że tworzy się je na terenach, które pełniły funkcję komunikacyjną lub były do niej przeznaczone, a także wzdłuż cieków wodnych. Z założenia parki linearne nie są więc wplecione w gęstą miejską zabudowę. Charakteryzują się natomiast specyficzną urbanistyką – wynikową miejsc, w których powstają, czyli ciągów komunikacyjnych. Park Linearny Suwak zostanie założony wzdłuż istniejącej linii kolejowej i na terenie dawnych bocznic – w pobliżu bloków mieszkalnych, biurowców i hotelu. Znajdzie się na styku trzech dzielnic: Mokotowa, Ursynowa i Ochoty. 

Więcej zieleni na Służewcu

Największą atrakcją nowego parku ma stać się różnorodna zieleń, którą zaprojektowali eksperci z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Wzdłuż alei spacerowych z mineralnymi nawierzchniami zostanie posadzonych 50 drzew o obwodach pni 16 i 18 cm, z czego połowa to drzewa owocowe, ozdobne odmiany jabłoni i czereśnia ptasia. Pozostałe przewidziane do nasadzeń gatunki to klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity. 
Powierzchnię 4200 mkw. w przyszłym parku linearnym zajmą krzewy, 880 mkw. – żywopłoty, 3200 mkw. – byliny i aż 5200 mkw. – trawnik oraz łąka kwietna, na których będą mogli odpoczywać mieszkańcy. Łąka kwietna ma także przyciągać owady zapylające – koszenie w tym miejscu zostanie ograniczone do minimum.  

Do zazielenienia Parku Linearnego Suwak wytypowano gatunki roślin, które przyciągają uwagę wyglądem i zachwycają zapachem, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka, dzwonki szerokolistne. Oczy mieszkańców będą cieszyć także trawy ozdobne: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Żywopłoty powstaną z dereni, forsycji, ligustrów, irg, hortensji, wiciokrzewów, jaśminowców, róż, lilaków i pęcherznic. Wyróżniającym się elementem zazielenienia będzie runo z bluszczu pospolitego, nad którym będzie można przejść pomostem. 

Urbanistyka przyszłego parku linearnego 

Park Linearny Suwak będzie terenem pełnym zieleni, ale także wyposażonym w estetyczną małą architekturę, miejscem zachęcającym do tego, by je odwiedzać od rana do wieczora. Park zostanie oświetlony latarniami, co umili spacery po zmroku i zwiększy bezpieczeństwo. 

Przy ścieżkach spacerowych zostanie zamontowanych 60 ławek, ale to nie jedyne miejsca przeznaczone do siedzenia. Do odpoczynku będą również służyły hamaki i leżaki. 

W ukształtowanie krajobrazu wpisano trzy niecki infiltracyjne, w których gromadzi się woda opadowa. Takie rozwiązanie zabezpieczy zarówno przed podtopieniami, jak i przed suszą. Ogrody deszczowe będą porośnięte roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania i odporną na suszę.

Ostatecznie zrezygnowano z wykonania planowanej bitumicznej (asfaltowej) ścieżki rowerowej. Decyzja o tym zapadła w związku ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy z 6 grudnia br. oraz kontrowersjami, jakie wzbudziła budowa drogi dla rowerzystów, która spowodowałaby znaczne zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej na terenie parku linearnego. Podczas projektowania zostanie zachowana sąsiadująca ścieżka mineralna, którą będą mogli poruszać się rowerzyści. Analizie zostanie poddana również możliwość poszerzenia tej ścieżki. 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/rozpoczyna-sie-realizacja-inwestycji-park-linearny-suwak

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post TR Warszawa i kino Wars – w budżecie na kulturę
Next post Komunikacja miejska w okresie świątecznym i noworocznym

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz